Առայժմ դեպի Արեւմուտք Հայաստանի շրջադարձի դրսեւորումներ չեմ տեսնում ո՛չ հանրային քաղաքականության, ո՛չ հայտարարությունների եւ ո՛չ էլ բովանդակային մակարդակով։ Ավելին, պարզ չէ, թե այս շրջադարձից Հայաստանն ինչ կստանա։ Այս մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդման ժամանակ ասաց ՌԴ ԱԳՆ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի ժողովրդական հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքագետ Նիկոլայ Սիլաեւը։
«Ռուսաստանում այնպես են քննարկում, որ 2018-ին Հայաստանում գունավոր հեղափոխություն է տեղի ունեցել, եւ դրանից հետո շատերը զբաղված են կանխատեսելով, որ Փաշինյանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը թեքելու է դեպի Արեւմուտք։ Ի՞նչն է համարվում հակադարձ ցուցիչ: Առայժմ ոչ ոք ՀԱՊԿ-ից ու ԵԱՏՄ-ից դուրս չի գալիս», - ընդգծեց փորձագետը։
Նրա խոսքով, 2018 թվականին Հայաստանում իշխանության եկած մարդկանց համար պարզապես իրենց կարիերայի հետագծի պատճառով միշտ չէ, որ հեշտ է կապ հաստատել Ռուսաստանից ժամանած գործընկերների հետ։
«Մեկուկես տարի առաջ Ռուսաստանում դիվանագետների մակարդակով մտավախություն կար, որ միջին մակարդակով բավարար շփումներ չկան Հայաստանի իշխանության հետ։ Վերջին տարիներին դա որոշ չափով հաղթահարվել է։ Մենք պետք է աշխատենք տարաձայնությունների վրա եւ փորձենք հարթել դրանք։ Սակայն պետք է հասկանաք, որ Հայաստանը չի կարող հետեւել ռուսական օրինակին եւ ամբողջական կտրվել Արեւմուտքից։ Սա կհակասի Հայաստանի շահերին եւ ապակառուցողական քայլ կլինի։ Պարզապես այն ամենը, ինչ ասում են Հայաստանի իշխանությունները, կարելի է շատ ավելի դիպուկ եւ դիվանագիտորեն ասել», - ասել է Սիլաեւը։
Նա կարծում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության դիրքորոշումը Հայաստանի համար ավելի ձեռնտու չէ, քան Ռուսաստաննը։
Քաղաքագետը կարծում է, որ այս հարցում ներգրավված են բոլոր դիվանագիտական ​​գործիքները, որ ունի Ռուսաստանը։
Նա մատնանշեց կրակահերթի տակ հայտնված մեքենայի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության եւ ՊՆ հայտարարության տոնայնության շոշափելի տարբերությունը։ ԱԳՆ հայտարարության մեջ չի նշվում, թե ով է կրակել՝ ի տարբերություն ՊՆ հայտարարության։
Սիլաեւը բացատրեց, որ խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանում այս իրավիճակի վրա ազդելու միջոցների մասշտաբները այնքան էլ զարգացած չեն։
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շտապում են եւ ակնկալում են, որ ճնշումը Հայաստանին կստիպի որոշակի զիջումների գնալ։ Նրանք շտապում են մի իրավիճակում, երբ Ռուսաստանի հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է Ուկրաինայի վրա։ Հուսով եմ, որ Ռուսաստանի դիվանագիտական ​​ջանքերը կհանգեցնեն Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակմանը եւ զինված միջադեպերի դադարեցմանը», - նշել է փորձագետը։
Նրա կարծիքով, Հարավային Կովկասում Արեւմուտքի ակտիվության առումով իրավիճակի կառուցվածքն այնպիսին է, որ Արեւմուտքը, խոսելով երկու մայրաքաղաքների, այլ ոչ թե Ռուսաստանի հետ, աշխատում է Ռուսաստանի Դաշնությանը հեռացնել գործընթացից։
«Ինձ համար դժվար է դատել, արդյո՞ք սա նպատակաուղղված քաղաքականություն է։
Բայց այդ մի քանի շփումները եվրոպական եւ ամերիկյան կազմակերպությունների գործընկերների հետ ավելի շուտ ցույց են տալիս, որ դիվանագետները հասկանում են, որ այստեղ կարեւոր է նաեւ Ռուսաստանը, եւ ավելի լավ է դա անել Ռուսաստանի հետ միասին, քան առանց նրա:
Ինչպես ցանկացած խոշոր տերություն, ԵՄ-ն եւ Միացյալ Նահանգներն իրենց արտաքին քաղաքականությունը վարում են տարբեր մակարդակներում: Կա բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակ, կա դիվանագիտական ​​ներկայացուցիչների մակարդակ, որոնք գնում են տարածաշրջան, եւ կա ավելի ցածր մակարդակ՝ քարոզչություն։ Իսկ այս քարոզչական մակարդակում խոսքը միայն Ռուսաստանին դուրս մղելու մասին է։
Իհարկե, ԵՄ առաքելությունը նպատակ ունի կայունացնել իրավիճակը սահմանին։ Նպատակ կա նաեւ ցույց տալու, որ Եվրամիությունը կարող է առաքելություն ուղարկել տարածաշրջան, որը կօգնի կայունացնել իրավիճակը սահմանին, տեղեկատվություն հավաքել տեղի ունեցողի մասին, ինչպես նաեւ ցույց տալ, որ ՀԱՊԿ առաքելություն չկա, եւ ԵՄ առաքելությունն արդեն գործում է։
Շատ նպատակներ կան։ Ռուսաստանում, Արեւմուտքի հետ հարաբերությունների համատեքստում, քարոզչական արշավը, որը ծավալվում է Հայաստանում, դիտարկվում է միայն որպես աշխարհաքաղաքական խաղ Ռուսաստանի դեմ», - եզրափակեց Սիլաեւը։

Пока маркеров разворота Армении на Запад не на уровне публичной политики, не на уровне заявлений, а на содержательном уровне не вижу. Тем более непонятно, что же Армения получит от этого разворота. Об этом в рамках программы «Фактор силы» Новости Армении-NEWS.am заявил ведущий научный сотрудник Института народных исследований МГИМО МИД России, политолог Николай Силаев.
«В России обсуждают таким образом, что в Армении в 2018 году произошла цветная революция и с тех пор многие люди заняты предсказанием, что Пашинян повернет внешнюю политику Армении на Запад. А что считать маркером разворота? Из ОДКБ и ЕАЭС пока никто не выходит», – подчеркнул эксперт.
По его словам, людям, которые пришли к власти в Армении в 2018 году, просто в силу их карьерной траектории не всегда бывает легко наладить контакты с коллегами из России.
«Года-полтора назад в России были опасения на уровне дипломатов, что не хватает контактов с правительством Армении на среднем уровне. В какой-то степени за последнее время это удалось преодолеть. Нужно работать с разногласиями и пытаться их разрешать. Но нужно понимать, что Армения не может последовать российскому примеру и пойти на полный разрыв с Западом.  Это противоречило бы интересам Армении и стало бы разрушительным. А вот все то же самое, что говорят армянские власти, можно сказать гораздо аккуратнее и дипломатичнее», – заявил Силаев.
Он считает, что позиция США и Европейского союза по Нагорному Карабаху не более благоприятные для Армении, чем российская позиция.
Политолог полагает, что по этому вопросу все дипломатические инструменты, которые у России есть, задействованы.
Он указал на ощутимое различие в тоне заявления Министерства иностранных дел России по обстрелянной машине и Министерства обороны. В заявлении МИД не было указано, кто стрелял, в отличие от заявления Минобороны.
Силаев пояснил, что проблема заключается в том, что в России не очень развита шкала средств воздействия на эту ситуацию.
«Очевидно, что азербайджанские власти торопятся и рассчитывают, что давление вынудит Армению пойти на некие уступки. Торопятся они в ситуации, когда основное внимание России сосредоточено на Украине. Я надеюсь, что дипломатические усилия России приведут к разблокированию Лачинского коридора и прекращению вооруженных инцидентов», – отметил эксперт.
По его мнению, сама структура ситуации по части активности Запада на Южном Кавказе такова, что Запад, разговаривая с двумя столицами и не разговаривая с Россией, работает на вытеснении РФ из процесса.
«Мне сложно судить о том, целенаправленная ли это политика.
Но те немногие контакты с коллегами с европейских и американских организаций, которые были, указывают скорее на то, что дипломаты понимают, что Россия здесь тоже имеет значение и лучше это делать вместе с Россией, а не отдельно.
Как и любые крупные державы, Евросоюз и США ведут свою внешнюю политику на разных уровнях. Есть уровень первых лиц, есть уровень дипломатических представителей, которые отправляются в регион, а есть уровень ниже – пропагандистский. И на этом пропагандистском уровне речь идет только о том, чтобы вытеснить Россию.
Конечно, цель стабилизации ситуации на границе миссией ЕС преследуется. Есть цель также демонстрации того, что Европейский союз может отправить в регион миссию, которая содействовала бы стабилизации ситуации на границе, есть цель осуществления сбора информации о том, что происходит на земле, есть цель демонстрации того, что миссии ОДКБ до сих пор нет, а миссия Евросоюза уже на месте.
Целей много. В России сейчас в контексте отношений с Западом пропагандистская компания, которая развернута и в Армении, считается геополитической игрой против России», – заключил Силаев.