Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոլդովա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ռումինահայ դիվանագետ, առևտրական գործիչ Մանուկ Բեյի պալատում հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հայտնում են Կառավարությունից:
Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել Քիշնևում տեղի ունեցած իր, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հնգակողմ հանդիպման վերաբերյալ:
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է նրանց բազմաթիվ հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիային, սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման հնարավորությանը, Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը և այլ թեմաների:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել նաև ուկրաինահայ մի խումբ գործարարների հետ: Քննարկվել են Հայաստանում տարբեր ուղղություններով գործունեություն ծավալելու հնարավորությունները:

As part of his working visit to Moldova, Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia on Thursday met with the representatives of the local Armenian community at the palace named after Romanian Armenian diplomat and businessman Manuc Bei, the PM’s office informs.
The Prime Minister presented details about the five-sided meeting between him, the French President, the German Chancellor, the European Council President, and the President of Azerbaijan in Moldovan capital Chisinau.
Pashinyan answered many of their questions related to the delimitation of the borders between Armenia and Azerbaijan, the possibility of a simultaneous withdrawal of troops from the border, the economic development of Armenia, and other several topics.
Also, the premier had a meeting with a group of Ukrainian Armenian businessmen. The possibilities of carrying out activities in various domains in Armenia were discussed.