Շուրջ 9 ամիս է՝ Մեղրի-Ագարակ ճանապարհին տեղադրված են մոդուլային հենակետեր, որտեղ ռուս սահմանապահները ծառայություն են իրականացնում «Պետական սահմանի» մասին օրենքի համաձայն։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Մեղրի համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանը՝ չնշելով սակայն, թե ինչ նկատառումներից ելնելով են  տեղադրված այդ հենակետերը։
«Կխնդրեմ այդ մասով դիմել համապատասխան գերատեսչություններին, ես որպես Մեղրի համայնքի ղեկավար կարող եմ ասել, որ այդ մոդուլային հենակետերը տեղադրված են 8–ից 9 ամիս։ Ռուս սահմանապահների ծառայությունը իրականցվում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համատեղ ստորագրած փաստաթղթերի հիման վրա։ Այդ սահմանային գոտում սահմանահատումներ են լինում, ռուսական սահմանապահ զորքերի նշանակությունը հենց դրա համար է»,– ասաց համայնքապետը։
Համայնքապետի խոսքով՝ սա նշանակում  է, որ քաղաքացիները իրենց հետ պետք է ունենան անձնագիր, որպեսզի հարկ եղած դեպքում ցույց տան դրանք ռուս սահմանապահներին, որից հետո միայն կարող են անցնել հենակետը։
Բագրատ Զաքարյանի խոսքով՝ ամեն անգամ չէ, որ ռուս սահմանապահները ստուգում են քաղաքացիներին, բայց լինում են դեպքեր, երբ մեկ ժամից ավելի քաղաքացիների տեղաշարժը դադարեցվում է, ինչն, իհարկե, զայրացնում է բնակիչներին։

На дороге Мегри – Агарак Сюникской области Армении уже в течение девяти месяцев установлены модульные опорные пункты, где российские пограничники несут службу в соответствии с законом «О государственной границе». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am 8 августа заявил глава укрупненной общины Мегри Баграт Закарян.
Причины установки этих пунктов он не назвал и попросил связаться с соответствующими ведомствами. Закарян заверил, что служба российских пограничников осуществляется на основании документов, подписанных Арменией и Россией. «В этой пограничной зоне есть пограничные переходы. В этом и заключается значение российских пограничных войск. Это означает, что граждане должны иметь при себе паспорт, чтобы в случае необходимости предъявить его российским пограничникам и только после этого пересекать опорный пункт», – отметил чиновник.
Российские пограничники, по его словам, проверяют граждан не каждый раз, но бывают случаи, когда движение приостанавливается более чем на час, что вызывает возмущение жителей.
Отметим, что согласно публикациям СМИ, на суверенной территории Армении, дороге между городами Мегри и Агарак, российские миротворцы проверяют документы и грузы. Между тем, нет ни одного документа о размещении миротворческого контингента на территории Армении.