Նորվեգիան զինվորներ է ուղարկել նավթի եւ գազի վերամշակման ցամաքային խոշոր գործարանները պաշտպանելու համար՝ այն կասկածների պայմաններում, որ «Հյուսիսային հոսք» գազատարներում արտահոսքի պատճառը սաբոտաժ է եղել, հայտնում է Reuters-ը։
Նորվեգիան՝ Եվրոպայի գազի ամենամեծ մատակարարը եւ նավթի խոշոր արտահանողը, անցած շաբաթ ռազմածովային եւ ռազմաօդային ուժեր էր ուղարկել՝ ծովային նավթահանքերում պարեկություն անելու համար, եւ հայտարարել էր, որ օգնություն կստանա Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից եւ Ֆրանսիայից՝ դրանք պահպանելու համար:
Նորվեգիայի ոստիկանության խնդրանքով Նորվեգիայի ներքին գվարդիան՝ արագ մոբիլիզացիոն ուժերը, երկուշաբթի օրը սկսել են զորքեր տեղակայել նավթի եւ գազի վերամշակման եւ արտահանման համար պատասխանատու օբյեկտներում:
Թեեւ Նորվեգիայի կառավարությունը հայտարարել է, թե իրեն հայտնի չէ նավթի եւ գազի ենթակառուցվածքին սպառնացող որեւէ կոնկրետ սպառնալիքի մասին, այնուամենայնիվ, նպատակահարմար է գտել խստացնել անվտանգության միջոցները եւ փորձել է հանգստացնել աշխատողներին:
Զինված ուժերի ներկայացուցիչը հրաժարվել է ասել, թե քանի զինվոր է տեղակայվել օբյեկտները պահպանելու համար՝ պատճառաբանելով անվտանգության նկատառումները:

Норвегия направила солдат для охраны крупных наземных нефте- и газоперерабатывающих заводов на фоне подозрений в том, что причиной утечек на газопроводах «Северного потока» был саботаж, передает Reuters.
Норвегия, крупнейший поставщик газа в Европу и крупный экспортер нефти, на прошлой неделе направила военно-морские и военно-воздушные силы для патрулирования морских нефтяных месторождений и объявила, что получит помощь от Великобритании, Германии и Франции для их охраны.
По запросу норвежской полиции Норвежское ополчение, силы быстрой мобилизации, в понедельник начали размещать войска на предприятиях, отвечающих за переработку и экспорт нефти и газа.
Хотя норвежское правительство заявило, что ему не известно о каких-либо конкретных угрозах нефтегазовой инфраструктуре, оно все же сочло целесообразным усилить меры безопасности и попыталось успокоить рабочих.
Представитель вооруженных сил отказался сообщить, сколько солдат было развернуто для охраны объектов, сославшись на соображения безопасности.