Թուրքիային F-16-ներ տրամադրելու սահմանափակումները հանվել են ԱՄՆ 857 մլրդ դոլարի չափով պաշտպանական բյուջեի վերաբերյալ օրինագծի (National Defense Authorization Act, NDAA) վերջնական տարբերակից, տեղեկացրել է Anadolu գործակալությունը։
«Կոնֆերանս-կոմիտեն, որի մեջ են մտնում սենատորներ եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների ներկայացուցիչներ, ավարտել է NDAA-ի օրինագծի (որը ներառում է 857 մլրդ դոլարի չափով պաշտպանական բյուջե) մշակման աշխատանքը։ Anadolu գործակալությունը տեղեկացել է օրինագծի վերջնական տարբերակի մասին, որը ներկայացվելու է Կոնգրեսի երկու պալատների լիագումար նիստի քվեարկությանը։ Օրինագծի վերջնական տարբերակում տեղ չեն գտել այն կետերը, որոնք սահմանափակում էին Թուրքիային F-16-ների վաճառքը. այդ կետերը ներկայացրել էին 18 կոնգրեսականներ»,- նշել է գործակալությունը։
ԱՄՆ-ը ավելի վաղ պաշտոնապես տեղեկացրել էր Թուրքիային, որ երկիրը հանում է նորագույն F-35 կործանիչների մատակարարման ծրագրից, քանի որ Անկարան ռուսական ՀՕՊ С-400 համակարգեր է գնում։ Վաշինգտոնը չեղարկել էր Թուրքիայի հետ F-35-ի վերաբերյալ հուշագիրը՝ այն ստորագրելով F-35-ի նախագծի մյուս յոթ գործընկերների՝ Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի, Նիդեռլանդների, Ավստրալիայի, Դանիայի, Կանադայի եւ Նորվեգիայի հետ։ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հետագայում հայտարարել էր այլ կործանիչներ գնելու ԱՄՆ առաջարկի մասին, բայց ոչ թե հինգերորդ, այլ չորրորդ սերնդի՝ F-16-ների։ Հարցը պետք է համաձայնեցվի ԱՄՆ Կոնգրեսում. պետդեպարտամենտն աջակցում է դրան՝ կոնգրեսականներին համոզելով, որ գործարքը «ծառայում է Վաշինգտոնի շահերին»։

Ограничения для передачи Турции истребителей F-16 сняты в окончательной версии законопроекта по оборонному бюджету США (National Defense Authorization Act, NDAA) в размере 857 миллиардов долларов, сообщает агентство Anadolu.
«Конференц-комитет, в который входят сенаторы и представители обеих палат конгресса США, завершил работу над законопроектом NDAA, включающим оборонный бюджет в размере 857 миллиардов долларов. Агентству Anadolu стала известна окончательная версия законопроекта, которая будет вынесена на голосование на пленарном заседании обеих палат конгресса. В окончательный вариант законопроекта не вошли пункты, связывающие продажу F-16 Турции с ограничительными условиями, которые были представлены 18 представителями», - передает агентство.
США ранее направили официальное уведомление Турции об ее исключении из программы поставок новейших истребителей F-35 из-за покупки Анкарой российских систем ПВО С-400. Вашингтон аннулировал совместный меморандум по F-35 с Турцией, подписав его с семью оставшимися партнерами по проекту F-35 - Великобританией, Италией, Нидерландами, Австралией, Данией, Канадой и Норвегией. Президент Турции Тайип Эрдоган впоследствии заявил о предложении США купить другие истребители, но не пятого, а четвертого поколения - F-16. Вопрос предстоит согласовать в конгрессе США - госдеп лоббирует его, убеждая конгрессменов, что сделка «служит интересам Вашингтона».