Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հոկտեմբերի 6-ի նիստում որոշեց 3 մլն դրամ հատկացնել այլընտրանքային ծառայություն անցնող երիտասարդներին դրամական բավարարում վճարելու համար:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Այլընտրանքային ծառայության հարցերով հանրապետական հանձնաժողովի որոշմամբ 2022-ի ամառային զորակոչի շրջանակում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության են ուղարկվել 20 քաղաքացի:
«Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքի համաձայն այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողին տրվում է ամuական դրամական բավարարում  (մինչև 30000 ՀՀ դրամ):
Ըստ այդմ, անհրաժեշտություն է առաջացել վճարել օրենքով նախատեսված դրամական բավարարման գումարը (2022 թվականի 5 ամիսների համար)՝ 3,000.0 հազար դրամ:

At Thursday's Cabinet meeting, the government of Armenia decided to allocate 3 million drams (approx. $7,440) to pay monetary reimbursement to a group of youth undergoing alternative military service.
In the explanation of this decision, it is noted that according to a decision of the alternative military service commission, 20 citizens were sent to alternative labor service within the framework of the 2022 summer military draft.
According to the Law on Alternative Service, an alternative labor worker is given a monthly monetary allowance—and of up to 30,000 drams (approx. $74).
Accordingly, it became necessary to pay the amount of this monetary reimbursement provided by the law—for five months of 2022—: 3,000,000 drams.