Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի նախագահները Թեհրանում «Աստանայի ձեւաչափով» հանդիպմանը կքննարկեն Սիրիայի հյուսիսում քրդական կազմավորումների դեմ նոր գործողություն իրականացնելու Անկարայի ծրագրերը, ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան դեմ է ցանկացած գործողության, որը խախտում է սիրիական կարգավորման հիմնարար սկզբունքները՝ ամրագրված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձեւերում եւ Աստանայի ձեւաչափի որոշումներում։ Ուշակովը հավելել է, որ խոսքը Սիրիայի ինքնիշխանությունը, միասնությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարգելու մասին է։
Վլադիմիր Պուտինը հուլիսի 19-ին կմեկնի Թեհրան, որտեղ կհանդիպի Իրանի եւ Թուրքիայի առաջնորդներ Էբրահիմ Ռայիսիի եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ՝ սիրիական կարգավորման շուրջ Աստանայի գործընթացի երաշխավոր երկրների ղեկավարների հանդիպման շրջանակներում: Նա նաեւ երկկողմ հանդիպումներ կունենա այս նախագահների հետ եւ հանդիպում Իրանի գերագույն կառավարիչ Ալի Խամենեիի հետ։

Президенты России, Ирана и Турции на встрече в Тегеране в «Астанинском формате» обсудят планы Анкары провести новую операцию против курдских формирований на севере Сирии, сообщил на брифинге помощник президента России Юрий Ушаков, передает «Интерфакс»
По его словам, Москва выступает против любых действий, нарушающих базовые принципы сирийского урегулирования, закрепленные в резолюциях Совета безопасности ООН и решениях Астанинского формата. Ушаков добавил, что речь идет об уважении суверенитета, единства и территориальной целостности Сирии.
Владимир Путин 19 июля отправится в Тегеран, где проведет переговоры с иранским и турецким лидерами Эбрахимом Раиси и Реджепом Тайипом Эрдоганом в рамках встречи лидеров государств-гарантов астанинского процесса по сирийскому урегулированию. Также он проведет двусторонние встречи с этими президентами и встречу с верховным правителем Ирана Али Хаменеи.