Ուկրաինային 18 մլրդ դոլարի չափով ֆինանսական օգնության, որը Եվրահանձնաժողովը մտադիր է հատկացնել նոյեմբերի 9-ին, տրամադրման մեխանիզմը ներառելու է մի շարք պայմաններ, տեղեկացրել է Bloomberg գործակալությունը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
«Պլանը կայուն հիմք կտա 2023թ. Ուկրաինայի ֆինանսների ապահովման համար, եթե պահպանվի օգնության հանդեպ ճկունությունը՝ ֆինանսավորման փոփոխվող կարիքներին համապատասխան... Պլանը նաեւ կօգնի հիմք պատրաստել վերակառուցման ջանքերի համար»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Հավաստիացվել է, որ ԵՄ-ում մտադիր են Ուկրաինային աջակցությունը դարձնել ավելի «կանխատեսելի»՝ քննադատությունից հետո, կապված օգնության տրամադրման ձգձգումների հետ։
Վարկերը կտրամադրվեն Ուկրաինայի կողմից մի շարք պայմանների կատարման դեպքում, այդ թվում իրավունքի գերակայության եւ կոռուպցիային դիմակայելու ոլորտներում։

Механизм по выделению Украине финансовой помощи в размере $18 млрд, который Еврокомиссия намеревается представить 9 ноября, будет включать ряд условий, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники.
«План представит устойчивую основу для покрытия финансов Украины в 2023 году при сохранении гибкости к корректировке помощи в соответствии с меняющимися нуждами по финансированию... План также поможет подготовить почву для усилий по реконструкции», — говорится в сообщении.
Утверждается, что в ЕС намерены сделать поддержку Украины более «предсказуемой» после критики в связи с задержками предоставления помощи.
Кредиты будут выделяться при выполнении Украиной ряда условий, в том числе в сфере верховенства права и противостояния коррупции.