Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն պետք է հեռու մնա դատական համակարգը բարեփոխելու իր կառավարության ջանքերից, քանի որ նա շահերի բախում ունի, հինգշաբթի ասել է Իսրայելի գլխավոր դատախազ Գալի Բահարավ-Միարան, հաղորդում է Reuters-ը։
Իր հայտարարության հետ կապված՝ Բահարավ-Միարան անդրադարձել է կոռուպցիայի վերաբերյալ շարունակվող դատավարությանը, որը առնչվում է վարչապետին, որը, սակայն, հերքում է իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքները։
Ինքը՝ Նեթանյահուն, հրաժարվել է մեկնաբանություններից։ Սակայն Իսրայելի արդարադատության նախարար Յարիվ Լեւինը մեղադրել է Բահարավ-Միարային այն բանի համար, որ նա «ձգտում է թույլ չտալ վարչապետին իր դիրքորոշումն արտահայտել» պահանջվող փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք, ըստ նրա, կազդեն նրա սեփական իշխանության ոլորտների վրա:
Բահարավ-Միարան նշանակվել է նախորդ կառավարության օրոք, որը տապալել է Նեթանյահուին 2021 թվականին:
Այժմ իր վեցերորդ ժամկետում Նեթանյահուն, որը գլխավորում է ծայրահեղ աջ կոալիցիան, պնդում է, որ դատական համակարգը գերազանցել է իր սահմանները վերջին տարիներին, երբ նրա դաշնակիցները գերագույն դատարանն անվանել են «էլիտար եւ ձախ»:
Սակայն դատավորների նշանակումների, այդ թվում՝ գերագույն դատարանի նկատմամբ քաղաքական վերահսկողությունը մեծացնելու ծրագրերը, միաժամանակ թուլացնելով օրենսդրությունը տապալելու կամ կառավարության դեմ որոշում կայացնելու նրա կարողությունը, հանգեցրել են զանգվածային բողոքի ցույցերի Իսրայելում:
Նեթանյահուի քննադատներն ասում են, որ առաջարկվող փոփոխությունները կքաղաքականացնեն դատական համակարգը եւ կվտանգեն նրա անկախությունը՝ խարխլելով ժողովրդավարությունը, խթանելով կոռուպցիան եւ վնասելով տնտեսությանը:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху должен оставаться в стороне от усилий своего правительства по реформированию судебной системы, потому что у него есть конфликт интересов, заявила в четверг генеральный прокурор страны Гали Бахарав-Миара, сообщает Reuters.
В связи со своим заявлением Бахарав-Миара сослалась на продолжающийся судебный процесс по делу о коррупции, в котором фигурирует премьер-министр, который, впрочем, отрицает все обвинения в свой адрес.
Сам Нетаньяху воздержался от комментариев. Однако министр юстиции Израиля  Ярив Левин обвинил Бахарав-Миару в «стремлении помешать премьер-министру озвучить свою позицию» в отношении требуемых изменений, которые, по его словам, затронут ее собственные сферы полномочий.
Бахарав-Миара была назначена при предыдущем правительстве, которое свергло Нетаньяху в 2021 году.
Сейчас, на своем шестом сроке, Нетаньяху, вставший во главе ультраправой коалиции, утверждает, что судебная система в последние годы перешла все границы, а его союзники называют Верховный суд «элитарным и левым.»
Но планы по усилению политического контроля над назначениями судей, включая Верховный суд, при одновременном ослаблении его способности отменять законодательство или выносить решения против правительства привела к массовым протестам в Израиле.
Критики Нетаньяху говорят, что предлагаемые изменения политизируют судебную систему и поставят под угрозу ее независимость, подрывая демократию, способствуя коррупции и нанося ущерб экономике.