Շուրջ 9 ամիս է՝ Մեղրի-Ագարակ ճանապարհին տեղադրված են մոդուլային հենակետեր, որտեղ ռուս սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում «Պետական սահմանի» մասին օրենքի համաձայն։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Մեղրի համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանը՝ չնշելով սակայն, թե ինչ նկատառումներից ելնելով են  տեղադրված այդ հենակետերը։
«Կխնդրեմ այդ մասով դիմել համապատասխան գերատեսչություններին, ես որպես Մեղրի համայնքի ղեկավար կարող եմ ասել, որ այդ մոդուլային հենակետերը տեղադրված են 8–ից 9 ամիս։ Ռուս սահմանապահների ծառայությունը իրականցվում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համատեղ ստորագրած փաստաթղթերի հիման վրա։ Այդ սահմանային գոտում սահմանահատումներ են լինում, ռուսական սահմանապահ զորքերի նշանակությունը հենց դրա համար է»,– ասաց համայնքապետը։
Համայնքապետի խոսքով՝ սա նշանակում  է, որ քաղաքացիները իրենց հետ պետք է ունենան անձնագիր, որպեսզի հարկ եղած դեպքում ցույց տան դրանք ռուս սահմանապահներին, որից հետո միայն կարող են անցնել հենակետը։
Բագրատ Զաքարյանի խոսքով՝ ամեն անգամ չէ, որ ռուս սահմանապահները ստուգում են քաղաքացիներին, բայց լինում են դեպքեր, երբ մեկ ժամից ավելի քաղաքացիների տեղաշարժը դադարեցվում է, ինչն, իհարկե, զայրացնում է բնակիչներին։

For about nine months, modular checkpoints have been installed on the Meghri-Agarak road, where Russian border guards carry out service in accordance with the Law on State Border. Bagrat Zakaryan, the Mayor of Meghri, Armenia, told Armenian News-NEWS.am about this—but without mentioning the reasons for the installation of these checkpoints.
"The service of Russian border guards is carried out on the basis of documents signed jointly by Armenia and Russia. There are border crossings in that border zone; the importance of the Russian border guard troops is for that," added the mayor of Meghri.
According to him, this means that people traveling along the aforesaid road should have their passports with them, so that they can show them to the Russian border guards if necessary, only after that they can pass the checkpoint.
As per Zakaryan, the Russian border guards at the modular checkpoints on the Meghri-Agarak road do not inspect people every time, but there are cases when the passage of people is stopped for more than an hour, which, of course, angers the local residents.