Վրաստանը կողջունի իր տարածքում տարաժաշրջանային Հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի տարրերի X հեռահարության ռադարի տեղակայումը, որը կոչված է պաշտպանել Կենտրոնական Ասիանեւ Մերձավոր Արեւելքն Իրանից»,- հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին` Էլի Լեյկուին տված բացառիկ հարցազրույցում, հաղորդում է The Daily Beast-ը:
Սենատորներ Քիլն ու Քըրքը համոզում են Պենտագոնին` չեղյալ համարել այդ ռադարի տեղակայումը Թուրքիայում եւ տեղափոխել այն Վրաստան:
«Թուրքիայի ղեկավարությունը հայտարարել է, որ ռադարի տվյալները չի տրամադրի Իսրայելին»,- հիշեցնում է հեղինակն ու հավելում, որ Սահակաշվիլին, հակառակը` պատրաստակամություն է հայտնել այդ տվյալները փոխանցել ցանկացած երկրի, այդ թվում Իսրայելին:

«Грузия будет приветствовать размещение на своей территории радара в Х-диапазоне — элемента региональной системы ПРО, призванной защищать Центральную Азию и Ближний Восток от Ирана», - заявил президент Грузии Михаил Саакашвили в эксклюзивном интервью журналисту Эли Лейку, утверждает The Daily Beast (перевод «Инопресса»).
Сенаторы Кил и Керк убеждают Пентагон отменить размещение этого радара в Турции и перенести его в Грузию.
«Руководство Турции заявило, что не будет предоставлять данные радара Израилю», — напоминает автор. Саакашвили, напротив, выразил готовность делиться информацией «с любой страной, включая Израиль», как он выразился.