Ռուսաստանը ժամկետների հետեւից չի ընկնում Դոնբասի պաշտպանության համար հատուկ ռազմական գործողության ընթացքում՝ նացիզմը պետք է 100 տոկոսով արմատախիլ անել, հակառակ դեպքում այն գլուխ կբարձրացնի արդեն մի քանի տարի հետո, «Аргументам и фактам»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը:
«Մենք ժամկետների հետեւից չենք ընկնում»,- ընդգծել է նա՝ պատասխանելով ռազմական գործողության իբր ուշացման մասին որոշ մարդկանց մտահոգությանը վերաբերող հարցին։
«Նացիզմը կա՛մ պետք է 100 տոկոսով արմատախիլ անել, կա՛մ այն արդեն մի քանի տարի հետո գլուխ կբարձրացնի, ընդ որում՝ ավելի այլանդակ ձեւով»,- նշել է Պատրուշեւը:
Պատրուշեւը նաեւ մեկնաբանել է Ուկրաինայում նեոնացիստների գոյության վերաբերյալ Արեւմուտքում արտահայտված կասկածները։ «Հավանաբար արեւմուտքցիները չեն հանի իրենց վարդագույն ակնոցները այնքան ժամանակ, քանի դեռ ուկրաինացի գազանաբարո ավազակները չեն սկսել մոլեգնել իրենց փողոցներում»,- ասել է նա: Ռուսաստանի ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ դա կարող է տեղի ունենալ ոչ միայն Եվրոպայում։ Նա հիշեցրել է Բուֆալոյում վերջերս տեղի ունեցած զանգվածային հրաձգությունը։ «Կուզեի ամերիկացիներին հարցնել, թե որն է տարբերությունը սուպերմարկետում մարդկանց վրա կրակող նեոնացիստի եւ «Ազով»-ի գրոհայինների միջեւ, որոնք տարեցտարի ամեն օր նվաստացրել եւ ոչնչացրել են Դոնբասի խաղաղ բնակչությանը»,- ասել է Պատրուշեւը:
Դոնբասը պաշտպանելու համար հատուկ ռազմական գործողության ընթացքում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի առաջադրած բոլոր խնդիրները կկատարվեն, ասել է Պատրուշեւը։ «Ռուսաստանի նախագահի կողմից դրված բոլոր նպատակները կկատարվեն։ Այլ կերպ լինել չի կարող, քանի որ ճշմարտությունը, այդ թվում՝ պատմական, մեր կողմն է»,- պատասխանել է Պատրուշեւն այն հարցին, թե ինչպես է գնահատում հատուկ գործողության հաջող ավարտի հնարավորությունները։
Այդ կապակցությամբ նա հիշեցրել է գեներալ Միխայիլ Սկոբելեւի խոսքերն այն մասին, որ միայն Ռուսաստանը կարող է իրեն թույլ տալ այնպիսի շքեղություն, ինչպիսին կարեկցանքից ելնելով կռվելն է։ «Կարեկցանքը, արդարությունը, արժանապատվությունը հզոր միավորող գաղափարներ են, որոնք մենք միշտ դրել ենք եւ կդնենք որպես անկյունաքար»,- հավելել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Պատրուշեւը նաեւ ընդգծել է, որ «Ուկրաինայի ճակատագիրը կորոշի նրա տարածքում ապրող ժողովուրդը»։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանը «երբեք չի տնօրինել ինքնիշխան տերությունների ճակատագիրը», այլ, ընդհակառակը, օգնել է տարբեր երկրներին պաշտպանել իրենց պետականությունը։
Էդինբուրգի հերցոգուհին այցելել է Ուկրաինա եւ հանդիպել Զելենսկու հետ
Հերցոգուհի Սոֆին հանդիպել է Վլադիմիր Զելենսկու հետ...
Շոլցը վերահաստատել է, որ մտադիր չէ փոխել Ուկրաինային Taurus հրթիռներ հանձնելու վերաբերյալ որոշումը
Գերմանիայի կանցլերն ընդգծել է, որ այդ կարգի հրթիռների արդյունավետ կիրառումը գերմանացի զինվորականների մասնակցություն է պահանջում, իսկ դա այն գիծն է, որն ինքը չի ցանկանում խախտել...

Россия не гонится за сроками в ходе специальной военной операции (СВО) по защите Донбасса - нацизм нужно искоренять на 100%, иначе он поднимет голову уже через несколько лет, заявил секретарь Совета безопасности (СБ) РФ Николай Патрушев в интервью «Аргументам и фактам».
«Мы не гонимся за сроками», - подчеркнул он, отвечая на вопрос, касающийся озабоченности некоторых людей якобы затягиванием сроков СВО.
«Нацизм нужно либо искоренять на 100%, либо он поднимет голову уже через несколько лет, причем в еще более уродливой форме», - указал Патрушев.
Патрушев также прокомментировал сомнения, которые высказываются на Западе по поводу существования неонацистов на Украине. «Наверное, западники не снимут розовые очки до тех пор, пока озверевшие украинские молодчики не начнут буянить на их улицах», - считает он. По мнению секретаря СБ России, такое может случиться не только в Европе. Он напомнил недавний случай с массовым расстрелом в Буффало. «Хотелось бы у американцев поинтересоваться, в чем разница между неонацистом, расстреливающим людей в супермаркете, и боевиками «Азова», которые каждый день из года в год унижали и уничтожали мирное население Донбасса», - сказал Патрушев.
Все задачи, поставленные президентом РФ Владимиром Путиным в ходе СВО по защите Донбасса, будут выполнены, заявил Патрушев. «Все цели, поставленные президентом России, будут выполнены. Иначе и быть не может, поскольку правда, в том числе историческая, на нашей стороне», - ответил Патрушев на вопрос о том, как он оценивает шансы на успешное завершение спецоперации.
В этой связи он напомнил слова генерала Михаила Скобелева о том, что только Россия может позволить себе такую роскошь, как воевать из чувства сострадания. «Сострадание, справедливость, достоинство - это мощные объединительные идеи, которые мы всегда ставили и будем ставить во главу угла», - добавил секретарь Совбеза.
Патрушев также подчеркнул, что «судьбу Украины будет определять народ, проживающий на ее территории». Он указал, что Россия «никогда не распоряжалась судьбами суверенных держав», а, напротив, помогала разным странам в отстаивании их государственности.