Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն պետք է հեռու մնա դատական համակարգը բարեփոխելու իր կառավարության ջանքերից, քանի որ նա շահերի բախում ունի, հինգշաբթի ասել է Իսրայելի գլխավոր դատախազ Գալի Բահարավ-Միարան, հաղորդում է Reuters-ը։
Իր հայտարարության հետ կապված՝ Բահարավ-Միարան անդրադարձել է կոռուպցիայի վերաբերյալ շարունակվող դատավարությանը, որը առնչվում է վարչապետին, որը, սակայն, հերքում է իրեն առաջադրված բոլոր մեղադրանքները։
Ինքը՝ Նեթանյահուն, հրաժարվել է մեկնաբանություններից։ Սակայն Իսրայելի արդարադատության նախարար Յարիվ Լեւինը մեղադրել է Բահարավ-Միարային այն բանի համար, որ նա «ձգտում է թույլ չտալ վարչապետին իր դիրքորոշումն արտահայտել» պահանջվող փոփոխությունների վերաբերյալ, որոնք, ըստ նրա, կազդեն նրա սեփական իշխանության ոլորտների վրա:
Բահարավ-Միարան նշանակվել է նախորդ կառավարության օրոք, որը տապալել է Նեթանյահուին 2021 թվականին:
Այժմ իր վեցերորդ ժամկետում Նեթանյահուն, որը գլխավորում է ծայրահեղ աջ կոալիցիան, պնդում է, որ դատական համակարգը գերազանցել է իր սահմանները վերջին տարիներին, երբ նրա դաշնակիցները գերագույն դատարանն անվանել են «էլիտար եւ ձախ»:
Սակայն դատավորների նշանակումների, այդ թվում՝ գերագույն դատարանի նկատմամբ քաղաքական վերահսկողությունը մեծացնելու ծրագրերը, միաժամանակ թուլացնելով օրենսդրությունը տապալելու կամ կառավարության դեմ որոշում կայացնելու նրա կարողությունը, հանգեցրել են զանգվածային բողոքի ցույցերի Իսրայելում:
Նեթանյահուի քննադատներն ասում են, որ առաջարկվող փոփոխությունները կքաղաքականացնեն դատական համակարգը եւ կվտանգեն նրա անկախությունը՝ խարխլելով ժողովրդավարությունը, խթանելով կոռուպցիան եւ վնասելով տնտեսությանը:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu should stay out of his government's efforts to reform the judiciary because he has a conflict of interest, Israeli Attorney General Gali Baharav-Miara said Thursday, Reuters reported.
In connection with her statement, Baharav-Miara referred to an ongoing corruption trial involving the prime minister, who, however, denies all accusations against him.
Netanyahu himself refrained from commenting. But Israeli Justice Minister Yariv Levin accused Bacharav-Miara of "seeking to prevent the Prime Minister from voicing her position" on the requested changes, which he said would affect her own areas of authority.
Baharav-Miara was appointed under the previous government, which ousted Netanyahu in 2021.
Now in his sixth term, Netanyahu, at the head of a far-right coalition, claims that the judiciary has overstepped its bounds in recent years, with his allies calling the Supreme Court elitist and leftist.
But plans to increase political control over judicial appointments, including the Supreme Court, while weakening its ability to overturn legislation or rule against the government have led to mass protests in Israel.
Netanyahu's critics say the proposed changes would politicize the judiciary and jeopardize its independence, undermining democracy, promoting corruption and damaging the economy.