Երիտասարդ մայրերը Ստեփանակերտում խաղաղ հավաք են կազմակերպել:
«Այսօր Արցախն ապրում է իր պատմության դժվարին շրջափուլերից մեկը։ Իսկ արցախցին, զրկված լինելով կյանքի համար անհրաժեշտ տարրական պայմաններից, շարունակում էր ամուր կառչած մնալ հայրենի հողին։ Այդ ամենով պայմանավորված` որոշեցինք նախաձեռնել այսօրվա ակցիան` ևս մեկ անգամ բարձրաձայնելու մեր երեխաների ոտնահարված իրավունքների մասին։ Որպես խորհրդանիշ` ընտրել ենք մանկան ձեռքը, որն ուրույն խորհուրդ ունի»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցին ներկայացրել է նախաձեռնության հեղինակ Անի Հայրապետյանը:
Հավաքի մասնակից, Ասկերանի շրջանի Բերքաձոր համայնքի դպրոցի ուսուցչուհի Քրիստինե Դանիելյանն իր խոսքում անմնացորդ նվիրում է համարել Հայրենիքում ապրելու համար փորձությունները հաստատակամորեն հաղթահարելը։
«Ավելի քան երկու ամիս է` փակ է Արցախը Մայր Հայաստանին կապող միակ` կյանքի ճանապարհը։ Իսկ արցախցի փոքրիկները զրկված են անգամ լիարժեք կրթություն ստանալու հնարավորությունից։
Մեր բալիկներն իրենց տներում խաղաղ ապրել են ուզում, կրթվել ու ստեղծագործել են ուզում»,- ասացակցիայի մասնակիցը։

Молодые матери организовали мирную акцию в Степанакерте.
«Сегодня Арцах переживает один из самых сложных периодов в своей истории. А народ Арцаха, лишенный элементарных условий, необходимых для жизни, продолжал крепко держаться за родную землю. В связи со всем этим мы решили инициировать сегодняшнюю акцию, чтобы еще раз заявить о нарушении прав наших детей. В качестве символа мы выбрали детскую руку, которая имеет особое значение», - рассказала корреспонденту «Арцахпресс» автор инициативы Ани Айрапетян.
Участница демонстрации, учитель Беркадзорской общинной школы Аскеранского района Кристине Даниелян в своем выступлении сочла неизменным стремлением преодолевать испытания, чтобы жить на Родине.
«Более двух месяцев закрыта единственная дорога жизни, соединяющая Арцах с матерью-Арменией. А дети Арцаха лишены возможности получения  полноценного образования.
Наши дети хотят мирно жить в своих домах, хотят быть образованными и творческими», - отметила участница акции.