Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան շաբաթ օրը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ, որպեսզի փորձի լուծել 1960-70-ական թթ. առեւանգված ճապոնացի քաղաքացիների հարցը, տեղեկացրել են ԶԼՄ-ները։
«Ես մտադիր եմ անձամբ հանդիպել Կիմ Չեն Ընի հետ, առանց որեւէ նախապայմանի»,- ասել է Կիսիդան Տոկիոյում այս հարցին նվիրված հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել են Mainichi Shimbun. Nikkei թերթը եւ Kyodo տեղեկատվական գործակալությունը։
2002թ. Փհենյանը խոստովանել է, որ առեւանգել է 13 ճապոնացու մի քանի տասնամյակ առաջ։ Հինգ առեւանգվածները եւ նրանց ընտանիքներն ավելի ուշ վերադարձել են Ճապոնիա՝ հայտարարելով, որ մնացյալները մահացել են։
Սակայն Տոկիոն կարծում է, որ առեւանգվել է 17 ճապոնացի, եւ շարունակում է պարզել նրանց ճակատագիրը, ովքեր չեն վերադարձել, տեղեկացրել են տեղի ԶԼՄ-ները։

Премьер-министр Японии Фумио Кисида заявил в субботу, что он готов встретиться с лидером Северной Кореи Ким Чен Ыном, чтобы попытаться решить вопрос о похищенных в 1960-х и 1970-х годах японских гражданах, сообщают СМИ.
«Я намерен встретиться с Ким Чен Ыном непосредственно сам, без каких-либо предварительных условий», - сказал Кисида на встрече по этому вопросу в Токио, передают газета Mainichi Shimbun. Nikkei и информационное агентство Kyodo.
В 2002 году Пхеньян признался в похищении 13 японских граждан за несколько десятилетий до этого. Пять похищенных и их семьи позже вернулись в Японию, заявив, что остальные умерли.
Однако Токио считает, что было похищено 17 японцев, и продолжает выяснять судьбу тех, кто не вернулся, сообщают местные СМИ.
Премьер-министр Японии заявил о готовности встретиться с лидером КНДР по вопросу похищенных японских граждан