Ուկրաինային 18 մլրդ դոլարի չափով ֆինանսական օգնության, որը Եվրահանձնաժողովը մտադիր է հատկացնել նոյեմբերի 9-ին, տրամադրման մեխանիզմը ներառելու է մի շարք պայմաններ, տեղեկացրել է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
«Պլանը կայուն հիմք կտա 2023թ. Ուկրաինայի ֆինանսների ապահովման համար, եթե պահպանվի օգնության հանդեպ ճկունությունը՝ ֆինանսավորման փոփոխվող կարիքներին համապատասխան... Պլանը նաեւ կօգնի հիմք պատրաստել վերակառուցման ջանքերի համար»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Հավաստիացվել է, որ ԵՄ-ում մտադիր են Ուկրաինային աջակցությունը դարձնել ավելի «կանխատեսելի»՝ քննադատությունից հետո, կապված օգնության տրամադրման ձգձգումների հետ։
Վարկերը կտրամադրվեն Ուկրաինայի կողմից մի շարք պայմանների կատարման դեպքում, այդ թվում իրավունքի գերակայության եւ կոռուպցիային դիմակայելու ոլորտներում։

The $18 billion financial assistance mechanism for Ukraine, which the European Commission intends to present on November 9, will include a number of conditions, Bloomberg reported, citing sources.
The plan will present a sustainable framework to cover Ukraine's finances in 2023 while maintaining the flexibility to adjust aid to meet evolving funding needs. The plan will also help set the stage for reconstruction efforts, the report said.
The EU is said to intend to make support for Ukraine more predictable following criticism over delays in aid.
The loans will be disbursed if Ukraine meets a number of conditions, including the rule of law and the fight against corruption.