Լաչինի միջանցքի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ աճող լարվածության ֆոնին 2022 թվականի վերջին Check Point Research-ը Հայաստանում կազմակերպությունների դեմ վնասակար արշավ է հայտնաբերել։ Վնասակար ծրագրային ապահովումը, որը տարածվել է այդ արշավի շրջանակում, իրենից ներկայացնում է բեքդորի նոր տարբերակ, որին մենք հետեւում ենք որպես OxtaRAT, AutoIt-ի վրա հիմնված գործիք՝ հեռավար մուտքի եւ աշխատասեղանի դիտարկման համար, հաղորդում է research.checkpoint.com-ը։ OxtaRAT-ի նորագույն տարբերակն իրենից ներկայացնում է պոլիգլոտ ֆայլ, որը համատեղում է AutoIT սկրիպտը եւ պատկերը։
Գործիքի առանձնահատկությունները ներառում են վարակված սարքից ֆայլերի որոնում եւ բեռնում, վեբ տեսախցիկից եւ աշխատասեղանից տեսանյութերի ձայնագրում, վարակված սարքի հեռակա կառավարում TightVNC-ի միջոցով, վեբ շրջանակի տեղադրում եւ այլն:
AutoIT-ը օրինական գործիք է, որն օգտագործվում է շատ OT-ադմինիստրատորների կողմից առաջադրանքներն ավտոմատացնելու համար, բայց հաճախ չարաշահվում է սպառնալիքի սուբյեկտների կողմից: Այս դեպքում չարագործներն օգտագործում են լիարժեք ֆունկցիոնալ բեքդոր, որը պարունակում է AutoIt օբֆուսկացված կոդի մոտ 20 000 տող։
«Իրավիճակն Արցախում լարված է՝ հրադադարի ռեժիմի հաճախակի խախտումներով եւ բռնության պարբերական բռնկումներով։ Ավելի քան երկու տասնամյակ այս չլուծված էթնո-ազգայնական տարածքային հակամարտությունը ռազմականացման բարձր աստիճանով շարունակում է մնալ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության աղբյուր»,-նշում են հեղինակները։ Վնասակար ֆայլը, որը կոչվում է Israeli_NO_thanks_Artsakh_bank_for_the_support_of.scr -, ներկայացվել է VirusTotal-ում (VT) 2022 թվականի նոյեմբերի 29-ին IP հասցեից, որը գտնվում է Երեւանում։ Սա ինքնաքանդվող արխիվ է, որը ներկայացված է որպես PDF ֆայլ եւ ունի PDF տարբերանշան։ Կատարելուց հետո այն տեղափոխվում է վարակված սարքի Temp թղթապանակ եւ գործարկում է ինքնաքանդվող ֆայլը, որը կոչվում է Alexander_Lapshin․EXE։ Այն, իր հերթին, վերականգնում է մի քանի լրացուցիչ ֆայլեր եւ գործարկում դրանցից մեկը՝ exec․bat սցենարը։
Իր դեօբֆուսկացված ձեւով այս սկրիպտը շատ կարճ է՝
@echo off
xcopy /y /e /k /h /i * %appdata%\Autoit3\
copy /b /y %appdata%\Autoit3\Alexander_Lapshin.pdf %temp%\
գործարկել %temp%\Alexander_Lapshin.pdf
գործարկել %appdata%\Autoit3\Autoit3.exe %appdata%\Autoit3\icon.png
exit
exec.bat ֆայլը պատասխանում է PDF բացման համար, որը պարունակում է Ալեքսանդր Լապշինի մասին հոդված վիքիպեդիայում։ Միեւնույն ժամանակ, ֆոնային ռեժիմում այն կրկնում է մի քանի օժանդակ ֆայլեր եւ AutoIt՝ %appdata%\Autoit3\-ում, եւ օգտագործում է դրանք՝ AutoIt վնասակար կոդի կատարման համր, որը թաքնված է icon.png անվան տակ պատկերի ներսում։
Ռուս-իսրայելցի թրեվել-բլոգեր, լրագրող եւ իրավապաշտպան Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել է Բելառուսում 2016 թվականին եւ արտահանձնվել Ադրբեջանին։ Նա դատապարտվել է 3 տարվա ազատազրկման՝ առանց Ադրբեջանի իշխանությունների թույլտվության 2011 եւ 2012 թվականներին Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ այցելության ժամանակ, Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններն ապօրինի հատելու համար։  Բանտարկությունից ինն ամիս անց՝ 2017 թվականի սեպտեմբերին, Լապշինը հարձակման էր ենթարկվել Բաքվի քննչական մեկուսարանի մենախցում։  Ադրբեջանի պաշտոնական իշխանությունները հրապարակայնորեն այս հարձակումն անվանել են  ինքնասպանության փորձ։ Դրանից հետո նրան ներում է շնորհվել Ադրբեջանի նախագահի կողմից, նա  արտաքսվել է Իսրայել։ 2021 թվականին Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանը «Լապշինն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճռել է, որ Լապշինի կյանքի իրավունքը խախտվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից եւ պարտավորեցրել Ադրբեջանին 30 000 եվրո փոխհատուցում վճարել։ Դատավճռի հրապարակումից հետո Լապշինը հրապարակայնորեն հրապարակել է վարկային քարտի լուսանկարը, որը նա բացել է հայկական Արցախբանկի կողմից տրված փոխհատուցումը ստանալու համար։ Հավանաբար, այս միջադեպը Լապշինի անունը գրավիչ է դարձրել բանկի վրա հարձակված չարագործների համար։
OxtaRAT-ի նախորդ տարբերակները օգտագործվել են ավելի վաղ ադրբեջանական քաղաքական եւ իրավապաշտպան ակտիվիստների վրա հարձակումների ժամանակ, կամ երբ թիրախները հրապարակայնորեն չեն բացահայտվել, նրանց խայծերը վկայակոչել են Արցախի շուրջ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ լարվածությունը։ OxtaRAT-ի հին տարբերակները զգալիորեն ավելի քիչ ֆունկցիոնալություն ունեն, քան նոր տարբերակը, բայց պարունակում են նմանատիպ կոդ եւ հրահանգների մեծ մասի անուններ եւ C&C-ի հետ կապի նույն սխեման։ 2021 թվականի հուլիսին Qurium Media-ն հայտնել է, որ Ադրբեջանում մի քանի նշանավոր իրավապաշտպաններ եւ քաղաքական ակտիվիստներ ստացել են նպատակային ֆիշինգային էլեկտրոնային նամակներ, որոնք գայթակղել են նրանց ներբեռնել չարամիտ ծրագիրը Google Drive-ի հղմամբ։ Հղումը տանում էր դեպի RAR արխիվ, գաղտնաբառը նշված էր նամակում։ Արխիվը, իր հերթին, պարունակում էր Auto-IT ֆայլ՝  Human Rights Invoice Form Document -2021.exe անվանումով։ Կատարման ժամանակ այն C&C-ից ներբեռնում էր shoesbuysellone[.]live հիմնական վնասակար ծրագիր Auto-IT (md5: 0360185bc6371ae42ca0dffe0a21455d)։  Չնայած այն չի պարունակում «գործակալի տարբերակ» կոդավորված համար, դա  OxtaRAT-ի ավելի վաղ տարբերակն է: Այն ունի շատ նման ֆունկցիոնալություն եւ կոդ, բայց աջակցում է ավելի քիչ թվով հրահանգներ։
Անցած տարվա վերջին Qurium-ը տեղեկացրել էր եւս մեկ գրոհի մասին, այս անգամ՝ ադրբեջանցի քաղաքական ակտիվիստ Աբուլֆազ Գուրբանլիի դեմ։ Չարագործները ներկայացել են որպես BBC-ի լրագրողներ եւ, ինչպես 2021թ. հունիսի գրոհները, զոհին նամակ են ուղարկել, որը հղում է պարունակել Google Drive-ին, որը նշում էր գաղտնաբառով պաշտպանված RAR-արխիվ՝ BBC-suallar.rar անվանմամբ («BBC-ի հարցեր»)։ Եվ նորից հանվել է AutoIT ֆայլը՝ suallar.scr անվանմամբ։ Այս անգամ քողարկվել է Word փաստաթղթով, որն ունեցել է Word նշան։ Կատարումից հետո այն ներկայացրել է գայթակղիչ DOC-ֆայլ՝ smm-fraza.doc անվանմամբ։
Ֆոնային ռեժիմով C&C-սերվերից ներբեռնվել է https://smartappsfoursix[.]xyz/wp-feed.php եւ գործի է դրվել այլ տարբերակ՝ OxtaRAT։ Սա ավելի առաջավոր տարբերակ է՝ 2021թ. գրոհների համեմատ, դրանում ավելացվել են բազմաթիվ լրացուցիչ հրահանգներ։
«Այս եւ նախորդ գործողությունների բոլոր նմուշները կապված են Ադրբեջանի կառավարության շահերի հետ. դրանք կամ ուղղված են ադրեջանցի քաղաքական եւ իրավապաշտպան ակտիվիստների դեմ, կամ, եթե նպատակները հրապարակայնորեն չեն բացահայտվել, վկայակոչում են Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ լարված հարաբերություններն Արցախի առիթով»,- նշվել է հոդվածում։

На фоне растущей напряженности между Азербайджаном и Арменией из-за Лачинского коридора в конце 2022 года Check Point Research выявила вредоносную кампанию против организаций в Армении. Вредоносное ПО, распространяемое в рамках этой кампании, представляет собой новую версию бэкдора, который мы отслеживаем как OxtaRAT, инструмент на базе AutoIt для удаленного доступа и наблюдения за рабочим столом, передает research.checkpoint.com
Новейшая версия OxtaRAT представляет собой файл-полиглот, сочетающий в себе скомпилированный AutoIT-скрипт и изображение. Возможности инструмента включают поиск и извлечение файлов с зараженной машины, запись видео с веб-камеры и рабочего стола, удаленное управление зараженной машиной с помощью TightVNC, установку веб-оболочки и многое другое.
AutoIT - это законный инструмент, который используется многими ИТ-администраторами для автоматизации задач, но часто злоупотребляется субъектами угроз. В данном случае злоумышленники используют полнофункциональный бэкдор, содержащий около 20 000 строк обфусцированного кода AutoIt:
«Ситуация в Арцахе напряженная, с частыми нарушениями режима прекращения огня и спорадическими вспышками насилия. На протяжении более двух десятилетий этот нерешенный этно-националистический территориальный конфликт с высокой степенью милитаризации остается источником напряженности между Арменией и Азербайджаном», - отмечают авторы.
Вредоносный файл под названием Israeli_NGO_thanks_Artsakh_bank_for_the_support_of.scr был представлен на VirusTotal (VT) 29 ноября 2022 года с IP-адреса, расположенного в Ереване, Армения.
Это самораспаковывающийся архив, маскирующийся под PDF-файл и имеющий значок PDF. После выполнения он попадает в папку Temp зараженного устройства и запускает самораспаковывающийся файл под названием Alexander_Lapshin.EXE. Он, в свою очередь, сбрасывает несколько дополнительных файлов и запускает один из них - сценарий exec.bat. В своей деобфусцированной форме этот скрипт очень короткий:
@echo off
xcopy /y /e /k /h /i * %appdata%\Autoit3\
copy /b /y %appdata%\Autoit3\Alexander_Lapshin.pdf %temp%\
запустить %temp%\Alexander_Lapshin.pdf
запустить %appdata%\Autoit3\Autoit3.exe %appdata%\Autoit3\icon.png
exit
Файл exec.bat отвечает за открытие приманки PDF, содержащей статью Википедии об Александре Лапшине. В то же время в фоновом режиме он копирует несколько вспомогательных файлов и интерпретатор AutoIt в %appdata%\Autoit3\ и использует их для выполнения вредоносного кода AutoIt, скрытого внутри изображения под названием icon.png.
Александр Лапшин, российско-израильский трэвел-блогер, журналист и правозащитник, был задержан в Беларуси в 2016 году и экстрадирован в Азербайджан. Он был приговорен к 3 годам лишения свободы за незаконное пересечение международно признанных границ Азербайджана без разрешения азербайджанских властей в 2011 и 2012 годах во время посещения Нагорного Карабаха из Армении. Через девять месяцев после заключения, в сентябре 2017 года, Лапшин подвергся нападению в одиночной камере бакинского СИЗО. Официальные власти Азербайджана публично объявили это нападение попыткой самоубийства. После этого он был помилован президентом Азербайджана и депортирован в Израиль.
В 2021 году Европейский суд по правам человека в деле "Лапшин против АЗЕРБАЙДЖАНА" постановил, что право Лапшина на жизнь было нарушено властями Азербайджана, и обязал Азербайджан выплатить 30 000 евро в качестве компенсации. После вынесения приговора Лапшин публично опубликовал фотографию кредитной карты, которую он открыл для получения компенсации, выданной армянским Арцахбанком. Вероятно, этот инцидент сделал имя Лапшина привлекательным для злоумышленников, напавших на банк.
Предыдущие версии бэкдора OxtaRAT использовались в более ранних атаках на азербайджанских политических и правозащитных активистов - или, когда цели не раскрывались публично, их приманки ссылались на напряженность между Азербайджаном и Арменией вокруг Арцаха. Старые версии OxtaRAT имеют значительно меньшую функциональность, чем новый вариант, но содержат схожий код и названия большинства команд и ту же схему связи с C&C.
В июле 2021 года Qurium Media сообщила, что несколько видных правозащитников и политических активистов в Азербайджане получили целевые фишинговые электронные письма, которые заманивали их скачать вредоносное ПО по ссылке с Google Drive. Ссылка вела на защищенный паролем архив RAR (пароль был указан в письме), который, в свою очередь, содержал скомпилированный Auto-IT исполняемый файл под названием "Human Rights Invoice Form Document -2021.exe". При выполнении он загружал с C&C-сервера shoesbuysellone[.]live основную вредоносную программу Auto-IT (md5: 0360185bc6371ae42ca0dffe0a21455d). Хотя он не содержит жестко закодированного номера «версии агента», это более ранняя версия OxtaRAT. Она имеет очень похожую функциональность и код, но поддерживает меньшее количество команд.
В феврале прошлого года Qurium сообщил о еще одной атаке, на этот раз на Абульфаза Гурбанлы, азербайджанского политического активиста. Злоумышленники выдавали себя за журналистов BBC и, подобно атакам в июне 2021 года, отправляли жертве письмо, содержащее ссылку на Google Drive, указывающую на защищенный паролем RAR-архив под названием BBC-suallar.rar ("вопросы BBC"). И снова был извлечен скомпилированный AutoIT исполняемый файл под названием suallar.scr. На этот раз он маскировался под документ Word, снабженный значком Word. После выполнения он представил заманчивый DOC-файл под названием smm-fraza.doc.
В фоновом режиме он загружал с C&C-сервера https://smartappsfoursix[.]xyz/wp-feed.php и запускал другую версию OxtaRAT. Это более продвинутая версия по сравнению с атаками 2021 года, в нее добавлено множество дополнительных команд.
«Все образцы из этой и предыдущих кампаний связаны с интересами правительства Азербайджана; они либо направлены против азербайджанских политических и правозащитных активистов, либо, если цели не были раскрыты публично, ссылаются на напряженные отношения между Азербайджаном и Арменией по поводу Арцаха», - отмечается в статье.