Շուտով ականատես կլինենք, թե արդյոք ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ լարվածությունը կրում է երկարաժամկետ բնույթ, արդյոք Վաշինգտոնը պատժամիջոցներ կսահմանի Անկարայի դեմ՝ Էրդողանին հեռացնելու նպատակով, թե հակառակը՝ կսատարի նրան։ Այս մասին NEWS․am-ի հետ զրույցում ասաց Լիբանանում լույս տեսնող «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Թուրքիան գտնվում է կարեւոր քաղաքական իրադարձությունների՝ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին, եւ այդ ֆոնին բուռն կերպով քննարկվում է Թուրքիայի հետագա ուղին՝ Էրդողանի հետ կամ առանց նրա։
Գանտահարյանն առանցքային պահ է համարում Անկարայի եւ Վաշինգտոնի միջեւ լարվածությունը։ Ամենաթեժ հարցերն են ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի եւ Ֆինլանդիայի անդամակցության շուրջ քննարկումները եւ Թուրքիայի վետոն։ Բացի այդ, Թուրքիան ռազմավարական կարեւոր նշանակություն ունի տարածաշրջանային հարցերում՝ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ֆոնին՝ ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից Ռուսաստանի շրջափակման տեսանկյունից։
Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանի մեկուսացման քաղաքականության ֆոնին նկատվում է Մոսկվայի եւ Անկարայի մերձեցումը։ Այս բոլոր հանգամանքները կապված են Թուրքիայում նախագահական ընտրությունների հետ, որը ցնցումների է բախվել ոչ միայն երկրաշարժի, այլեւ աշխարհաքաղաքականության հետեւանքով։ Աշխարհաքաղաքական ցնցումներ կարող են առաջանալ։
Նրա գնահատմամբ՝ շատ կարեւոր նշանակություն կունենա երկրաշարժի հետեւանքների վերացման աշխատանքների արդյունավետությունը. այս հարցում հաջողությունը կամ ձախողումը հզոր ազդեցություն կունենան ընտրությունների արդյունքների վրա:
«Չի կարելի մոռանալ նաեւ մեկ այլ գործոն՝ տնտեսական ճգնաժամը, որը ծագել է դեռեւս տարերային աղետից առաջ։ Իսկ հիմա դրան գումարվում են նաեւ երկրաշարժի հետեւանքների վերացման բազմամիլիարդանոց ծախսերը։ Թուրքիայում տնտեսական ճգնաժամի խորացումը նույնպես լուրջ ազդեցություն կունենա ընտրությունների վրա»,-նշեց Գանտահարյանը։
Նա կարծում է, որ Թուրքիայի հիմնական ծրագրերը, այդ թվում՝ Հայաստանի դեմ, չեն փոխվի։
Նրա համոզմամբ՝ ներկայումս նկատվող գործընթացները, այդ թվում՝ մարդասիրական օգնության տեղափոխումը Մարգարայի կամրջով, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարների հանդիպումը, որեւէ էական բան չեն փոխի։
Գանտահարյանը հիշեցրեց, որ դեռեւս ամիսներ առաջ պայմանավորվածություն կար բացել սահմանները երրորդ երկրների քաղաքացիների եւ դիվանագիտական անձնագիր ունեցողների համար, սակայն այդ պայմանավորվածությունները դեռեւս կյանքի չեն կոչվել, ամեն ինչ շատ դանդաղ է ընթանում։
«Երկրաշարժի հետ կապված շատ գործընթացներ կրում են նաեւ քաղաքական բնույթ։ Մի կողմից Թուրքիան ընդունում է Հունաստանի արտգործնախարարին եւ օգնություն ստանում մի երկրից, որին Անկարան ամիսներ առաջ սպառնում էր ցեղասպանությամբ։ Մյուս կողմից, Անկարան հրաժարվում է Կիպրոսի օգնությունից։ Այնպես որ, ամեն ինչ պայմանավորված է քաղաքական հաշվարկներով»,-եզրափակեց նա։

В скоро времени станем свидетелем того, носит ли напряжение между США и Турцией долгосрочный характер, введет ли Вашингтон санкции против Анкары с целью сместить Эрдогана или наоборот поддержит его. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил главный редактор издающейся в Ливане газеты «Аздак» Шаан Кандаарян.
Он напомнил, что Турция находится в преддверии важных политических событий – президентских выборов, и на этом фоне очень большой резонанс вызывали дискуссии не тему о дальнейшем пути Турции – с Эрдоганом или без него.
Ключевым моментом Кандаарян назвал напряженность в отношениях между Анкарой и Вашингтоном. Самыми горячими вопросами являются дисскусии вокруг членства Швеции и Финляндии в НАТО и вето Турции. Кроме того, Турция имеет стратегически важное значение на фоне военных действий на Украине, с точки зрения окружения России странами НАТО, в региональных вопросах. Вместе с тем на фоне политики изоляции России наблюдается сближение Москвы и Анкары. Все эти обстоятельства связаны с президентскими выборами в Турции, которая столкнулась с потрясениями не только в результате землетрясения, но и геополитики. Могут возникнуть геополитические потрясения.
Очень важное значение, по оценке представителя СМИ, будет иметь эффективность работы по ликвидации последствий землетрясения: успех или неудача в этом вопросе окажут мощное воздействие на результаты выборов.
«Нельзя забывать и другой фактор – экономический кризис, который возник еще до стихийного бедствия. А сейчас к этому добавляются еще и многомиллиардные расходы на ликвидацию последствий землетрясения. Углубление экономического кризиса в Турции также окажет серьеное влияние на выборы», – отметил Кандаарян.
Он считает, что основные программы Турции, в том числе против Армении, не изменятся.
По его убеждению, наблюдаемые ныне процессы, в том числе перевозка гумпомощи по мосту Маргара, а также встреча глав МИД Армении и Турции, ничего существенного не изменят.
Кандаарян напомнил, что еще несколько месяцев назад была договоренность об открыти границы для граждан третьих стран и обладателей диппаспортов, но эти договоренности все еще не претворились в жизнь, все идет очень медленно.
«Многие процессы в связи с землетрясением носят также политический характер. С одной стороны, Турция принимает у себя главу МИД Греции и получает помощь от страны, которой Анкара еще несколько месяцев назад угрожала геноцидом. С другой стороны, Анкара отказывается от помощи Кипра. Так что все обусловлено политическими расчетами», – заключил он.