Կիեւին զենք մատակարարելը չի փոխում Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության բոլոր պարամետրերը, դրա նպատակները կիրականացվեն, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը նախատեսում է Ուկրաինային վաճառել չորս MQ-1C Gray Eagle անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք կարող են հագեցվել Hellfire հրթիռներով։
«Ուկրաինա կշարունակեն զենք լցնել, ամենաժամանակակիցը։ Ես նախկինի պես չեմ ուզում խոսել բացարձակապես անցանկալի եւ շատ տհաճ սցենարների մասին, երբ այդ զենքը հիպոթետիկ կերպով փորձում են օգտագործել մեր տարածքում գտնվող թիրախների դեմ։ Դա էապես կփոխի իրավիճակը անբարենպաստ ուղղությամբ»,- ասել է Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Ուկրաինային զենքի մատակարարումն ու Ռուսաստանի եւ ռուս զինվորականների դեմ դրա կիրառման հնարավորությունը։
«Ուկրաինան ամեն անգամ զենքով լցնելը չի փոխում հատուկ ռազմական գործողության բոլոր պարամետրերը։ Ամեն դեպքում, հատուկ ռազմական գործողության նպատակները կիրականանան»,- ընդգծել է նա։

Pumping Kiev with weapons does not change all the parameters of the Russian special operation in Ukraine, its goals will be achieved, Russian presidential spokesman Dmitry Peskov said, RIA Novosti reported.
Earlier, Reuters quoted sources as saying that US President Joe Biden's administration plans to sell Ukraine four MQ-1C Gray Eagle drones, which can be equipped with Hellfire missiles.
"Ukraine will continue to be pumped with weapons, the most advanced. I still do not want to talk about absolutely undesirable and very unpleasant scenarios when these weapons hypothetically try to be used against targets on our territory. This would significantly change the situation in an unfavorable direction," Peskov said, commenting on the supply of weapons to Ukraine and the possibility of their use against Russia and the Russian military.
"Pumping Ukraine with weapons like this every time does not change all the parameters of a special military operation. In any case, the goals of the special military operation will be achieved," he noted.