Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան շաբաթ օրը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ, որպեսզի փորձի լուծել 1960-70-ական թթ. առեւանգված ճապոնացի քաղաքացիների հարցը, տեղեկացրել են ԶԼՄ-ները։
«Ես մտադիր եմ անձամբ հանդիպել Կիմ Չեն Ընի հետ, առանց որեւէ նախապայմանի»,- ասել է Կիսիդան Տոկիոյում այս հարցին նվիրված հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել են Mainichi Shimbun. Nikkei թերթը եւ Kyodo տեղեկատվական գործակալությունը։
2002թ. Փհենյանը խոստովանել է, որ առեւանգել է 13 ճապոնացու մի քանի տասնամյակ առաջ։ Հինգ առեւանգվածները եւ նրանց ընտանիքներն ավելի ուշ վերադարձել են Ճապոնիա՝ հայտարարելով, որ մնացյալները մահացել են։
Սակայն Տոկիոն կարծում է, որ առեւանգվել է 17 ճապոնացի, եւ շարունակում է պարզել նրանց ճակատագիրը, ովքեր չեն վերադարձել, տեղեկացրել են տեղի ԶԼՄ-ները։

Japanese Prime Minister Fumio Kishida said on Saturday he was ready to meet with the leader of North Korea Kim Jong Un to try to resolve the issue of Japanese citizens abducted in the 1960s and 1970s, media outlets report.
"I am determined to face Kim Jong Un directly myself, without any preconditions," Kishida said during a meeting dedicated to this issue in Tokyo, Mainichi Shimbun, Nikkei and Kyodo news agencies report.
In 2002, Pyongyang admitted to kidnapping 13 Japanese citizens decades earlier. The five abductees and their families later returned to Japan, claiming the rest had died.
Tokyo, however, believes that 17 Japanese were abducted and continues to investigate the fate of those who did not return, according to local media.