G7-ի առաջնորդները դատապարտել են Իրանի հարձակումն Իսրայելի վրա՝ հայտարարելով, որ իրենք կաշխատեն կանխել «տարածաշրջանային անվերահսկելի էսկալացիան» Մերձավոր Արևելքում:
G7-ի պետությունների ղեկավարների հանդիպումը հրավիրել էր Իտալիան, որն այս տարի նախագահում է դաշինքում։
«Իրանն իր գործողություններով էլ ավելի է ապակայունացնում իրավիճակը տարածաշրջանում և կարող է տարածաշրջանային անվերահսկելի էսկալացիա հրահրել։ Սրանից պետք է խուսափել»,- ասվում է G7-ի հայտարարության մեջ:
«Յոթնյակի» առաջնորդները Իրանին զսպվածության կոչ են արել։
«Այս ոգով մենք պահանջում ենք, որ Իրանը և նրա պրոքսիները դադարեցնեն իրենց գրոհները, և մենք պատրաստ ենք հետագա քայլեր ընդունել հիմա և ի պատասխան հետագա ապակայունացնող նախաձեռնությունների», - նշվում է հայտարարության մեջ:

Лидеры стран «Большой семерки» осудили нападение Ирана на Израиль, заявив, что будут работать над предотвращением «неконтролируемой региональной эскалации» на Ближнем Востоке.
Встречу глав государств «Большой семерки» созвала Италия, которая председательствует в альянсе в этом году.
«Своими действиями Иран еще больше дестабилизирует ситуацию в регионе и рискует спровоцировать неконтролируемую региональную эскалацию. Этого необходимо избегать», - говорится в заявлении «Большой семерки».
Они призвали Иран проявлять сдержанность.
«В этом духе мы требуем, чтобы Иран и его прокси прекратили свои атаки, и мы готовы принять дальнейшие меры сейчас и в ответ на дальнейшие дестабилизирующие инициативы», - отмечается в заявлении.