Նորվեգիան զինվորներ է ուղարկել նավթի եւ գազի վերամշակման ցամաքային խոշոր գործարանները պաշտպանելու համար՝ այն կասկածների պայմաններում, որ «Հյուսիսային հոսք» գազատարներում արտահոսքի պատճառը սաբոտաժ է եղել, հայտնում է Reuters-ը։
Նորվեգիան՝ Եվրոպայի գազի ամենամեծ մատակարարը եւ նավթի խոշոր արտահանողը, անցած շաբաթ ռազմածովային եւ ռազմաօդային ուժեր էր ուղարկել՝ ծովային նավթահանքերում պարեկություն անելու համար, եւ հայտարարել էր, որ օգնություն կստանա Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից եւ Ֆրանսիայից՝ դրանք պահպանելու համար:
Նորվեգիայի ոստիկանության խնդրանքով Նորվեգիայի ներքին գվարդիան՝ արագ մոբիլիզացիոն ուժերը, երկուշաբթի օրը սկսել են զորքեր տեղակայել նավթի եւ գազի վերամշակման եւ արտահանման համար պատասխանատու օբյեկտներում:
Թեեւ Նորվեգիայի կառավարությունը հայտարարել է, թե իրեն հայտնի չէ նավթի եւ գազի ենթակառուցվածքին սպառնացող որեւէ կոնկրետ սպառնալիքի մասին, այնուամենայնիվ, նպատակահարմար է գտել խստացնել անվտանգության միջոցները եւ փորձել է հանգստացնել աշխատողներին:
Զինված ուժերի ներկայացուցիչը հրաժարվել է ասել, թե քանի զինվոր է տեղակայվել օբյեկտները պահպանելու համար՝ պատճառաբանելով անվտանգության նկատառումները:

Norway has sent soldiers to protect large onshore oil and gas refineries amid suspicions that sabotage was the cause of leaks at the Nord Stream pipelines, Reuters reported.
Norway, Europe's biggest gas supplier and a major oil exporter, last week sent naval and air forces to patrol offshore oil fields and announced it would get help from Britain, Germany and France to protect them.
At the request of the Norwegian police, the Norwegian Militia, a rapid mobilization force, on Monday began deploying troops to businesses responsible for refining and exporting oil and gas.
Although the Norwegian government said it was not aware of any specific threats to the oil and gas infrastructure, it did deem it advisable to step up security measures and try to reassure workers.
A spokesman for the armed forces declined to say how many soldiers were deployed to guard the facilities, citing security concerns.