Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) տվյալներով՝ 2022 թվականին աշխարհում գրանցվել է ավելի քան 900 միլիոն միջազգային տուրիստական ուղեւորություն, ինչը երկու անգամ ավելի է, քան 2021 թվականին, բայց 37 տոկոսով ցածր է, քան մինչ համավարակը, հաղորդում է АТОР-ը։
UNWTO-ի տվյալների համաձայն՝ անցած տարի աշխարհի յուրաքանչյուր տարածաշրջանում գրանցվել է օտարերկրյա ժամանումների աճ։ Ամենադրական դինամիկան նկատվել է Մերձավոր Արեւելքում։ Կատարի ԱԱ-2022-ի շնորհիվ դեպի մերձավորարեւելյան տարածաշրջան զբոսաշրջային հոսքը վերականգնվել է՝ հասնելով մինչհամավարակային մակարդակի 83 տոկոսի։
Եվրոպան 2022 թվականին հասել է 2019 թվականի ցուցանիշի 80 տոկոսի մակարդակին (585 միլիոն ժամանում) ։ Աֆրիկան եւ Ամերիկան վերականգնել են զբոսաշրջային հոսքի մոտ 65 տոկոսը մինչ համավարակը, մինչդեռ Ասիան եւ Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը 2019 թվականի ցուցանիշների միայն 23 տոկոսն են կազմում՝ COVID-ի սահմանափակումների հետագա վերացման պատճառով:
2022 թվականին 2019 թվականի համեմատ առաջընթաց գրանցած ուղղությունների թվում են Վիրջինյան կղզիները, Ալբանիան, Հոնդուրասը, Սեն Մարտենը, Անդորրան, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Սալվադորը, Կուրասաոն, Կոլումբիան, Եթովպիան եւ Լիխտենշտեյնը։
Ինչպես կարծում են ոլորտի փորձագետները, կարճաժամկետ հեռանկարում ՉԺՀ-ից ուղեւորությունների վերսկսումն առաջին հերթին օգուտ կբերի ասիական ուղղություններին: Այնուամենայնիվ, շատ բան կախված կլինի օդային ճանապարհորդության առկայությունից եւ արժեքից, վիզայի ռեժիմից եւ COVID-19-ի հետ կապված միջոցառումներից: Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը հիշեցրել է, որ հունվարի կեսերին արդեն 32 երկիր սահմանափակող միջոցներ է սահմանել Չինաստանից ժամանող զբոսաշրջիկների համար:
UNWTO-ի փորձագետները գնահատում են, որ միջազգային զբոսաշրջությունը կշարունակի վերականգնվել 2023 թվականին՝ ուղեւորությունների ընդհանուր թիվը հասնելով նախահամավարակային մակարդակի 80-ից 95 տոկոսի:
Ակնկալվում է, որ 2023 թվականին ճանապարհորդության հիմնական միտումները կլինեն այն ուղղությունների ընտրությունը, որոնք առաջարկում են գնի եւ որակի օպտիմալ հարաբերակցություն: 2023 թվականին զբոսաշրջիկները կսկսեն ավելի շատ խնայել ճամփորդությունների վրա՝ կրճատելով ոչ միայն ճանապարհորդության ծախսերը եւ դրանց տեւողությունը, այլեւ նախընտրելով ավելի մոտ ուղղություններ դեպի տուն։

По данным Всемирной туристической организации (UNWTO), в 2022 году в мире было зарегистрировано более 900 миллионов международных туристических поездок, что вдвое больше, чем в 2021 году, но на 37 процентов ниже, чем до пандемии, сообщает АТОР.
Согласно данным UNWTO, в минувшем году в каждом регионе мира был зафиксирован рост иностранных прибытий. Самая позитивная динамика наблюдалась на Ближнем Востоке. Там одним из драйверов стал ЧМ-2022 в Катаре. Благодаря этому, турпоток в ближневосточный регион восстановился до 83 процентов от допандемийного уровня.
Европа в 2022 году достигала уровня 80 процентов от показателя 2019 года (585 миллионов прибытий). Африка и Америка восстановили около 65 процентов турпотока до пандемии, в то время как Азия и Азиатско-Тихоокеанский регион – только 23 процентов от показателей 2019 года из-за более поздних отмен ковидных ограничений.
Среди направлений, которые в 2022 году зафиксировали прогресс по сравнению с 2019-м: Виргинские острова, Албания, Гондурас, Сен-Мартен, Андорра, Доминиканская Республика, Сальвадор, Кюрасао, Колумбия, Эфиопия и Лихтенштейн.
Как считают отраслевые эксперты, в краткосрочной перспективе возобновление поездок из КНР, в первую очередь, принесет пользу азиатским направлениям. Тем не менее, многое будет зависеть от наличия и стоимости авиаперелетов, визового режима и мер, связанных с COVID-19. Во Всемирной туристической организации напомнили, что к середине января уже 32 страны ввели ограничительные меры для прибывающих из Китая.
По оценкам экспертов UNWTO, международный туризм продолжит восстановление в 2023 году: общее количество поездок достигнет показателей от 80 до 95 процентов от допандемийного уровня.
Процесс возвращения к доковидному уровню туризма будет несинхронным по динамике в разных регионах мира. По прогнозам UNWTO, в 2023 году количество международных прибытий может вернуться к показателю 2019 года только в Европе и на Ближнем Востоке. На туристический сектор влияет сохраняющаяся неопределенность, вызванная геополитическими конфликтами, а также ситуация с COVID-19.
Ожидается, что основными трендами в путешествиях в 2023 году станет выбор направлений, предлагающих оптимальное соотношение цены и качества. В 2023 году туристы станут больше экономить на поездках, сократив не только расходы на путешествия и их продолжительность, но и предпочитая направления ближе к дому.