Հնդկաստանի կառավարությունը պահանջել են սոցցանցերից անհապաղ հեռացնել քոնթենթը, որը խրախուսում, փառաբանում կամ արդարացնում է հինդիկ դերձակի սպանությունը:
Հնդիկ տղամարդը սպանվել էր իր արհեստանոցում Հնդկաստանի հյուսիս-արեւմուտքում, մաչետներով երկու մահմեդական տղամարդ ստանձնել են պատասխանատվությունը սպանության համար, ինչը սրել է լարվածությունն այդ տարածաշրջանում:
Էլեկտրոնիկայի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը հայտարարել է, որ քոնթենթի հեռացումն անհրաժեշտ է «հասարակական կարգի խաթարումը կանխելու, ինչպես նաեւ հասարակական խաղաղությունը ու համերաշխությունը վերականգնելլու համար»:
Միջադեպը տեղի էր ունեցել 2022 թ. հունիսի 28-ին Ռաջաստան նահանգի Ուդայպուր քաղաքում։ Միջադեպի նախօրեին մի հնդիկ, ով որպես դերձակ էր աշխատում, սոցցանցերում գրառում էր հրապարակել՝ ի պաշտպանություն «Բհարաթիա Ջանատա» կուսակցությունից hեռացված անդամ Նուպուր Շարմայի։ Քաղաքական գործիչը հեռացվել էր այն բանից հետո, երբ հեռուստաբանավեճի ժամանակ վիրավորական արտահայտություններ է արել Մուհամեդ մարգարեի հասցեին:
Գրառման հրապարակումից մի քանի օր անց Բհիլվարայից 38-ամյա Ռիազ Աթթարին եւ Ուդայպուրից 39-ամյա Ղոս Մուհամմեդը հարձակվել էին տղամարդու վրա եւ կտրել նրա գլուխը։ Դրանից հետո արմատականները սպանության տեսանյութը տարածել էին WhatsApp-ում։
Գլխատման հաջորդ օրը Նուպուր Շարման պատմել էր, որ սպառնալիքներ էր ստացել, որ ինքն ու իր ընտանիքը դերձակ Կանհայու Լալի նույն ճակատագրին կարժանանան:
Կասկածյալներն այժմ կալանքի տակ են։ Հնդկաստանի իրավապահ մարմինները ստուգում են մարդասպանների հնարավոր կապը միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների հետ:

India's government has asked social media platforms to immediately remove content that encourages, glorifies or justifies the murder of a Hindu tailor.
A Hindu man was murdered in his atelier in a city in northwest India, two Muslim men with machetes in the video claimed responsibility for it, raising tensions in the area.
The Ministry of Electronics and Information Technology said the removal of the content was necessary to prevent any incitement and disruption of public order and to restore public peace and harmony.
The incident happened yesterday, in Udaipur, Rajasthan. On the eve of the incident, an Indian working as a tailor posted a message on social media in support of suspended Bharatiya Janata Party member Nupur Sharma. The politician was fired after making derogatory comments about the Prophet Muhammad during a televised debate.
A few days after the post was published, 38-year-old Bhilwara resident Riyaz Attari and 39-year-old Udaipur resident Ghous Mohammed attacked the man and cut off his head. The radicals then circulated a video of the killing on WhatsApp.
The day after the beheading, Nupur Sharma said he received threats that he and his family would suffer the same fate as the tailor Kanhaiyu Lal.
The suspects have now been apprehended. Law enforcement authorities in India are checking to see if the killers are affiliated with international terrorist organizations.