Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կանխատեսել է Ուկրաինայի՝ որպես պետության ամբողջական ոչնչացումը այն դեպքում, եթե Կիեւը հրաժարվի խաղաղ բանակցություններից։ Այս մասին նա հայտնել է լրագրողներին, հաղորդում է «Пул первого»-ն։
«Ամեն ինչ Ուկրաինայի ձեռքում է։ Ոչ, նրա համար չէ, որ ես ցանկանում եմ այս թեման բարդել Զելենսկու կամ Ուկրաինայի վրա։ Եթե նրանք չեն ցանկանում, որ մարդիկ մահանան, այն էլ մեծ թվով, եթե նրանք չեն ցանկանում ծանր, բարդ, դժվարին՝ պետք է կանգ առնեն, դադարեցնեն սա։ Որովհետեւ հետո լինելու է Ուկրաինայի ամբողջական ոչնչացումը», — ասել է Լուկաշենկոն։
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ Մեծ Հայրենական պատերազմի ժամանակ մահացել է  30 մլն մարդ։
«Ո՞վ է այսօր այդ մասին հիշում։ Բելառուսում եւ Ռուսաստանում, ու վեր՞ջ։ Այսինքն վերքերը սպիացել են», — ասել է նա՝ հայտարարելով, որ իր կարծիքով, իրավիճակը դեռ կարելի է  «շտկել»։
Ավելի վաղ Լուկաշենկոն կոչ էր արել դադարեցնել արյունահեղությունը Ուկրաինայում եւ խաղաղ բանակցություններ սկսել։ Նա երկրում կատարվող իրադարձությունները մոլեգնող տոռնադոյի հետ էր համեմատել։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко предрек полное уничтожение Украины как государства в случае отказа Киева от мирных переговоров. Об этом он заявил журналистам, передает «Пул первого».
«Все в руках Украины. Нет, не потому, что я хочу спихнуть эту тему на Зеленского или Украину. Если они не хотят гибели людей, при том в огромном количестве, если они не хотят тяжело, сложно, трудно — надо остановиться, это прекратить. Потому что дальше будет полное уничтожение Украины», — сказал Лукашенко.
Он также напомнил, что во время Великой Отечественной войны погибло 30 миллионов человек. «Кто сегодня об этом вспоминает? В Белорусии и России, и все? То есть раны зарубцевались», — отметил он, заявив, что, по его мнению, ситуацию еще можно «загладить».
Ранее Лукашенко призвал остановить кровопролитие на Украине и начать мирные переговоры. Происходящее в стране он сравнил с набирающим силу торнадо.