Ճապոնացի միլիարդատեր Յուսակու Մաեզավան հայտարարել է Լուսնի շուրջ պտույտ կատարելու համար անձնակազմի ութ անդամների մասին. ճանապարհորդությունը նախատեսված է 2023 թվականին SpaceX հրթիռով, որը դեռեւս մշակման փուլում է, հաղորդում է AFP-ն:
Առաքելության մասին, որը հայտնի է որպես «dearMoon», առաջին անգամ հայտարարվել է 2018թվականին: Ի սկզբանե որոշված էր 6-ից 8 արտիստների մասնակիցության մասին, սակայն ավելի ուշ պահանջները փոխվել էին եւ թեկնածուները մասնակցության համար կարող էին դիմել առցանց:
Մրցույթի հաղթողների թվում են դիջեյ եւ պրոդյուսեր Սթիվ Աոկին ԱՄՆ-ից, ամերիկացի յութուբեր Թիմ Դոդը, չեխ նկարիչ Յեմի Ա.Դ, իռլանդացի լուսանկարիչ Ռիանոն Ադամը, բրիտանացի լուսանկարիչ Քարիմ Իլյան, ամերիկացի կինոռեժիսոր Բրենդան Հոլը, հնդիկ դերասան Դեւ Ջոշը եւ երաժիշտ K-pop-ը՝ Հարավային Կորեայից:
Անձնակազմի երկու պահեստային անդամ կա՝ սնոուբորդիստ Քեյթլին Ֆարինգթոնը ԱՄՆ-ից եւ ճապոնացի պարուհի Միյուն։
«Հուսով եմ, որ բոլորը հասկանում են դեպի Լուսին եւ հետադարձ ճանապարհորդելու պատասխանատվությունը», - ասել է Մաեզավան YouTube-ում տարածված գովազդային տեսահոլովակում:
Ըստ առաքելության կայքի շրջագայությունը կտեւի մոտ վեց օր եւ կպտտվի Լուսնի շուրջ՝ առանց վայրէջք կատարելու:
Թռիչքի ավարտից հետո SpaceX Starship-ը կդառնա երբեւէ կառուցված ամենահզոր հրթիռը:
Մաեզավան Ճապոնիայում նորաձեւության ոլորտի խոշորագույն առցանց մանրածախ առեւտրի հիմնադիրն է, ով անցյալ տարի թռիչք է իրականացրել Միջազգային տիեզերակայան ռուսական «Սոյուզ» հրթիռով՝ վճարելով 73 միլիոն դոլար:

Японский миллиардер Юсаку Маэдзава объявил о восьми членах экипажа, которые присоединятся к нему для путешествия вокруг Луны, запланированного на 2023 год, на ракете SpaceX, которая все еще находится в стадии разработки, передает AFP.
О миссии, известной как «dearMoon», впервые было объявлено в 2018 году. Сначала Маэдзава сказал, что пригласит команду из шести-восьми художников, но позже изменил вступительные требования на конкурс, на который кандидаты могут подать заявку онлайн.
В числе победителей конкурса оказались ди-джей и продюсер Стив Аоки из США; Тим Додд, американский ютубер; чешский художник Йеми А.Д.; Рианнон Адам, ирландский фотограф; британский фотограф Карим Илья; американский кинорежиссер Брендан Холл; индийский актер Дев Джоши, и K-pop музыкант TOP из Южной Кореи.
Есть также два запасных члена экипажа: сноубордистка Кейтлин Фаррингтон из США и танцовщица Мию из Японии.
«Я надеюсь, что каждый осознает ответственность, связанную путешествием на Луну и обратно», — сказал Маэдзава в рекламном ролике на YouTube.
Согласно графику профиля миссии на веб-сайте DearMoon, путешествие туда и обратно продлится почти шесть дней и облетит Луну без посадки.
После завершения SpaceX Starship станет самой мощной ракетой из когда-либо построенных.
Маэдзава, сверхбогатый основатель крупнейшего в Японии интернет-магазина модной одежды, в прошлом году полетел на Международную космическую станцию на борту российской ракеты «Союз», заплатив, как сообщается, 10 миллиардов иен (73 миллиона долларов по текущему курсу конвертации).