Չինաստանը պետք է աշխարհառազմավարական հավասարակշռություն պահպանի Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, հայտարարել է Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Փենի Վոնգը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։ Նրա խոսքով՝ Չինաստանի իշխանությունները պարտավոր են «զսպվածություն ցուցաբերել» տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ հարաբերություններում։
«Կարեւոր է պահպանել ռազմավարական հավասարակշռության վրա հիմնված կարգը, որի դեպքում երկրները կարող են կատարել իրենց ինքնիշխան ընտրությունը, այդ թվում՝ կապված իրենց կապերի եւ գործընկերային հարաբերությունների հետ»,- ասել է Վոնգը:
Ինչպես նշել է Ավստրալիայի արտգործնախարարը, Չինաստանը մեծ տերություններից է, ուստի նրանից պահանջվում է իր ուժն օգտագործել «զսպված եւ օրինական կերպով»։ Նրա կարծիքով, Պեկինը պետք է հարգանք ցուցաբերի այս կամ այն պետության ընտրության հանդեպ։
Միեւնույն ժամանակ, Վոնգը նաեւ ընդգծել է, որ Կանբերան պահպանում է սեփական միջուկային սուզանավերի նավատորմի ստեղծման ծրագրերը եւ կշարունակի համագործակցել ԱՄՆ-ի ու Մեծ Բրիտանիայի հետ՝ որպես AUKUS ռազմական դաշինքի մաս: Ավստրալիայի իշխանությունների տեսանկյունից նման քայլերը չեն կարող «նոր իրականություն» ստեղծել տարածաշրջանում, իսկ Լոնդոնի ու Վաշինգտոնի հետ իրենց շփումները միայն նպաստում են «կայունությանն ու անվտանգությանը»։

China must maintain a geostrategic balance in the Indo-Pacific region, Australian Foreign Minister Penny Wong said, TASS reports. According to her, the Chinese authorities are obliged to exercise restraint in relations with all countries in the region.
It is important to maintain an order based on a strategic balance in which countries can make their own sovereign choices, including with regard to their ties and partnerships, Wong said.
As the Australian Foreign Minister pointed out, China is one of the great powers, so it is required to use its power "with restraint and lawfully." In her opinion, Beijing should show respect for the choice of certain states.
Wong also noted that Canberra maintains plans to create its own nuclear submarine fleet and will continue to interact with the US and UK as part of the AUKUS military alliance. From the point of view of the Australian authorities, such steps cannot create a new reality in the region, and its contacts with London and Washington only contribute to stability and security.