Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի հետ։
Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի նախագահի այցը և նշել, որ առանձնահատուկ գնահատում է Վահագն Խաչատուրյանը Հայաստանի նախագահի կարգավիճակում իր առաջին պաշտոնական այցով գտնվում է Վրաստանում։ «Մեր երկրների միջև եղած դարավոր բարեկամությունը ամրապնդվում է նման բարձր մակարդակի այցերով»,-նշել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար՝ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնավորապես նշել է. «Հայաստանը բարձր է գնահատում և մեծապես կարևորում է հայ-վրացական հարաբերությունները։ Հայ և վրացի ժողովուրդների եղբայրական դարավոր հարաբերություններն այսօր էլ հիմնված են փոխադարձ հարգանքի և մեր երկու պետությունների միջև ձևավորված բարեկամական համագործակցության վրա»։
Հանդիպմանն առանձնահատուկ կարևորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունը, բարեկամության խմբերի, երկու երկրների խորհրդարաններում գործող հանձնաժողովների միջև պարբերական հանդիպումների կազմակերպումը։
Երկուստեք ընդգծվել է Հայաստանի և Վրաստանի միջև եղած հատուկ բարիդրացիական հարաբերությունների հետագա զարգացման ու ընդլայնման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ամրապնդման հարցերին, նշվել, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Վրաստանը շահագրգռված են երկարատև և կայուն խաղաղության հաստատմամբ, քանի որ դա է տարածաշրջանի զարգացման հիմնական և ամենակարևոր գրավականը։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին ընդգծել են, որ երկու երկրների միջև փոխվստահության, շարունակական երկխոսության և համագործակցության վրա հիմնված հարաբերությունները մշտապես եղել են բարձր մակարդակում, կան ներկայում և կշարունակվեն ապագայում։
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը գրառում է կատարել Վրաստանի խորհրդարանի պատվավոր հյուրերի գրքում։
«Ուրախ եմ առաջին պաշտոնական այցով գտնվել Վրաստանում՝ երկիր, որի հետ ունենք հազարամյա հոգևոր, մշակութային ու քաղաքակրթական ընդհանրություններ:
Վստահ եմ, որ այցս նոր խթան կհանդիսանա մեր երկրների հարաբերությունների առավել ամրապնդման և խորացման համար»,-նշել է նախագահ Խաչատուրյանը:

Armenian President Vahagn Khachaturyan and Georgian Parliament Speaker Shalva Papuashvili met on Tuesday during his official visit to Tbilisi, Georgia.
During the meeting, Papuashvili welcomed the visit, noted that it was his first official visit to Georgia as President of Armenia, and added that it was especially valuable. "Such high-level visits strengthen the centuries-old friendship between our countries," he said.
Expressing gratitude for the warm welcome and hospitality, Khachaturyan said, "Armenia highly values and attaches special importance to Armenian-Georgian relations. The centuries-long brotherly relations between the Armenian and Georgian peoples are still based on mutual respect and friendly cooperation between our two countries."
During the meeting the inter-parliamentary cooperation, the organization of periodic meetings of the friendship groups and commissions functioning in the parliaments of two countries were highlighted.
The sides highlighted the necessity of further development and expansion of special good-neighborly relations between Armenia and Georgia.
During the meeting, they also touched upon the issues of regional security and strengthening of stability. It was noted that both Armenia and Georgia are interested in establishing lasting peace, as this is the main and most important guarantee of regional development.
Khachaturyan and Papuashvili underscored that the relations between the two countries based on mutual trust, permanent dialogue and cooperation have always been and will always be at a high level.
At the end of the meeting, the President of the Republic of Armenia made an inscription in the book of honorary guests of the Parliament of Georgia.