Վերահաստատում եմ մեր դիրքորոշումը՝ ՔՊ կուսակցության հետ համագործակցությունը բացառում ենք։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Երեւանի նախկին քաղաքապետ, Երեւանի քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանը:
Նա ուղիղ եթերում նշել է. «Գաղտնիք չէ, որ իշխանությունները երեկ պարտություն են կրել: Երեւանի ավագանու 65 մանդատներից իշխանությունն ունի ընդամենը 24 մանդատ եւ ընդդիմադիր 4 ուժերը միասին ունեն 41 մանդատ»: Ինչպե՞ս կարող ենք շարժվել առաջ:
Քանի որ մեր թիմը մշտապես գործել է բաց, թափանցիկ, հրապարակայնորեն ներկայացրել է, այժմ այդպես էլ ուզում ենք անել: Քիչ առաջ տեղի ունեցավ մեր նորաստեղծ ֆրակցիայի նիստը, որի ժամանակ որոշում կայացվեց, որն ուզում եմ հրապարակայնացնել բոլորի համար:
Եվ այսպես մեր առաջարկը. Քանի որ այս 4 ուժերն ունեն քաղաքական եւ գաղափարական տարաձայնություններ, մեր առաջարկը հետեւյալն է. եւ քանի որ մեր ուժը այս 4-ից առաջին տեղն է գրավել, մենք առաջարկում ենք, որ մենք առաջադրենք քաղաքապետի թեկնածու, խոսքն իմ մասին է,  եւ մնացած  3 քաղաքական ուժերը առանց որեւէ կոալիցիաներ կազմելու, առանց որեւէ ստվերային պայմանավորվածությունների եւ նախապայմանների գան եւ քվեարկեն այս թեկնածուի համար:
Իսկ ինչու, որովհետեւ մենք ունենք քաղաքական ու գաղափարական  տարաձայնություններ: Սա շատ ազնիվ կլինի թե մեր ընտրողների նկատմամբ, թե մեկս մեր նկատմամբ: Ոչ մեկս իր սկզբունքներից դուրս չի գա եւ գլխավոր նպատակը, այն է՝ ՔՊ-ին զրկել իշխանությունից, կարող ենք ի կատար ածել:
Այսինքն եթե ես զբաղեցնում եմ քաղաքապետի պաշտոնը, մեր քաղաքական ուժը ստանում է քաղաքային իշխանությունը եւ սկսում ենք աշխատել: Մնացած ուժերը դառնում են ընդդիմություն եւ մենք իրականացնում ենք այդ աշխատանքը: Այդ երեք ուժերը իրենց վերահսկողական ֆունկցիաները կարող են իրականացնել որպես ավագանու անդամ:
Երկրորդ տարբերակն այն է, որ եթե ինչ-ինչ պատճառներով այս երեք ընդդիմադիր ուժերը չեն համաձայնում մեր տարբերակին, մենք կարող ենք գնալ նոր քաղաքային ընտրությունների եւ թող ժողովուրդը որոշի հետագա ընթացքը:
Ինչչպես ենք դա անում. շատ պարզ: Քանի որ Երեւանի ավագանու 65 մանդատից իշխանությունն ունի ընդամենը 24 մանդատ, ապա առաջին նիստը, որ պետք է հրավիրվի եւ դրա համար պետք է քվորում, կարող է չհրավիրվել: Քվորումի համար պետք է 33 ձայն, իշխանությունը չունի այդ 33 ձայնը: Այսինքն եթե ընդդիմությունն ուզենա, այնպես կարող է կազմակերպել, որ քվորում չլինի, նիստը չկայանա, քաղաքապետ չընտրվի եւ գնանք նոր ընտրությունների: Ընդ որում, ես համոզված եմ, որ այս անգամ ընդդիմության դիրքերն ավելի ամուր կլինեն, որովհետեւ մարդիկ ավելի ակտիվ կմասնակցեն ընտրություններին:
Սա էլ երկրորդ տարբերակը, սպասում ենք քաղաքական ուժերի արձագանքին:
Իսկ ձեզ, սիրելի երեւանցիներ, եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ այս ընտրությունների հետ կապված, առողջություն եմ մաղթում, եւ իհարկե, Աստված պահապան լինի մեզ բոլորիս»:

Подтверждаю нашу позицию: мы исключаем сотрудничество с партией «Гражданский договор». Об этом на своей странице в Facebook написал бывший мэр Еревана, кандидат в мэры Еревана Айк Марутян.
«Не секрет, что вчера власти потерпели поражение. Из 65 мест в Совете старейшин Еревана власти имеют только 24 места, а четыре оппозиционные силы вместе имеют 41 мандат. Как мы можем двигаться вперед?
Поскольку наша команда всегда действовала открыто, прозрачно, публично представляла, то и сейчас мы хотим сделать то же самое. Недавно состоялось заседание нашей вновь созданной фракции, в ходе которого было принято решение, которое я хочу обнародовать для всех.
И так, наше предложение. Поскольку эти 4 силы имеют политические и идеологические разногласия, наше предложение состоит в следующем: поскольку наша сила заняла первое место из этих 4-х, мы предлагаем выдвинуть кандидата в мэры, речь идет обо мне, а остальные 3 политические силы приходят и голосуют за этого кандидата, не образуя никаких коалиций, без каких-либо теневых договоренностей и предусловий.
А почему? Потому что у нас есть политические и идеологические разногласия. Это было бы очень справедливо и по отношению к нашим избирателям, и по отношению к нам самим. Никто не отступит от своих принципов, и мы сможем выполнить главную цель – лишить ГД («Гражданский договор» - ред.) власти.
Другими словами, если я занимаю пост мэра, наша политическая сила получит власть в городе и мы начнем работать. Остальные силы становятся оппозицией, и мы выполняем эту работу. Эти три силы могут осуществлять свои надзорные функции в качестве членов совета.
Второй вариант заключается в том, что если по тем или иным причинам эти три оппозиционные силы не согласятся с нашим вариантом, мы можем пойти на новые выборы мэра и предоставить народу определиться с дальнейшим курсом.
Как мы это делаем? Очень просто. Поскольку из 65 мандатов в Совете старейшин Еревана власти имеют всего 24 мандата, то первое заседание, которое должно быть созвано и для которого нужен кворум, может быть не созван. Для кворума нужно 33 голоса, у властей нет этих 33 голосов. То есть если оппозиция захочет, она может организовать так, чтобы кворума не было, заседание не состоялось, мэр не был избран и мы бы пошли на новые выборы. При этом я уверен, что на этот раз позиции оппозиции будут крепче, потому что люди будут активнее участвовать в выборах.
А это второй вариант. Ожидаем ответа политических сил.
А вас, дорогие ереванцы, я еще раз поздравляю в связи с выборами, желаю здоровья, и, конечно, храни нас всех Господь», - сказал Айк Марутян в прямом эфире.