Հրապարակվել են իրանական SAIPA նոր պիկապի լուսանկարները, գրում է Motor-ը։ Իրանական «Իրան Խոդրո»-ից հետո Իրանի երկրորդ խոշոր ավտոարտադրողը՝ SAIPA-ն, մի քանի տարի առաջ հայտարարել էր 251 խորհրդանիշով մարդատար պիկապի մասին: Սակայն նախագիծը կանգ է առել. դեռևս հայտնի չէր, թե երբ կներկայացվի պիկապ բեռնատարը իր հայրենիքում, և առավել եւս, պարզ չէ Ռուսաստան և Բելառուս առաքումների մեկնարկի ամսաթիվը: Սակայն իրանական լրատվամիջոցների հրապարակած լուսանկարներում արդեն հնարավոր է տեսնել SAIPA-251-ը։
SAIPA-251-ը կառուցված է Saina սեդանի և Quik հեչբեքի հարթակի վրա, որոնք, իրենց հերթին, հիմնված են X200-ի վրա, որը 1987 թվականի Kia Pride ճարտարապետության արդիականացված տարբերակն է:
Իրանական նոր մեքենան լինելու է պիկապ՝ կրկնակի խցիկով և տպավորիչ բեռնախցիկով։ Մեքենան իր ողջ պարագծով պլաստմասսա է, ունի ալյումինե անվահեծեր, երկգույն հետևի հայելիներ։
Ինչ վերաբերում է «տեխնիկային», ապա SAIPA-251-ը (կամ « Sephehr-ը, ինչպես սկզբում ցանկանում էին անվանել)» կլինի երկվառելիքով: Այն կշարժվի կատարելագործված ութ փական M15 GSI շարժիչով, որը զուգակցված է հինգ արագությամբ մեխանիկական փոխանցման տուփով: Բենզինով աշխատելիս այն ունի 90 ձիաուժ, իսկ գազով աշխատելիս՝ 77 ձիաուժ:

Photos of the new Iranian SAIPA pickup have been made public, reports Motor.ru.
SAIPA, Iran's second largest automaker after Iran Khodro, had announced a 251 badge passenger pickup a few years ago. However, the project has stalled; it was not yet known when the pickup truck will be presented in its homeland, and moreover, the date of the start of deliveries to Russia and Belarus is not clear. But the SAIPA-251 can already be seen in the photos publicized by the Iranian media.
The SAIPA-251 is built on the platform of the Saina sedan and Quik hatchback, which in turn are based on the X200, an upgraded version of the 1987 Kia Pride architecture.
This new Iranian car will be a pickup with a double cabin and an impressive trunk. The car is made of plastic with its entire perimeter. Also, it has aluminum wheels and two-color rear mirrors.
As far as "technology" goes, the SAIPA-251—or the Sephehr, as they initially wanted to call it—will be dual-fuel. It will be powered by an upgraded eight-valve M15 GSI engine mated to a five-speed manual transmission. It has 90 hp on gasoline and 77 hp on compressed natural gas.