Եվրոգոտու երկրներն ավելի շատ ծախսում, քան ստանում՝  ուկրաինական պատերազմի տնտեսական հարվածը վառելիքի սուբսիդավորման եւ այլ աջակցության միջոցների միջոցով մեղմելու համար, երեքշաբթի ասել է Եվրոպական կենտրոնական բանկը՝ կոչ անելով կառավարություններին ավելի արդյունավետ կերպով օգտագործել իրենց կանխիկ միջոցները, հաղորդում է Reuters-ը:
Եվրոգոտու 19 երկրները հաստատել են իրենց համախառն ներքին արդյունքի 0.9 տոկոսի աջակցության միջոցառումները, որոնք հիմնականում վերաբերում են էլեկտրաէներգիայի աճող գների փոխհատուցմանը:
Դա պետք է ավելացնի եվրոգոտու ՀՆԱ-ի աճն այս տարի ընդամենը մոտ 0.4 տոկոսային կետով եւ նվազեցնի գնաճը, հիմնականում՝ էներգակիրների գների նվազման հաշվին, հայտարարել է ԵԿԲ-ն:
2022-2024 թթ. ԵԿԲ-ի տնտեսական կանխատեսումների համար օգտագործված ուսումնասիրության մեջ բանկը գնահատել է ազդեցությունը հաջորդ տարվա աճի, ինչպես նաև գնաճի վրա։
ԵԿԲ-ի գնահատականներով՝ 2022-2024 թթ. պատերազմին ի պատասխան հաստատված խթանման միջոցները 0.4 տոկոսային կետից մի փոքր ավել կավելացնեն աճը եւ կզսպեն գնաճը 0.1 տոկոսային կետից մի փոքր ավել:
Պարզվել է նաեւ, որ հարկաբյուջետային խթանման կեսն ուղղված է հանածո վառելիքի կարճաժամկետ սպառմանն աջակցելուն, մինչդեռ միայն նվազագույն մասն է ուղղակիորեն նպաստել «կանաչ տնտեսությանը» անցմանը:
«Առաջ նայելով… պետք է ջանքեռ գործադրել՝ էներգիայի հետ կապված փոխհատուցման միջոցառումների ապահովման համար, որոնք ուղղված կլինեն առավել խոցելի տնային տնտեսություններին»,- հայտարարարել են ԵԿԲ-ում: «Ավելին, խթանները պետք է ուղղված լինեն հանածո վառելիքի օգտագործման եւ ռուսական էներգիայից կախվածության նվազեցմանը՝ պետական ​​ֆինանսների պատշաճ վիճակի պահպանմամբ»:

Страны еврозоны тратят больше, чем получат, чтобы смягчить экономический удар от войны в Украине за счет топливных субсидий и других мер поддержки, заявил вторник Европейский центральный банк, призывая правительства более эффективно использовать свои наличные деньги, передает Reuters.
19 стран еврозоны одобрили меры поддержки в размере 0,9% от их валового внутреннего продукта, в основном в отношении мер по компенсации роста цен на энергоносители.
Это должно увеличить рост ВВП еврозоны только примерно на 0,4 процентных пункта в этом году и снизить инфляцию чуть меньше, в основном за счет более низких цен на энергоносители, заявил ЕЦБ.
В исследовании, которое использовалось для экономических прогнозов ЕЦБ на 2022–2024 годы, банк оценил влияние на рост в следующем году, а также на инфляцию.
По оценкам ЕЦБ, в 2022–2024 годах стимулирующие меры, одобренные в ответ на войну, добавят чуть менее 0,4 процентного пункта к росту и обуздают инфляцию чуть более чем на 0,1 процентного пункта.
Было также установлено, что половина бюджетных стимулов была направлена на поддержку краткосрочного потребления ископаемого топлива, в то время как лишь минимальная часть способствовала непосредственному переходу к «зеленой» экономике.
«Заглядывая вперед… необходимо приложить усилия, чтобы компенсационные меры, связанные с энергетикой, были направлены на наиболее уязвимые домохозяйства», — заявил ЕЦБ. «Более того, стимулы должны быть направлены на сокращение использования ископаемого топлива и зависимости от российской энергетики при сохранении надлежащего состояния государственных финансов».