ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունից և ՀՀ հաշվեքննիչ պալատից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրվել է covid19 համավարակով պայմանավորված՝ մեկուսացված անձանց կեցության ապահովման և սննդի մատուցման գործընթացի՝ օրենսդրության պահանջներին համապատասխան իրականացման ոլորտը:
Դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ոսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ կառավարության 28.03.2020թ. որոշմամբ հաստատված «Կորոնավիրուսով (covid 19) պայմանավորված մեկուսացած անձանց կեցության ապահովում» միջոցառման շրջանակներում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից 4 ընկերություններից ձեռք են բերվել սննդի մատուցման ծառայություններ:
ՀՀ կառավարության 12.03.2020թ. թիվ 296-Ա որոշման հիման վրա վերը նշված գործարքները, համավարակով պայմանավորված, կատարվել են առանց գրավոր պայմանագրերի կնքման՝ վճարումները կատարելով հաշիվ-ապրանքագրերի հիման վրա:
Նշված ընկերությունների կողմից 2020թ. ապրիլ-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում դուրս են գրվել ընդհանուր թվով 23 հարկային հաշիվներ և հաշիվ վավերագրեր այն մասին, որ նշված ժամանակահատվածում Գոլդեն փելես, Զարթոնք, Ծաղկաձոր գրողների տուն, Ծաղկաձոր Նաիրի, Մարիոթ, Մինոտել, Նարե, Նորք Ռեզիդենս, Սպորտ Բազա հյուրանոցներում մեկուսացած ընդհանուր շուրջ 32.000 անձի տրամադրվել են շուրջ 149.000.000 ՀՀ դրամի սնունդ:
Հարկային հաշիվները և հաշիվ վավերագրերն ընդունվել են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից:
Մինչդեռ պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարությունում առկա տվյալների համաձայն՝ վերը նշված հյուրանոցներում ապրիլ-սեպտեմբեր ամիսներին մեկուսացած անձանց թվաքանակը կազմել է շուրջ 26.000 մարդ:
Այսինքն վերը նշված հյուրանոցներում մեկուսացած անձանց վերաբերյալ ՀՀ առողջապահության նախարարության տվյալների և դուրս գրված հարկային հաշիվների, հաշիվ վավերագրերի համեմատությամբ պարզվել է, որ պետությունը շուրջ 6.000 անձի հաշվարկով շուրջ 23.000.000 ՀՀ դրամ ավել գումար է վճարել սննդի դիմաց:
Այսպիսով, ստացված փաստաթղթերը տվյալներ են պարունակում այն մասին, որ նշված ընկերությունների պատասխանատու անձինք, օգտվելով համավարակով ստեղծված իրավիճակից, կազմել և դուրս են գրել հարկային հաշիվներ և հաշիվ վավերագրեր, որոնցում գրառել են իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ տվյալներ հյուրանոցներում շուրջ 6000 բացակա անձանց հատկացված սննդի վերաբերյալ: Դրանք ներկայացնելով ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը՝ խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով հափշտակել են զգալի, խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերի հասնող ընդհանուր շուրջ 23.000.000 ՀՀ դրամի վերը նշված բացակա անձանց համար նախատեսված սննդի գումարները: Իսկ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, առանց ներկայացված տվյալների արժանահավատությունը ստուգելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, հարկային հաշիվներն ու հաշիվ վավերագրերն ընդունել են՝ անզգուշությամբ պետության համար առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցագործության հատկանիշների առկայությունը մատնանշող բավարար տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասի (3 դրվագ), 2-րդ մասի 2-րդ կետի (5 դրվագ), 3-րդ մասի 1-ին կետի (1 դրվագ), 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի (9 դրվագ) և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (1 դրվագ) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

На основании документов, полученных от Министерства экономики РА и Аудиторской палаты РА в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, была изучена сфера обеспечения проживания изолированных в связи с пандемией covid-19 лиц и осуществления в соответствии с требованиями законодательства процесса предоставления продовольствия.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в прокуратуре, в ходе исследования выяснилось, что в соответствии с принятым 28.03.2020 г. правительством РА решение в рамках мероприятия «обеспечение проживания изолированных в связи с коронавирусом (covid-19)лиц» Министерством экономики РА у 4 компаний были приобретены услуги по предоставлению продуктов питания.
На основании решения правительства РА № 296 от 12.03.2020. вышеуказанные сделки, обусловленные пандемией, производились без заключения письменных договоров, платежи производились на основе счетов-фактур.
Указанными компаниями за период с апреля по сентябрь 2020 г. было выписано 23 налоговых счета и учетных записи о том, что за указанный период изолированным в «Голден Пелес», «Зартонк», «Дом писателей», «Наири», «Мариотт», «Минотель», «Наре», «Норк Резиденс», «Спорт база» в общей сложности около 32.000 человек были предоставлены продукты питания на сумму около 149.000.000 драмов.
Налоговые счета и учетные записи были приняты компетентными должностными лицами министерства экономики РА.
Между тем выяснилось, что согласно имеющимся в Минздраве данным, в вышеуказанных гостиницах в апреле-сентябре число изолированных людей составило около 26.000 человек.
То есть, сравнение данных Минздрава РА, и выписанных налоговых счетов и учетных записей о лицах, изолированных в вышеуказанных гостиницах, показало, что государство заплатило за еду на 6.000 человек больше, сумма составила около 23.000.000 драмов.
Таким образом, полученные документы содержат данные о том, что ответственные лица указанных компаний, воспользовавшись ситуацией, сложившейся во время пандемии, составили и выписали налоговые счета и учетные записи, в которые внесли ложные данные о питании, предоставленном в гостиницах около 6000 отсутствующих лиц. Представив их министерству экономики РА, путем обмана и злоупотребления доверием похитили предусмотренную для вышеуказанных отсутствующих лиц сумму в размере 23.000.000 драмов.
Ответственные должностные лица Министерства экономики РА, вследствие недобросовестного или небрежного отношения к службе, без принятия мер по проверке достоверности представленных данных, приняли налоговые счета и учетные записи, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия для государства.
Возбуждено уголовное дело по признакам части 1 (3 эпизода), пункта 2 части 2 (5 эпизодов), пункта 1 части 3 (1 эпизод) статьи 178, части 1 статьи 325 (9 эпизодов) и части 2 статьи 315 (1 эпизод) уголовного кодекса РА. Уголовное дело передано в производство Следственного комитета.