Իսպանական ոստիկանությունը ձերբակալել է Եվրոպայում փողերի լվացմամբ զբաղվող խոշորագույն խմբավորումներից մեկի ղեկավարին, որը կապված է եղել թմրավաճառների Costa del Sol հանցախմբի հետ եւ, որպես ծպտվելու միջոց, օգտագործել է բարձրակարգ օղիների վաճառքը ռեստորաններին:
Ոստիկանության ներկայացուցիչը Reuters-ին հայտնել է, որ երկուշաբթի օրը ձերբակալվել է ավազակախմբի հայտնի ղեկավար Ջոն Ֆրենսիս Մորիսին:
Ընդհանուր առմամբ երեք մարդ ձերբակալվել է Իսպանիայում, մեկը՝ Անգլիայում, ասվում է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ։
Հանցավոր ցանցը մեկուկես տարուց պակաս ժամանակում լվացել է ավելի քան 200 միլիոն եվրո կամ օրական մինչեւ 350 000 եվրո։
Օգտագործվել է, այսպես կոչված, ավանդական «հավալա» դրամական փոխանցումների համակարգը, որը լայնորեն կիրառվում է Պակիստանում եւ Մերձավոր Արեւելքում, որը թույլ է տալիս վաճառականների միջեւ փող փոխանակել ձեռքսեղմման, թղթի կտորի կամ վստահության մակարդակով:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ Մորիսին կապված է իռլանդական «Կինահան կլանի» հետ՝ թմրավաճառների հանցախումբ, որը գործում է իսպանական Կոստա դել Սոլում եւ «զբաղվում է երկրում հանցավոր կազմակերպություններից մեծ գումարներ հավաքելով»:

Spanish police have arrested the head of one of Europe's largest money-laundering groups, which was linked to a Costa del Sol drug gang and used the sale of high-end vodka to restaurants as a cover.
A police spokesman told Reuters that John Francis Morrissey, the gang's known ringleader, was arrested Monday.
A total of three people were arrested in Spain and one in England, police said in a statement.
The criminal network laundered more than 200 million euros in less than a year and a half, or up to 350,000 euros a day.
It used what is known as the traditional hawala money-transfer system, widely used in Pakistan and the Middle East, which allows money to be exchanged between traders through a handshake, a piece of paper or in trust.
Police said Morrissey was linked to the Irish Kinahan clan, a drug trafficking gang operating on Spain's Costa del Sol, and was involved in collecting large sums of cash from criminal organizations operating in the country.