Լիբանանը կարող է «սահմանադրական քաոսի» մեջ գլորվել։ Այս մասին Reuters-ին ասել է Լիբանանի հեռացող նախագահ Միշել Աունը՝ նշելով, որ իր պաշտոնի համար թեկնածուներ չկան, եւ նախարարների կաբինետը ժամանակավոր կկատարի գործառույթները։
Աունը նախագահական պալատը պատրաստվում է լքել կիրակի օրը՝ իր պաշտոնավարման վեցամյա ժամկետի ավարտից մեկ օր առաջ, սակայն պառակտված ազգային խորհրդարանի չորս նստաշրջաններ չեն կարողացել կոնսենսուսի հասնել նրան փոխարինող թեկնածուի շուրջ:
Քանի որ Լիբանանը նախկինում բախվել է երկարատեւ նախագահական վակուումի, երկիրն այժմ գտնվում է աննախադեպ իրավիճակի եզրին՝ նախագահի թափուր տեղով եւ սահմանափակ լիազորություններով ժամանակավոր կաբինետով:
Աունի խոսքով՝ սահմանադրական ճգնաժամը լուծելու քաղաքական քայլը դեռ հնարավոր է, բայց «չկա վերջնական որոշում», թե դա ինչ կարող է նշանակել:
Նրա փեսա Ջեբրան Բասիլը, որը 2020 թվականին ընդգրկվել էր ԱՄՆ պատժամիջոցների ցուցակում՝ ենթադրյալ կոռուպցիայի համար, նախագահական հավակնություններ ունի։
Աունը շաբաթ օրն ասել է, որ պատժամիջոցները չեն խանգարի Բասիլին ի վերջո դառնալ նախագահի թեկնածու: «Հենց նա ընտրվի (նախագահ), պատժամիջոցները կհանվեն»,- ասել է Աունը՝ մանրամասներ չներկայացնելով։
Իր պաշտոնավարման վերջին շաբաթվա ընթացքում Աունը ԱՄՆ միջնորդությամբ ստորագրել է Իսրայելի հետ Լիբանանի հարավային ծովային սահմանը սահմանազատելու մասին համաձայնագիր՝ համեստ դիվանագիտական բեկում, որը թույլ կտա երկու երկրներին բնական գազ արդյունահանել ծովային հանքավայրերից:
Նա նշել է, որ գործարքն օգնել է «բացել աչքերը» եւ կարող է լինել Լիբանանի «վերջին հնարավորությունը»՝ վերականգնվելու եռամյա ֆինանսական աղետից հետո, որը արժեցել է արժույթի 95 տոկոսը եւ աղքատության մեջ է գցել բնակչության 80 տոկոսին:

Lebanon could slide into constitutional chaos, outgoing Lebanese President Michel Aoun told Reuters this, noting the lack of contenders for his and the fact that the cabinet is acting as a caretaker.
Aoun is set to leave the presidential palace on Sunday, a day before his six-year term expires, but four sessions of a divided national parliament have failed to reach a consensus on a candidate to replace him.
While Lebanon has faced a long presidential vacuum in the past, the country now finds itself on the brink of an unprecedented situation with a vacant presidency and an interim cabinet with limited powers.
According to Aoun, a political move to resolve the constitutional crisis is still possible, but "there is no final decision" about what that might mean.
His son-in-law Jebran Bassil, who was put on the U.S. sanctions list in 2020 for alleged corruption, has presidential ambitions.
Aoun said Saturday that sanctions will not prevent Bassil from eventually becoming a presidential candidate. "Once he is elected (president), the sanctions will be lifted," Aoun said, without going into detail.
In his final week in office, Aoun signed a U.S.-brokered agreement to delineate Lebanon's southern maritime border with Israel, a modest diplomatic breakthrough that will allow both countries to extract natural gas from offshore fields.
He noted that the deal helped "open eyes" and may be Lebanon's "last chance" to recover from a three-year financial meltdown that has cost the currency 95% of its value and plunged 80% of the population into poverty.