Բանակային կյանքը շատ համեստ է։ Շատ բաներից պետք է հրաժարվել, քանի որ բանակում ծառայելը կոչում է։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Արթուր Աթանեսյանը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ զինծառայողները ծառայում են իրենց երկրին, եւ այդ կապակցությամբ նրանք հաճախ ստիպված են լինում այս կամ այն զոհողության գնալ։
«Նրանք պետք է պատրաստ լինեն զոհաբերել շատ բաներ՝ սկսած ֆինանսներից, վերջացրած կյանքով։ Իսկ պաշտպանության նախարարը՝ հակառակ այդ ապրելակերպին, լինելով կառավարության եւ քաղաքական էլիտայի մաս, որպես կանոն բավականին շքեղ կենսակերպ է վարում եւ չպետք է հետ մնա մյուս նախարարներից, պաշտոնյաներից եւ օլիգարխներից։ Գաղտնիք չէ, որ մեր իշխանությունը կազմված է նաեւ օլիգարխներից։ Հիմա պատկերացրեք, որ բանակը, որտեղ տիրում են եւ պետք է տիրեն որոշակի արժեքներ, ղեկավարում են բոլորովին հակառակ արժեքային համակարգ ունեցող մարդիկ։ Կրկին սա չի վերաբերում առանձին անհատներին․․․Սկզբունքները կարեւոր են ինձ համար: Նման մեխանիզմը կաշխատի միայն ի վնաս բանակի»,-նշեց Աթանեսյանը։
Փորձագետի կարծիքով՝ շատ բան պետք է փոխել։
«Առավել եւս, որ մենք պատերազմող երկիր ենք, եւ դա պետք է հաշվի առնել։ Մենք պետք է բանակը կառավարենք ռազմական, այլ ոչ թե քաղաքացիական օրենքներով»,-եզրափակեց քաղաքագետը։

Армейская жизнь очень скромна. От многого приходится отказываться, поскольку служба в армии – это призвание. Об этом  Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Артур Атанесян.
По словам политолога, военнослужащие служат своей стране, и в связи с этим им часто приходится идти на те или иные жертвы.
«Они должны быть готовы пожертвовать очень многим, начиная с финансов, и заканчивая жизнью. Министр обороны же, в противовес данному образу жизни, являясь частью правительства и политической элиты, как правило, демонстрирует довольно роскошный образ жизни и, как правило, не должен отставать от других министров, чиновников, и олигархов. Не секрет, что наша власть состоит, в том числе, и из олигархов. Теперь представьте себе, что армией, в которой царят и должны царить определенные ценности, руководят лица с совершенно противоположными ценностными нарративами. Опять же, это не касается отдельно взятых личностей… Мне лично важны принципы. Такой механизм будет работать лишь во вред армии», - подчеркнул Атанесян.
По мнению эксперта, очень многое следует изменить.
«Тем более, что мы воюющая страна и это следует учитывать. Мы должны управлять армией по военным законам, а не гражданским», - резюмировал политолог.