Հունաստանում խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենան մայիսի 21-ին։ Այս մասին երեքշաբթի օրը կառավարության նիստում հայտարարել է վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը։ Նրա ելույթը հեռարձակել է EPT1 հեռուստաալիքը։
«Համազգային ընտրությունները կանցկացվեն [ներկայիս կաբինետի] քառամյա մանդատի ավարտին, մասնավորապես մայիսի 21-ին»,- ասել է Միցոտակիսը։
Ընտրությունների արդյունքներով քաղաքական կուսակցությունների մանդատների բաշխումը կիրականացվի ներկայիս ընդդիմադիր ՍԻՐԻԶԱ կուսակցության օրոք ընդունված պարզ համամասնական ընտրակարգով, որը թույլ չի տալիս որեւէ կուսակցության ինքնուրույն ձեւավորել կառավարություն։ Գործող կուսակցությունները նաեւ չեն պատրաստվում դաշինքներ կնքել։ Կրկնակի ընտրությունները կարող են անցկացվել առաջինից ոչ շուտ, քան 20 օր հետո եւ արդեն կանցկացվեն խիստ համամասնական ընտրակարգով, որի մասին օրենքն անցկացրել է «Նոր դեմոկրատիա» կուսակցությունը։
Ekefalonia.gr կայքի տվյալներով՝ նոր ընտրական օրենսդրությամբ հաղթած կուսակցությունը խորհրդարանում լրացուցիչ 30 մանդատ կստանա, այլ ոչ թե 50, ինչպես եղել է նախկինում։ Խորհրդարանը վերահսկելու համար կառավարությունը պետք է ունենա առնվազն 151 տեղ՝ 300 տեղանոց միապալատ բարձրագույն օրենսդիր մարմնում:

Парламентские выборы пройдут в Греции 21 мая. Об этом сообщил во вторник на заседании правительства премьер-министр Кириакос Мицотакис. Его выступление транслировал телеканал EPT1.
«Общенациональные выборы состоятся в конце четырехлетнего мандата [нынешнего кабмина], конкретно - 21 мая», - сказал Мицотакис.
По итогам выборов распределение мест политических партий будет проходить по принятой во времена правления ныне оппозиционной партии СИРИЗА - ПА простой пропорциональной системе, которая не позволяет какой-либо партии при нынешнем раскладе сил самостоятельно сформировать правительство. На альянсы нынешние партии также не собираются идти. Повторные выборы могут пройти не ранее чем через 20 дней после первых и уже будут проводиться по усиленно-пропорциональной системе, закон о которой провела партия «Новая демократия».
По данным сайта Ekefalonia.gr, победившая партия по новому избирательному законодательству получит бонус в 30 дополнительных мест в парламенте, а не 50, как было ранее. Для контроля над парламентом правительству нужно иметь как минимум 151 место в 300-местном однопалатном высшем законодательном органе.