Միացյալ Նահանգները ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հետ այդ կղզեպետությունների առաջին գագաթաժողովի ընթացքում կհայտարարի Խաղաղ օվկիանոսի կղզեպետություններին «ավելի շատ դոլարով» օգնելու մասին։ Վաշինգտոնը հույս ունի, որ այս հանդիպումը կօգնի դիմակայել Չինաստանի աճող ազդեցությանը աշխարհաքաղաքական մրցակցության նոր թատերաբեմում, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Սպասվում է, որ Վաշինգտոնում կայանալիք երկօրյա գագաթաժողովին կմասնակցեն Խաղաղ օվկիանոսի 12 կղզեպետությունների ղեկավարները, իսկ Ավստրալիան եւ Նոր Զելանդիան կմասնակցեն որպես դիտորդներ։
Սպիտակ տան Հնդկա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գծով համակարգող Կուրտ Քեմփբելը անցած շաբաթ հայտարարել էր, որ գագաթաժողովը նվիրված է լինելու այնպիսի հարցերի լուծմանը, ինչպիսին են կլիմայի փոփոխությունը եւ առողջությունը, եւ Վաշինգտոնն ու նրա դաշնակիցներն ուշադրությունը կենտրոնացրել են ծովային, կղզեպետությունների հետ հաղորդակցությունների անվտանգության բարձրացման վրա այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսին են Ճապոնիան, Ավստրալիան եւ Հնդկաստանը։
Ղեկավարներին կընդունեն ամբողջ Վաշինգտոնում, այդ թվում Պետդեպարտամենտում, Կոնգրեսում, ափային պահպանության կենտրոնատեղիում եւ Սպիտակ տանը։ Չորեքշաբթի Վաշինգտոնը մանրամասն կներկայացնի նաեւ նոր ռազմավարություն հատուկ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի համար, ասել է Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը։
Պաշտոնյան նշել է, որ Վաշինգտոնը երկար տարիներ բավականաչափ ուշադրություն չի հատկացրել Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանին եւ սերտորեն համագործակցել է դաշնակից երկրների եւ գործընկեր երկրների հետ, «որպեսզի ավելի շատ ռեսուրսներ ավելացնի, ավելի շատ հնարավորություններ, ավելի շատ դիվանագիտական փոխգործակցություն»։ «Մենք ավելի մեծ թվով դոլարներ կունենանք»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ դրանց մասին կհայտարարվի չորեքշաբթի։
«Մենք ձգտում էինք մեր ռազմավարությունը համապատասխանեցնել նրանց նպատակներին եւ խնդիրներին»,- ասել է նա՝ նկատի ոնենալով մինչեւ 2050թ. «Կապույտ Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան» ռազմավարությունը, որի մասին հայտարարել են խաղաղօվկիանոսյան երկրների ղեկավարները. դրանում առաջնահերթ է համարվում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը։
Ռազմավարական մրցակցությունը Խաղաղ օվկիանոսում կտրուկ սրվել է այս տարի, այն բանից հետո, երբ Չինաստանը Սողոմոնյան կղզիների հետ  ստորագրել է անվտանգության մասին համաձայնագիր։

The United States will announce "big dollar" assistance to Pacific island nations during its first summit with U.S. President Joe Biden. Washington hopes the meeting will help counter China's growing influence in the new theater of geopolitical competition, Reuters reports.
Leaders from 12 Pacific island nations are expected to attend the two-day summit in Washington, with Australia and New Zealand participating as observers.
White House Indo-Pacific Coordinator Kurt Campbell said last week that the summit will address issues such as climate change and health, and Washington and its allies are focusing on improving maritime security and communication links of island nations with countries such as Japan, Australia and India.
Leaders will be honored throughout Washington, including at the State Department, the U.S. Congress, Coast Guard headquarters, and the White House. Washington will also unveil a detailed new strategy specifically for the Pacific region on Wednesday, a senior Biden administration official said.
The official acknowledged that Washington has not paid enough attention to the Pacific region over the years and has worked closely with allied and partner nations to add more resources, more capabilities, more diplomatic engagement.
"We will have big dollar numbers," he said, adding that these would be announced on Wednesday.
"We have sought to align our strategy to meet their goals and objectives," he said referring the 2050 Blue Pacific Continent strategy Pacific leaders have announced that prioritizes action on climate change.
Strategic rivalry in the Pacific has sharply escalated this year after China signed a security agreement with the Solomon Islands.