Նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 12:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող դաշտում։ Արձակված կրակահերթերի հետևանքով վնասվել է Ստեփանակերտի բնակիչ Կ. Մարտիրոսյանին պատկանող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորը, քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։ Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Այսօր Արցախի Խրամորթ գյուղի տարածքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ արձակված թիրախային կրակոցներն Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող էթնիկ ատելության և ցեղասպանական քաղաքականության հերթական ապացույցն են։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ դեպքն արձանագրվել է նոյեմբերի 5-ին՝ ժամը 12:30 սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող դաշտում։ Արձակված կրակահերթերի հետևանքով վնասվել է Ստեփանակերտի բնակիչ Կ. Մարտիրոսյանին պատկանող «Բելառուս» մակնիշի տրակտորը, քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։ Կրակահերթերի հետևանքով ամբողջությամբ դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները։
Խաղաղության մասին խոսող և Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության կեղծ խոստումներ տվող ադրբեջանական իշխանությունները և զինված ուժերը շարունակում են վարել Արցախի ժողովրդի ամենատարրական իրավունքների լայնածաված խախտումների հանգեցնող, ֆիզիական և հոգեբանական անվտանգությունը խաթարող հանցավոր քաղաքականություն։
Բազմիցս ընդգծել ենք, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ գտնվող ռազմական հենակետերն ուղիղ սպառնալիք են խաղաղ բնակչության կյանքի և տարրական այլ իրավունքների համար, որի սպառնալից հետևանքներին հրադադարի հաստատումից հետո ականատես ենք եղել բազմիցս։
Ադրբեջանական էթնիկ զտման և ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել և չի փոխվելու։ Այն, ինչ արվում կեղծ խաղաղասիրության քողի ներքո, միտված է մոլորցնելու միջազգային հանրությանը և թմրեցնելու մեր հասարակության զգոնությունը»,- գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը:։
Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունից էլ հայտնում են, որ արձակված կրակոցներից ջարդվել է տրակտորի դիմապակին և ղեկակառավարման սարքերի վահանակը։

Сегодняшние прицельные выстрелы по гражданским лицам, выполнявшим сельскохозяйственные работы на территории села Храморт Арцаха, являются еще одним доказательством политики этнической ненависти и геноцидальной политики, проводимой Азербайджаном в отношении народа Арцаха. Об этом написал на своей странице в Facebook омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«Согласно сведениям, полученным аппаратом омбудсмена Арцаха, инцидент зафиксирован 5 ноября примерно в 12: 30 в поле, находящемся на административной территории села Храморт Аскеранского района Арцаха.
В результате выстрелов поврежден трактор марки «Беларусь», принадлежащего жителю Степанакерта К. Мартиросяну, пострадавших среди гражданских лиц нет. Из-за обстрелов сельскохозяйственные работы полностью приостановлены.
Говоря о мире и давая ложные обещания о правах и безопасности народа Арцаха, азербайджанские власти и вооруженные силы продолжают проводить преступную политику, которая ведет к широкомасштабным нарушениям самых элементарных прав арцахцев и подрывает их физическую и психологическую безопасность.
Мы неоднократно подчеркивали, что военные опорные пункты, расположенные по соседству с мирными населенными пунктами, представляют собой прямую угрозу жизни и другим элементарным правам мирного населения, угрожающие последствия которой мы неоднократно наблюдали после установления режима прекращения огня.
Политика этнической ненависти и геноцидальной политики, проводимой Азербайджаном, не изменилась и не изменится. То, что делается под прикрытием ложного миролюбия, направлено на то, чтобы ввести в заблуждение международное сообщество и притупить бдительность нашего общества».