Լիտվայի պետական ​​սահմանապահ ծառայությունը որոշել է ուկրաինացի գործընկերներին ուղարկել հակադրոնային սարքավորումներ, գեներատորներ եւ տաք հագուստ, գրում է Delfi լրատվական գործակալությունը՝ նշելով, որ սահմանապահները տեխնիկայով երեք միկրոավտոբուս են ուղարկել Ուկրաինա։
Ինչպես հայտնի է, որպես աջակցություն, ուկրաինացի սահմանապահները պետք է ստանան բենզինի հինգ գեներատոր, անօդաչու թռչող սարքերի շարժն արգելափակող հինգ համակարգ, Լիտվայի սահմանապահ ծառայության համազգեստի մաս կազմող ավելի քան 2000 տարբեր իրեր, ինչպես նաեւ 800-ից ավելի ոչ կոնտակտային ջերմաչափեր։
Իրերը հավաքվել են ըստ ուկրաինական կողմի ցանկության, այդ թվում՝ մի շարք հասարակական կազմակերպությունների աջակցությամբ։ Ինչպես եւ սպասվում էր, բեռը հունվարի 29-ի սահմաններում կլինի ուկրաինա-լեհական սահմանին։

Служба охраны госграницы Литвы решила направить своим украинским коллегам противодронное оборудование, генераторы и теплую одежду, пишет Delfi. По информации агентства, пограничники направили на Украину три микроавтобуса с оборудованием.
Как отмечается, в качестве поддержки украинские пограничники должны получить пять бензиновых генераторов, пять систем для блокировки беспилотников, более 2 тыс. различных предметов из формы пограничной службы Литвы, а также свыше 800 бесконтактных термометров.
При этом предметы были собраны согласно пожеланиям украинской стороны, в том числе при поддержке ряда общественных организаций. Как ожидается, сам груз будет передан в районе 29 января на украинско-польской границе.