Փետրվարի 6-ին Թուրքիան ապրել է ամենաուժեղ երկրաշարժը առնվազն 1939 թվականից ի վեր։ ԱՀԿ-ի գնահատմամբ՝ աղետի գոտում կա մոտավորապես 23 միլիոն մարդ, այդ թվում՝ 1,4 միլիոն երեխա: Բացառված չէ, որ լայնածավալ հումանիտար աղետը փոփոխությունների հանգեցնի Թուրքիայի հասարակական-քաղաքական կառուցվածքում, գրում է «Մեդուզան»։
Մայիսի 14-ին երկրում տեղի կունենան նախագահական ընտրություններ, որից հետո երկու տասնամյակ այս պաշտոնը զբաղեցնող Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարող է կորցնել իշխանությունը։ Ճակատագրի հեգնանքով 2000-ականների սկզբին Էրդողանն ինքն ընտրվել է ժողովրդական դժգոհության ալիքի վրա մի կառավարության դեմ, որը չի կարողացել հաղթահարել 1999 թվականի երկրաշարժի եւ 2001 թվականի տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները: Այժմ թուրքական հասարակությունը կարող է Էրդողանին եւ նրա կուսակցությանը մեղադրել այն բանի համար, որ վերջին տարիներին նրանք չեն ուղղել սխալները եւ երկիրը չեն պատրաստել բնության նոր հարվածի։
Երկրաշարժից հետո արդեն առաջին ժամերին Թուրքիայի ղեկավարությունը՝ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորությամբ, կոչ է արել չքաղաքականացնել տարերային աղետի թեման, այլ համախմբվել ընդհանուր վշտի շուրջ։ «Հուսով եմ, որ այս սարսափելի օրերը թիկունքում կթողնենք՝ դրսեւորելով համերաշխություն եւ միասնականություն որպես երկիր եւ ազգ։ Այսօր այն օրն է, երբ 85 միլիոնը պետք է միասին լինեն՝ մեկ սրտի պես»,- ասել է նախագահը փետրվարի 6-ին՝ ելույթ ունենալով Թուրքիայի արտակարգ իրավիճակների վարչությունում։ Կոալիցիայում Էրդողանի դաշնակից, «Ազգայնական շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դեւլեթ Բահչելին նույնպես ընդգծել է, որ այժմ «այն օրը չէ, որ ժամանակ կորցնենք անտեղի վեճերի մեջ»։
Սակայն աստիճանաբար հեռանալով շոկից՝ թուրքական հասարակությունը եւ հատկապես ընդդիմությունը սկսում են քննադատորեն վերլուծել կատարվածի պատճառները եւ հարցեր տալ։ Օրինակ՝ իշխանություններն ամեն ինչ են արել աղետի նման մասշտաբներից խուսափելու համար, եւ բավարար արդյունավետ է արդյոք փրկարար ծառայությունների աշխատանքը՝ տուժածներին հնարավորինս արագ փլատակների տակից հանելու համար։
Այսպես, առաջատար ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության նախագահ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն, որը նաեւ մայիսի 14-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում միավորված ընդդիմության ամենահավանական թեկնածուն է, փետրվարի 8-ին տեսաուղերձում խոստովանել է, որ ապշած է ողբերգության վայրում տեսածից. «Ես տեսա մեր ժողովրդի վիճակը տեղի ունեցածի վայրում։ Ես հրաժարվում եմ դիտարկել քաղաքականությունից դուրս տեղի ունեցածը եւ հավասարվել երկրի ղեկավարությանը։ Ես առանց պատճառի չեմ խոսի Էրդողանի, նրա պալատի եւ նրա հետ կապված շահառու ավազակախմբերի հետ։ Ես պայքարելու եմ իմ ժողովրդի կողքին»։
Թուրք հանրության առանձին վրդովմունքն է առաջացրել Թուրքիայի խոշորագույն լրատվամիջոցների աշխատանքը, որոնց մոտ 95%-ը պատկանում է Էրդողանի մերձավոր շրջապատին։ Այսպես, Show TV հեռուստաալիքի թղթակիցը կտրուկ ընդհատել է ուղիղ եթերում զրույցը երկրաշարժից տուժած մի աղջկա հետ, որը սկսել է բողոքել փրկարար ծառայությունների ոչ բավարար արդյունավետ աշխատանքից։
Թուրքիայի իշխանությունները չեն անտեսում իրենց հասցեին հնչող քննադատությունները։ Արդեն փետրվարի 7-ին Ստամբուլի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել լրագրողներ Մերդան Յանարդաղի եւ Էնվեր Այսեւերի դեմ, որոնք քննադատել են իշխանությունների գործողությունները «բնակչությանը ատելության եւ թշնամանքի դրդելու համար»։ Հաջորդ օրը Թուրքիայում սահմանափակվել է մուտքը Twitter, TikTok եւ Instagram։
Թուրք հասարակության մեջ բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում երկրաշարժից տուժած 10 նահանգներում Էրդողանի կողմից երեք ամսով սահմանած արտակարգ դրության (արտակարգ դրության) ռեժիմը։ 2016–2018 թվականներին հանրապետությունում արդեն գործել է արտակարգ դրություն։ Պաշտոնապես հայտարարվել է (եւ մի քանի անգամ երկարաձգվել է) 2016 թվականի հուլիսին հեղաշրջման փորձի հետեւանքները հաղթահարելու համար։ Գործնականում այս երկու տարիների ընթացքում Էրդողանը բանտ է ուղարկել մի քանի ականավոր ընդդիմադիրների եւ իշխանություններին քննադատող լրագրողների։
Այս անգամ Թուրքիայի ղեկավարը, գիտակցելով իր եւ իր «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) դիրքերի երերուն լինելը աղետալի գնաճի եւ դոլարի նկատմամբ թուրքական լիրայի անկման ֆոնին, կարող է տեսականորեն ընդլայնել արտակարգ դրությունը մինչեւ ամբողջ երկրի մասշտաբները եւ նույնիսկ փորձեն ընտրությունները մայիսի 14-ից տեղափոխել ավելի ուշ ժամկետ։ Ավելին, տարածված վարկածներից մեկի համաձայն, ավելի վաղ Էրդողանը, ընդհակառակը, որոշել էր քվեարկության ժամկետը տեղափոխել հունիսի 18-ից մայիս հենց տնտեսական կտրուկ վատթարացող իրավիճակի հետ կապված. նույնիսկ մեկ ամիսը Թուրքիայում կարող է շատ բան փոխել։
Իրավական տեսանկյունից, երկրի սահմանադրության համաձայն, ընտրությունները մինչեւ մեկ տարով հետաձգելու միակ պատճառը կարող է լինել պատերազմը, ուստի Էրդողանի համար չափազանց դժվար է արդարացնել ամսաթիվը փոխելը։ Սակայն 2017 թվականի սահմանադրական բարեփոխումներից հետո, ըստ որի՝ ՍԴ անդամների մեծամասնությանը (15-ից 12-ին) նշանակում է նախագահը, դա այնքան էլ անհաղթահարելի խնդիր չէ։
Միեւնույն ժամանակ, Թուրքիայի ղեկավարը կարող է տեղի ունեցած երկրաշարժը նույնպես օգտագործել քաղաքական միավորներ հավաքելու համար՝ դիմելով ընդհանուր վշտի շուրջ համախմբվելու անհրաժեշտության գաղափարին եւ ներկայանալով որպես ազգի փրկիչ։
Մյուս կողմից, ընդդիմությունն ավելի ու ավելի կհիշեցնի Էրդողանին, որ 2002 թվականին նա եւ նորաստեղծ ԱԶԿ-ն իշխանության են եկել Ստամբուլի մերձակայքում գտնվող Իզմիթ քաղաքում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից երեք տարի անց (այն ժամանակ մոտ 20 000 մարդ էր զոհվել) եւ որին հաջորդել էր 2001 թվականի ծանր տնտեսական ճգնաժամը։
Խորհրդանշական է, որ հենց ԱԶԿ-ի օրոք Թուրքիայում սկսվել է բազմաբնակարան շենքերի շինարարության բում, հաճախ անորակ: Օրինակ, 2018-ին, ընտրողների գրավելու համար, Էրդողանի կառավարությունը նույնիսկ համաներում է հայտարարել չգրանցված շինարարական աշխատանքների համար, ինչի կապակցությամբ ինժեներների ազգային պալատի այն ժամանակվա ղեկավար Ջեմալ Գյոքչեն գրեթե մարգարեաբար զգուշացրել է, որ այդ որոշման պատճառով թուրքական քաղաքները «կարող են վերածվել գերեզմանոցների»։
Այսպես թե այնպես ակնհայտ է, որ փորձառու Էրդողանը ամեն ինչ անելու է ջրի երեսին մնալու եւ 2023 թվականի հոկտեմբերին որպես ղեկավար Թուրքիայի Հանրապետության 100-ամյակը նշելու համար։
Ընտրությունների մոտենալուն զուգահեռ՝ Էրդողանի եւ նրա շրջապատի հռետորաբանությունը արեւմտյան երկրների նկատմամբ վերջին շաբաթներին գնալով ավելի կոշտ եւ անզիջում է դառնում:
Այսպես, փետրվարի 2-ին առաջին անգամը չէ, որ Թուրքիայի ԱԳՆ են կանչվում արեւմտյան միանգամից ինը պետությունների դեսպաններ, որոնց գլխավոր հյուպատոսությունները դադարեցրել են աշխատանքը Ստամբուլում։ Դիվանագետների մտավախությունները կապված են եղել դանիացի ծայրահեղ աջ ակտիվիստ Ռասմուս Փալուդանի կողմից Ղուրանը այրելու գործողություններից հետո Էրդողանի եւ այլ թուրք քաղաքական գործիչների կոշտ հայտարարությունների հետ: Հաջորդ օրը Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության ղեկավար Սուլեյման Սոյլուն դիմել է ամերիկացի դեսպանին եւ հորդորել նրան «կեղտոտ ձեռքերը հեռացնել Թուրքիայից»։
Չնայած հարաբերությունների սրմանը, արեւմտյան երկրներն առաջիններից են սկսել օգնել երկրաշարժ ապրած Թուրքիային։ Մասնավորապես, ԱՄՆ իշխանությունները 150 փրկարար են ուղարկել հանրապետություն՝ դրա հետեւանքները վերացնելու համար։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի խոսքով՝ Վաշինգտոնը պատրաստ է «անհրաժեշտ ցանկացած օգնություն» տրամադրել Անկարային։
Հատուկ ուշադրության են արժանի Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան, որոնց մուտքը ՆԱՏՕ վերջին ամիսներին դադարեցվել է Էրդողանի անընդհատ փոփոխվող դիրքորոշման եւ Ստոկհոլմին ու Հելսինկիին առաջադրվող նոր պահանջների պատճառով։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքին միանալու երկու թեկնածուներն էլ ուղարկել են իրենց փրկարարներին եւ միջոցներ են հատկացրել Թուրքիայում եւ Սիրիայում երկրաշարժի հետեւանքները հաղթահարելու համար։ Ընդհանուր առմամբ, Շվեդիան մոտ 2,82 մլն դոլար է հատկացրել Կարմիր խաչի եւ Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիային, Ֆինլանդիան՝ մեկ միլիոն։
Դժվար ժամանակներում Թուրքիային օգնության հասնելու Արեւմուտքի անվերապահ պատրաստակամությունը չի կարող չփոխել Անկարայի դիրքորոշումը։ Ակնհայտ է, որ իր նախընտրական ծրագիրը հակաարեւմտյան նարատիվի հիման վրա կառուցած Էրդողանը հարկադրված է լինելու գոնե հրապարակային ելույթների մակարդակով փոխել տոնայնությունն ու վերաբերմունքը ՆԱՏՕ-ի գործընկերների նկատմամբ։
Բացի այդ, չի կարելի բացառել, որ դաշինքին միանալու Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի թեկնածությունների հաստատման գործընթացը կարագանա։ Ամեն դեպքում, սկանդինավյան երկրների հետ կոնսենսուսի ձեռքբերումը Թուրքիայի ղեկավարությունը կարող է ներկայացնել որպես դիվանագիտական հաղթանակ։
Եթե ելնենք նրանից, որ ընտրությունները Թուրքիայում այնուամենայնիվ կանցկացվեն մայիսի 14-ին, ապա հանրապետության խորհրդարանում Ստոկհոլմի եւ Հելսինկիի քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա մինչ նրանցից առաջ օրենսդիր մարմնի արձակուրդ գնալը, այսինքն՝ մինչեւ ապրիլի կեսերը։
Միեւնույն ժամանակ, Անկարան, հաղթահարելով երկրաշարժի հետեւանքները, ակնհայտորեն որոշակիորեն հեռանում է ուկրաինական պատերազմից եւ ավելի քիչ հավանական է, որ հանդես գա միջնորդական նախաձեռնություններով, հատկապես արեւմտյան երկրների կողմից Կիեւին նոր զինատեսակներ փոխանցելու եւ հակամարտության սպասվող սրացման ֆոնին։
Այժմ Թուրքիայի առաջնորդը, որը նախկինում հանդես էր գալիս որպես բանակցությունների միջնորդ, հավանաբար կսահմանափակվի Վլադիմիր Պուտինի եւ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցներով՝ կողմերին կոչ անելով հակամարտությունը լուծել քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով։

6 февраля Турция пережила самое мощное землетрясение как минимум с 1939 года. По оценкам ВОЗ, в зоне бедствия в совокупности находятся порядка 23 миллионов человек, включая 1,4 миллиона детей. Не исключено, что масштабная гуманитарная катастрофа повлечет за собой перемены и в социально-политическом укладе Турции, пишет «Медуза».
14 мая в стране состоятся президентские выборы, после которых Реджеп Тайип Эрдоган, занимающий этот пост на протяжении двух десятилетий, может потерять власть. По иронии судьбы, в начале нулевых сам Эрдоган был избран на волне народного недовольства правительством, которое не справилось с последствиями землетрясения 1999 года и экономического кризиса 2001-го. Теперь турецкое общество может выставить счет Эрдогану и его партии за то, что за прошедшие годы они не провели работу над ошибками и не подготовили страну к новому удару стихии.
Уже в первые часы после землетрясения турецкое руководство во главе с Реджепом Тайипом Эрдоганом призвало не политизировать тему стихийного бедствия, а объединиться вокруг общего горя. «Я надеюсь, что мы оставим позади эти ужасные дни, проявив солидарность и единство как страна и нация. Сегодня тот день, когда 85 миллионов должны быть вместе, как одно сердце», — сказал президент, выступая 6 февраля в управлении по чрезвычайным ситуациям Турции. Союзник Эрдогана по коалиции, лидер Партии националистического движения Девлет Бахчели также подчеркнул, что сейчас «не тот день, когда нужно терять время в неуместной полемике».
Однако, постепенно отходя от шока, турецкое общество, и особенно оппозиция, начинают критически анализировать причины произошедшего и задаваться вопросами. Например, все ли было сделано властями, чтобы избежать таких масштабов катастрофы, и достаточно ли эффективно выстроена работа спасательных служб, чтобы максимально быстро извлекать из-под завалов пострадавших?
Так, председатель ведущей оппозиционной Республиканской народной партии Кемаль Кылычдароглу, который одновременно является наиболее вероятным кандидатом от объединенной оппозиции на предстоящих 14 мая президентских выборах, в видеообращении 8 февраля признался, что был ошеломлен увиденным на месте трагедии: «Я видел положение нашего народа на месте случившегося. Я отказываюсь рассматривать происходящее вне политики и равняться на руководство страны. Ни на каком основании я не буду разговаривать с Эрдоганом, его дворцом и [связанными с ним] бандами выгодоприобретателей. Я буду сражаться рядом со своим народом».
Отдельное негодование турецкой общественности вызывает работа крупнейших СМИ Турции, порядка 95% из которых принадлежит ближайшему окружению Эрдогана. Так, корреспондентка телеканала Show TV резко прервала беседу в прямом эфире с пострадавшей от землетрясения девушкой, которая стала жаловаться на недостаточно эффективную работу спасательных служб.
Турецкие власти не оставляют без внимания критику в свой адрес. Уже 7 февраля Генеральная прокуратура Стамбула начала расследование в отношении критиковавших действия властей журналистов Мердана Янардага и Энвера Айсевера за «подстрекательство населения к ненависти и враждебности». На следующий день на территории Турции был ограничен доступ к Twitter, TikTok и Instagram.
Много вопросов у турецкого общества вызывает и введенный Эрдоганом на три месяца режим чрезвычайного положения (ЧП) в 10 пострадавших от землетрясения провинциях. В 2016–2018 годах в республике уже действовал режим ЧП. Формально он был объявлен (и несколько раз продлевался) для преодоления последствий попытки государственного переворота в июле 2016-го. На практике же за эти два года Эрдоган отправил за решетку нескольких видных оппозиционеров и критически настроенных к властям журналистов.
На сей раз турецкий лидер, осознавая шаткость своего положения и положения своей Партии справедливости и развития (ПСР) на фоне катастрофической инфляции и обвала курса турецкой лиры по отношению к доллару, теоретически может расширить действие режима ЧП до масштабов всей страны и даже попытаться добиться переноса выборов с 14 мая на более поздний срок. Причем, по одной из распространенных версий, ранее Эрдоган, напротив, принял решение о переносе даты голосования с 18 июня на май именно в связи с резко ухудшающимся экономическим положением: даже один месяц в Турции может изменить многое.
С юридической же точки зрения, согласно конституции страны, единственной причиной переноса выборов на срок до одного года может быть война, поэтому обосновать изменение даты Эрдогану может быть крайне трудно. Впрочем, после конституционной реформы 2017 года, по которой президент назначает большинство членов Конституционного суда (12 из 15), это не такая уж неразрешимая задача.
Одновременно с этим глава Турции может использовать произошедшее землетрясение в том числе для набора политических очков, апеллируя к идее о необходимости сплотиться вокруг общего горя и преподнося себя в качестве спасителя нации.
С другой стороны, оппозиция будет все чаще припоминать Эрдогану, что в 2002 году он и только что созданная на тот момент ПСР пришли к власти спустя три года после разрушительного землетрясения в расположенном неподалеку от Стамбула городе Измит (тогда погибло около 20 тысяч человек) и последовавшего за ним тяжелейшего экономического кризиса 2001 года.
Символично, что именно в период правления ПСР в Турции начался бум строительства многоквартирных домов — часто невысокого качества. Например, в 2018 году для привлечения избирателей на свою сторону правительство Эрдогана даже объявило амнистию для незарегистрированных строительных работ, в связи с чем тогдашний глава национальной палаты инженеров-строителей Джемаль Гекче почти пророчески предупредил, что из-за этого решения турецкие города «могут превратиться в кладбища».
«Эрдоган пришел к власти с разрушениями от землетрясения 1999 года… Похоже, он уйдет [от власти] с разрушениями от землетрясения 2023-го. Это землетрясение, унесшее тысячи жизней, также похоронит его под развалинами [его] политики», — рассуждает один из самых известных турецких журналистов Джан Дюндер, вынужденно переехавший несколько лет назад, в Германию.
Так или иначе, очевидно, что опытный Эрдоган будет делать все, чтобы удержаться на плаву и встретить во главе страны 100-летие Турецкой республики в октябре 2023-го.
По мере приближения выборов риторика Эрдогана и его окружения по отношению к западным странам в последние недели становилась все более жесткой и непримиримой.
Так, 2 февраля в МИД Турции уже не в первый раз были вызваны послы сразу девяти западных государств, генеральные консульства которых приостановили работу в Стамбуле. Опасения дипломатов были связаны с жесткими заявлениями Эрдогана и других турецких политиков после актов сожжения Корана датским ультраправым активистом Расмусом Палуданом. На следующий день глава турецкого МВД Сулейман Сойлу обратился к американскому послу и призвал его «убрать свои грязные руки от Турции».
Несмотря на обострение отношений, западные страны одними из первых стали помогать Турции, пережившей землетрясение. В частности, власти США отправили в республику 150 спасателей для ликвидации его последствий. По словам президента США Джо Байдена, Вашингтон готов предоставить Анкаре «любую необходимую помощь».
Отдельного внимания заслуживают Швеция и Финляндия, вступление которых в НАТО в последние месяцы буксует из-за постоянно меняющейся позиции Эрдогана и новых требований, которые возникают к Стокгольму и Хельсинки.
Оба кандидата на вступление в Североатлантический альянс отправили своих спасателей и выделили средства на преодоление последствий землетрясения в Турции и Сирии. В общей сложности Швеция выделила Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца порядка 2,82 миллиона долларов, Финляндия — миллион.
Безоговорочная готовность Запада прийти на помощь Турции в трудную минуту не может не изменить позицию Анкары. Очевидно, что Эрдоган, строивший предвыборную программу в том числе на основе антизападного нарратива, будет вынужден изменить тональность и отношение к партнерам по НАТО — хотя бы на уровне публичных выступлений.
Кроме того, нельзя исключать и того, что процесс одобрения кандидатур Швеции и Финляндии для вступления в альянс ускорится. В любом случае достижение консенсуса с североевропейскими странами может быть преподнесено турецким руководством как дипломатическая победа.
Если исходить из того, что выборы в Турции все же состоятся 14 мая, голосование по Стокгольму и Хельсинки в парламенте республики должно пройти до того, как законодательный орган уйдет перед ними в отпуск, то есть примерно до середины апреля.
Одновременно с этим Анкара, справляясь с последствиями землетрясения, очевидно, несколько дистанцируется от войны в Украине и будет реже выступать с посредническими инициативами — особенно на фоне передачи Киеву новых вооружений странами Запада и ожидающейся эскалации конфликта.
Теперь турецкий лидер, ранее выступавший посредником в переговорах, вероятно, будет ограничиваться телефонными переговорами с Владимиром Путиным и Владимиром Зеленским, призывая стороны к политико-дипломатическому решению конфликта.