Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիում պատրաստվում են օդանավակայաններից գործարկել էլեկտրական տաքսիներ՝ ուղղահայաց թռիչքով եւ վայրէջքով, հաղորդում է Arabian Business-ը։
Աբու Դաբիի օդանավակայանների վարչությունը ֆրանսիական Groupe ADP ընկերության հետ փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել։ Ընկերությունը Փարիզում 3 օդանավակայաններ ունի։ Նրանք միասին մտադիր են զբաղվել ուղղահայաց թռիչքի եւ վայրէջքի հնարավորությամբ էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների ներուժի ուսումնասիրությամբ։
«Աբու Դաբիի օդանավակայանները եւ Groupe ADP-ն կմասնակցեն Աբու Դաբիում Advanced Air Mobility էլեկտրական տաքսիների վերգետնյա ենթակառուցվածքի համատեղ ծրագրմանը, նախագծմանը, զարգացմանը եւ շահագործմանը», - ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ: Թռչող էլեկտրական տաքսիների շահագործման ժամկետները չեն նշվում։

Airports in the capital of the United Arab Emirates (UAE) Abu Dhabi plans to launch electric cabs with vertical take-off and landing, Arabian Business reported.
The Abu Dhabi Airport Authority has signed a memorandum of understanding with the French firm Groupe ADP, which owns and operates three airports in Paris. Together, they plan to explore the potential of electric vehicles with vertical takeoff and landing (eVTOL).
Abu Dhabi Airports and Groupe ADP will participate in the joint planning, design, development and operation of the ground infrastructure for Advanced Air Mobility electric cabs in Abu Dhabi, the company said in a statement. No timeline was given for the introduction of the flying electric cabs into service.