Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (UNWTO) տվյալներով՝ 2022 թվականին աշխարհում գրանցվել է ավելի քան 900 միլիոն միջազգային տուրիստական ուղեւորություն, ինչը երկու անգամ ավելի է, քան 2021 թվականին, բայց 37 տոկոսով ցածր է, քան մինչ համավարակը, հաղորդում է АТОР-ը։
UNWTO-ի տվյալների համաձայն՝ անցած տարի աշխարհի յուրաքանչյուր տարածաշրջանում գրանցվել է օտարերկրյա ժամանումների աճ։ Ամենադրական դինամիկան նկատվել է Մերձավոր Արեւելքում։ Կատարի ԱԱ-2022-ի շնորհիվ դեպի մերձավորարեւելյան տարածաշրջան զբոսաշրջային հոսքը վերականգնվել է՝ հասնելով մինչհամավարակային մակարդակի 83 տոկոսի։
Եվրոպան 2022 թվականին հասել է 2019 թվականի ցուցանիշի 80 տոկոսի մակարդակին (585 միլիոն ժամանում) ։ Աֆրիկան եւ Ամերիկան վերականգնել են զբոսաշրջային հոսքի մոտ 65 տոկոսը մինչ համավարակը, մինչդեռ Ասիան եւ Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանը 2019 թվականի ցուցանիշների միայն 23 տոկոսն են կազմում՝ COVID-ի սահմանափակումների հետագա վերացման պատճառով:
2022 թվականին 2019 թվականի համեմատ առաջընթաց գրանցած ուղղությունների թվում են Վիրջինյան կղզիները, Ալբանիան, Հոնդուրասը, Սեն Մարտենը, Անդորրան, Դոմինիկյան Հանրապետությունը, Սալվադորը, Կուրասաոն, Կոլումբիան, Եթովպիան եւ Լիխտենշտեյնը։
Ինչպես կարծում են ոլորտի փորձագետները, կարճաժամկետ հեռանկարում ՉԺՀ-ից ուղեւորությունների վերսկսումն առաջին հերթին օգուտ կբերի ասիական ուղղություններին: Այնուամենայնիվ, շատ բան կախված կլինի օդային ճանապարհորդության առկայությունից եւ արժեքից, վիզայի ռեժիմից եւ COVID-19-ի հետ կապված միջոցառումներից: Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպությունը հիշեցրել է, որ հունվարի կեսերին արդեն 32 երկիր սահմանափակող միջոցներ է սահմանել Չինաստանից ժամանող զբոսաշրջիկների համար:
UNWTO-ի փորձագետները գնահատում են, որ միջազգային զբոսաշրջությունը կշարունակի վերականգնվել 2023 թվականին՝ ուղեւորությունների ընդհանուր թիվը հասնելով նախահամավարակային մակարդակի 80-ից 95 տոկոսի:
Ակնկալվում է, որ 2023 թվականին ճանապարհորդության հիմնական միտումները կլինեն այն ուղղությունների ընտրությունը, որոնք առաջարկում են գնի եւ որակի օպտիմալ հարաբերակցություն: 2023 թվականին զբոսաշրջիկները կսկսեն ավելի շատ խնայել ճամփորդությունների վրա՝ կրճատելով ոչ միայն ճանապարհորդության ծախսերը եւ դրանց տեւողությունը, այլեւ նախընտրելով ավելի մոտ ուղղություններ դեպի տուն։

According to the World Tourism Organization (UNWTO), there were more than 900 million international tourist arrivals worldwide in 2022, twice as many as in 2021, but 37 percent lower than before the pandemic, ATOR reports.
According to the UNWTO, every region of the world recorded an increase in foreign arrivals last year. The most positive dynamics was observed in the Middle East. One of the drivers there was the World Cup 2022 in Qatar. Thanks to it, the tourist flow to the Middle East region recovered to 83 percent of the pre-pandemic level.
Europe in 2022 reached 80 percent of its 2019 level (585 million arrivals). Africa and the Americas recovered about 65 percent of pre-pandemic tourist traffic, while Asia and Asia-Pacific recovered only 23 percent of 2019 levels because of later covid restrictions waivers.
Among the destinations that recorded progress in 2022 compared to 2019: the Virgin Islands, Albania, Honduras, St. Maarten, Andorra, the Dominican Republic, El Salvador, Curacao, Colombia, Ethiopia and Liechtenstein.
According to industry experts, in the short term, the resumption of travel from China will primarily benefit Asian destinations. However, much will depend on the availability and cost of air travel, visa regimes and measures related to COVID-19. The World Tourism Organization recalled that in mid-January 32 countries have imposed restrictive measures for visitors from China.
According to experts UNWTO, international tourism will continue to recover in 2023: the total number of trips will reach rates of 80 to 95 percent of the pre-pandemic level.
The process of returning to pre-pandemic levels of tourism will be unsynchronous in terms of dynamics in different regions of the world. The UNWTO predicts that in 2023, international arrivals may return to 2019 levels only in Europe and the Middle East. The tourism sector is affected by continued uncertainty caused by geopolitical conflicts, as well as the COVID-19 situation.
It is expected that the main trends in travel in 2023 will be the choice of destinations that offer the best value for money. In 2023, tourists will save more money on travel, reducing not only travel costs and duration, but also preferring destinations closer to home.