Նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 12:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող դաշտում։ Արձակված կրակահերթերի հետևանքով վնասվել է Ստեփանակերտի բնակիչ Կ. Մարտիրոսյանին պատկանող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորը, քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Այսօր Արցախի Խրամորթ գյուղի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ արձակված թիրախային կրակոցներն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող էթնիկ ատելության և ցեղասպանական քաղաքականության հերթական ապացույցն են։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ դեպքն արձանագրվել է նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 12:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող դաշտում։ Արձակված կրակահերթերի հետևանքով վնասվել է Ստեփանակերտի բնակիչ Կ. Մարտիրոսյանին պատկանող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորը, քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։ Կրակահերթերի հետևանքով ամբողջությամբ դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները։
Խաղաղության մասին խոսող և Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության կեղծ խոստումներ տվող ադրբեջանական իշխանությունները և զինված ուժերը շարունակում են վարել Արցախի ժողովրդի ամենատարրական իրավունքների լայնածաված խախտումների հանգեցնող, ֆիզիական և հոգեբանական անվտանգությունը խաթարող հանցավոր քաղաքականություն։
Բազմիցս ընդգծել ենք, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ գտնվող ռազմական հենակետերն ուղիղ սպառնալիք են խաղաղ բնակչության կյանքի և տարրական այլ իրավունքների համար, որի սպառնալից հետևանքներին հրադադարի հաստատումից հետո ականատես ենք եղել բազմիցս։
Ադրբեջանական էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել և չի փոխվելու։ Այն, ինչ արվում կեղծ խաղաղասիրության քողի ներքո, միտված է մոլորցնելու միջազգային հանրությանը և թմրեցնելու մեր հասարակության զգոնությունը»,- գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը:։
Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունից էլ հայտնում են, որ արձակված կրակոցներից ջարդվել է տրակտորի դիմապակին և ղեկակառավարման սարքերի վահանակը։

Today's targeting of civilians performing agricultural work in Artsakh's Khramort village is yet another proof of the policy of ethnic hatred and genocidal policy pursued by Azerbaijan against the people of Artsakh, Artsakh Ombudsman Gegham Stepanyan wrote on his Facebook .
He particularly noted: "According to the information received by the Office of the Ombudsman of Artsakh, the incident was recorded on November 5 at about 12:30 in a field located in the administrative territory of the Khramort village of the Askeran region of Artsakh.
As a result of the shooting the Belarus tractor belonging to Stepanakert resident K. Martirosyan was damaged, no civilian casualties were caused. Agricultural work has been completely halted because of the shelling.
Speaking about peace and making false promises about the rights and security of the people of Artsakh, the Azerbaijani authorities and armed forces continue their criminal policy, which leads to widespread violations of the most basic rights of Artsakh people and undermines their physical and psychological security.
We have repeatedly noted that the military strongholds adjacent to peaceful settlements represent a direct threat to the lives and other elementary rights of civilians, the threatening consequences of which we have repeatedly witnessed since the establishment of the ceasefire.
Azerbaijan's policy of ethnic hatred and genocide has not changed and will not change. What is being done under the guise of false peace is aimed at misleading the international community and blunting the vigilance of our society."