Ռուսաստանը ուժ չի կիրառում Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու համար, քանի որ նման հրաման տալը հեշտ է, իսկ հետեւանքները տխուր կլինեն։ Այս մասին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
Պատասխանելով Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Ադրբեջանին ուղղված միջազգային կոչերի անարդյունավետության մասին հարցին՝ ռուս քաղաքական գործիչը նշել է, որ մեղադրել կարելի է շատերին. «Արդյունքն այն է, որ արդյունք չկա։ Եթե ​​մենք խոսում ենք նպատակի՝ միջանցքի ապաշրջափակման մասին, ապա միջանցքը մնում է ապաշրջափակված։ Լաչինի միջանցքի թեման քննարկվում է Ռուսաստանի մասնակցությամբ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ ցանկացած ձեւաչափով  հանդիպումներին։
Նախօրեին Հայաստանի արտգործնախարար Միրզոյանը Մոսկվայում էր։ Թեման նորից քննարկվեց։ Հասկանալի է, որ հայկական կողմին չի բավարարում Լաչինի միջանցքի արգելափակված մնալը։ Ռուսաստանը պահանջում է ճանաչել Լաչինի միջանցքում վերահսկելու խաղաղապահների իրավունքը եւ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջեւ եռակողմ համաձայնագիրը՝ ըստ էության տարածաշրջանում հիմնականում խաղաղապահների լիազորությունների վերաբերյալ։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա նա ձգձում է եւ ձգտում է Լաչինի միջանցքում անցակետ ստեղծելու իրավունք ունենալ»։
Զատուլինը հիշեցրել է, որ այսպես կոչված բնապահպանների կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումից հետո Ադրբեջանը տարբեր պահանջներ է առաջ քաշում։ «Ամեն ինչ սկսվեց հանքավայրերում աշխատանքի հետ կապված «անհանգստությունից», հետո խոսվեց բոլոր բեռների ստուգման անհրաժեշտության մասին, հետո պահանջ եղավ անհապաղ հեռացնել Լեռնային Ղարաբաղից Ռուբեն Վարդանյանին, ով իբր Ռուսաստանից ուղարկված ներկայացուցիչ է։
Եվ իբր դա պայման է Լաչինի միջանցքի բացման համար։ Ինչպես գիտեք, Վարդանյանը հրաժարական է տվել Արցախի Հանրապետության պետական ​​նախարարի պաշտոնից, իսկ միջանցքը դեռ չի ապաշրջափակվել։ Եվ ես, ինչպես շատերը, շատ հստակ տպավորություն ունեմ, որ ադրբեջանական կողմը կշարունակի իր ոգով եւ մտադիր չէ հեռանալ Լաչինի միջանցքից»,- շեշտեց Կոնստանտին Զատուլինը։
«Ինչ վերաբերում է եվրոպական, արեւմտաեվրոպական կամ ռուսական ջանքերին, դրանք այսօր արդյունքի չեն բերում։ Հռչակագրերի, խոսքերի մակարդակով ամեն ինչ ասված է, եւ սա այն դեպքն է, երբ եւ արեւմտյան ներկայացուցիչները, եւ մենք, տարբեր տեսակետներ ունենալով հսկայական թվով խնդիրների շուրջ, այստեղ, նույն ոգով ենք արտահայտվում։ Առայժմ, չնայած փոքր-ինչ նման հայտարարություններին՝ ռուսական եւ արեւմտյան, Լաչինի միջանցքը մնում է արգելափակված։
Ռուսաստանը ուժ չի կիրառում Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու համար, քանի որ նման հրաման տալը հեշտ է, իսկ հետեւանքները տխուր կլինեն։ Դրանով է բացատրվում Ռուսաստանի զգուշավորությունը, որը ցանկանում է վերադառնալ եռակողմ հայտարարությանը եւ հաստատել ռուս խաղաղապահների լիազորությունները՝ վերահսկելու իրավիճակը։ Հասկանալի է, որ Ադրբեջանն այլ բանի է ձգտում՝ ուզում է իր վրա վերցնել այդ վերահսկողությունը։
Այդպիսով նա ցանկանում է էլ ավելի առաջ գնալ իր նպատակների ու ցանկությունների իրականացման գործում։ Նրա մտադրությունները լիովին ակնհայտ են են։ Տարբեր պատրվակներ են հորինվում, բայց ի վերջո, վստահ եմ, Ադրբեջանի նպատակն է ինչ-որ կերպ հասնել Լեռնային Ղարաբաղից հայերի դուրս գալուն, այսինքն՝ ապահովել, որ Լեռնային Ղարաբաղը, որպես չճանաչված պետական ​​կազմավորում, դադարի գոյություն ունենալ եւ հայ բնակչությունը, որը նման պայմաններում գոյության երաշխիք չի տեսնի, լքի տարածքը։ Ահա, ըստ էության, այն, ինչին ձգտում է Ադրբեջանը, նրա մտադրություններն ինձ համար ակնհայտ են»,- եզրափակել է Կոնստանտին Զատուլինը։
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը բնապահպանական ակցիայի անվան տակ արգելափակել է Լաչինի միջանցքով երթեւեկությունը։ Երթեւեկությունը թույլատրվում է բացառապես ՌԽԿ-ին եւ ԿԽՄԿ-ին: Այսօր լրանում է Արցախի շրջափակման 100-րդ օրը։

Россия не применяет силу для разблокирования Лачинского коридора потому, что легко отдать такой приказ, а последствия будут печальными. Об этом заявил первый заместитель председателя Комитета Государственной думы РФ по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am.
Отвечая на вопрос о неэффективности международных призывов к Азербайджану разблокировать Лачинский коридор, российский политик заметил, что упрек может быть адресован многим: «Результат состоит в том, что нет результата. Если речь идет о цели – разблокировании коридора, то коридор остается неразблокированным. Тема Лачинского коридора с участием  России обсуждается в любом формате встреч с представителями Азербайджана и Армении. Накануне в Москве был министр иностранных дел Армении Мирзоян. Тема снова обсуждалась. Понятно, что армянская сторона не удовлетворена тем, что Лачинский коридор остается перекрыт. Россия требует признания за миротворцами права контроля в Лачинском коридоре и    к трехстороннему соглашению между Россией, Азербайджаном и Арменией о полномочиях по сути миротворцев в регионе. Что касается Азербайджана, то он тянет и добивается того, чтобы за ним было признано право установить КПП в Лачинском коридоре».
Затулин напомнил, что начиная с момента блокирования Лачинского коридора так называемыми экологами, Азербайджан последовательно выдвигал разные требования. «Началось все с «беспокойства» по поводу работы на месторождениях, затем пошел разговор о необходимости досматривать все грузы, затем возникло требование немедленно убрать из Нагорного Карабаха Рубена Варданяна, который якобы засланный Россией представитель. И якобы это является условием открытия Лачинского коридора. Как вы знаете, Варданян ушел с поста госминистра Республики Арцах, и коридор тем не менее не разблокирован. И у меня, как и у многих, совершенно четкое впечатление, что азербайджанская сторона будет продолжать в своем духе, и уходить из Лачинского коридора не намерена», - подчеркнул Константин Затулин.
«Что касается усилий европейских, западно-европейских или российских – то они на сегодняшний день не приводят к результату. На уровне деклараций, слов все сказано, и это тот случай, когда и западные представители, и мы, не разделяя позиции по огромному количеству проблем, здесь в общем-то высказываемся в схожем духе. Пока несмотря на в чем-то схожие декларации, российские и западные, Лачинский коридор  остается заблокированным.
Россия не применяет силу для разблокирования Лачинского коридора потому, что легко отдать такой приказ, а последствия будут печальными. Вот чем объясняется осторожность России, которая хочет добиться возврата к трехстороннему заявлению и утвердить полномочия российских миротворцев по контролю за ситуацией. Ясно, что Азербайджан добивается другого – он хочет взять этот контроль на себя. Хочет таким образом еще дальше продвинуться в исполнении своих целей и желаний. Его намерения абсолютно очевидны. Предлоги изобретаются разные, но в конечном счете, я уверен, цель Азербайджана состоит в том, чтобы таким или другим образом добиться исхода армян из Нагорного Карабаха, то есть добиться того, чтобы Нагорный Карабах как непризнанное государственное формирование прекратил существование и армянское население, которое в таких условиях не видело бы гарантий существования, покинуло территорию. Вот, собственно, чего добивается Азербайджан, его намерения мне очевидны», - заключил Константин Затулин.
Азербайджан с 12 декабря 2022 г под видом экологической акции перекрыл движение по Лачинскому коридору. Проезд разрешается исключительно РМК и МККК. Сегодня исполнилось 100 дней блокады Арцаха.