Կատարի էմիր Թամիմ բեն Համադ Ալ Թանին X սոցիալական ցանցի իր միկրոբլոգում հայտնել է, որ այսօր դրվել է Հյուսիսային դաշտի ընդլայնման նախագծի հիմնաքարը։
Նա նշել է, նախագիծը տեղավորվում է Կատարի ռազմավարության մեջ՝ ամրապնդելու իր դիրքը՝ որպես գլոբալ հեղուկ բնական գազ արտադրող և ուժեղացնելով իր առաջատար դերը համաշխարհային շուկայի էներգետիկ կարիքները բավարարելու գործում։ Նա նաև Qatar Energy-ին և նրա գործընկերներին այս նախագծի իրականացման գործում հաջողություններ է մաղթել, հաղորդում է The Peninsula Qatar-ը:
Իրանում համատեղ գազի հանքավայրը հայտնի է որպես Հարավային Պարս, որը բնական գազի ամենամեծ հանքավայրն է աշխարհում և ունի 50,97 տրիլիոն  խորանարդ մ գազի պաշարներ եւ մոտ 7,9 մլրդ խմ. մ գազային կոնդենսատ, հաղորդում է Mehr-ը։

Эмир Катара Тамим бен Хамад Аль Тани сообщил в своем микроблоге в соцсети Х, что сегодня заложен первый камень в фундамент проекта расширения Северного месторождения.
По его словам, данный проект вписывается в стратегию Катара по укреплению его позиций в качестве мирового производителя СПГ и усилению его ведущей роли в удовлетворении энергетических потребностей мирового рынка, и пожелал компании Qatar Energy и ее партнерам успехов в реализации этого проекта, сообщает The Peninsula Qatar.
Совместное газовое месторождение в Иране известно под названием «Южный Парс», которое является крупнейшим месторождением природного газа в мире и имеет запасы 50,97 трлн. куб. м газа и около 7,9 млрд. куб. м газового конденсата, передает Mehr.