Իսպանական ոստիկանությունը ձերբակալել է Եվրոպայում փողերի լվացմամբ զբաղվող խոշորագույն խմբավորումներից մեկի ղեկավարին, որը կապված է եղել թմրավաճառների Costa del Sol հանցախմբի հետ եւ, որպես ծպտվելու միջոց, օգտագործել է բարձրակարգ օղիների վաճառքը ռեստորաններին:
Ոստիկանության ներկայացուցիչը Reuters-ին հայտնել է, որ երկուշաբթի օրը ձերբակալվել է ավազակախմբի հայտնի ղեկավար Ջոն Ֆրենսիս Մորիսին:
Ընդհանուր առմամբ երեք մարդ ձերբակալվել է Իսպանիայում, մեկը՝ Անգլիայում, ասվում է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ։
Հանցավոր ցանցը մեկուկես տարուց պակաս ժամանակում լվացել է ավելի քան 200 միլիոն եվրո կամ օրական մինչեւ 350 000 եվրո։
Օգտագործվել է, այսպես կոչված, ավանդական «հավալա» դրամական փոխանցումների համակարգը, որը լայնորեն կիրառվում է Պակիստանում եւ Մերձավոր Արեւելքում, որը թույլ է տալիս վաճառականների միջեւ փող փոխանակել ձեռքսեղմման, թղթի կտորի կամ վստահության մակարդակով:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ Մորիսին կապված է իռլանդական «Կինահան կլանի» հետ՝ թմրավաճառների հանցախումբ, որը գործում է իսպանական Կոստա դել Սոլում եւ «զբաղվում է երկրում հանցավոր կազմակերպություններից մեծ գումարներ հավաքելով»:

Испанская полиция арестовала главу одной из крупнейших в Европе группировок по отмыванию денег, которая была связана с бандой наркодельцов Коста-дель-Соль и использовала продажу элитной водки ресторанам в качестве прикрытия.
Представитель полиции сообщил агентству Reuters, что Джон Фрэнсис Моррисси, известный главарь банды, был арестован в понедельник.
Всего в Испании было арестовано три человека и один в Англии, говорится в заявлении полиции.
Gреступная сеть отмыла более 200 миллионов евро менее чем за полтора года, или до 350 000 евро в день.
Она  использовала так называемую традиционную систему денежных переводов «хавала», широко используемую в Пакистане и на Ближнем Востоке, которая позволяет обменивать деньги между торговцами посредством рукопожатия, листа бумаги или на доверительном уровне.
Полиция заявила, что Моррисси был связан с ирландским «кланом Кинахан», бандой наркоторговцев, действовавшей на испанском побережье Коста-дель-Соль, и «занимался сбором крупных сумм наличных денег от преступных организаций, действующих стране».