Չինաստանին պատկանող TikTok-ի գործողություններն ԱՄՆ-ում ազգային անվտանգության հետ կապված մտահոգություններ են առաջացնում, ասել է ՀԴԲ տնօրեն Քրիս Ռեյը՝ նշելով, այն ռիսկը, որ չինական կառավարությունը հավելվածը կարող է օգտագործել օգտատերերի վրա ազդելու կամ նրանց սարքերը կառավարելու համար, հաղորդում է Reuters-ը:
Ռիսկերը, նրա խոսքով, ներառում են «այն հնարավորությունը, որ չինական կառավարությունը TikTok-ը կարող է օգտագործել միլիոնավոր օգտատերերի տվյալների հավաքագրումը վերահսկելու կամ առաջարկությունների ալգորիթմը կառավարելու նպատակով, որը կարող է օգտագործվել ազդեցիկ օպերացիաների համար»:
Նա նաեւ հավելել է, որ Պեկինը կարող է օգտագործել ByteDance-ին պատկանող հանրահայտ հավելվածը՝ «միլիոնավոր սարքերի վրա ծրագրակազմը կառավարելու համար»՝ հնարավորություն տալով «տեխնիկապես վտանգի ենթարկել» այդ սարքերը:
ԱՄՆ կառավարության օտարերկրյա ներդրումների կոմիտեն (CFIUS), որը ԱՄՆ-ում օտարերկրյա ընկերությունների ձեռքբերումները դիտարկում է որպես ազգային անվտանգությանը սպառնացող ռիսկ, ByteDance-ին հրամայել է վաճառել TikTok-ը 2020 թվականին՝ այն մտահոգությունների պատճառով, որ ԱՄՆ օգտատերերի տվյալները կարող են փոխանցվել Չինաստանի կառավարությանը։
CFIUS-ը եւ TikTok-ն արդեն մի քանի ամիս բանակցություններ են վարում ազգային անվտանգության համաձայնության հասնելու նպատակով՝ TikTok-ի ավելի քան 100 միլիոն օգտատերերի տվյալները պաշտպանելու համար:
TikTok-ի գործադիր տնօրեն Վանեսա Պապասը սեպտեմբերին ԱՄՆ Կոնգրեսին ասել է, որ TikTok-ը «շարժվում է դեպի վերջնական համաձայնություն ԱՄՆ կառավարության հետ՝ ԱՄՆ օգտատերերի տվյալների հետագա պաշտպանության եւ ԱՄՆ ազգային անվտանգության շահերը լիովին հաշվի առնելու համար»:
Ռեյը նշել է, որ չինական ընկերությունները, ըստ էության, պարտավոր են «անել այն ամենը, ինչ չինական կառավարությունն ուզում է նրանցից՝ տեղեկատվության փոխանակման կամ չինական կառավարության գործիքի դերում աշխատանքի տեսանկյունից: Այնպես որ, դա ինքնին բավական պատճառ է ծայրահեղ անհանգստության համար»։
Ակնկալվում է, որ TikTok-ի հետ անվտանգության ցանկացած պայմանագիր տվյալների անվտանգության պահանջներ կներառի:

The operations of China-owned TikTok in the U.S. raise national security concerns, FBI Director Chris Wray said, noting the risk that the Chinese government could use the app to influence users or control their devices, Reuters reported.
He said the risks include the possibility that the Chinese government could use TikTok to control data collection on millions of users or control a recommendation algorithm that could be used for influence operations.
He also added that Beijing could use the popular ByteDance-owned app to control the software on millions of devices, giving it the ability to technically compromise those devices.
The U.S. government's Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS), which reviews acquisitions of foreign companies in the United States for potential national security risks, ordered ByteDance to sell TikTok in 2020 because of concerns that U.S. user data could be shared with the Chinese government.
CFIUS and TikTok have been negotiating for months to reach a national security agreement to protect the data of more than 100 million TikTok users.
TikTok CEO Vanessa Pappas told the U.S. Congress in September that TikTok was moving toward a final agreement with the U.S. government to further protect U.S. user data and fully consider U.S. national security interests.