Արդեն մի քանի անգամ հայկական ԱԷԿ-ի աշխատանքի ռիսկերի հետ կապված հարցը բարձրացրած Թուրքիան այս անգամ որպես առիթ կարող է օգտագործել հենց հայկական օրենսդրությունը: Հայաստանի Ազգային ժողովի լսումների ընթացքում նման կարծիք է հայտնել ՀՅԴ կուսակցության պատգամավոր Բագրատ Սարգսյանը`  «Բնապահպանական փորձագիտության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների վերաբերյալ:
Նա նշել է, որ, քանի որ օրենքում կատարված լրացումները ներառում են շրջակա միջավայրի վրա անդրսահմանային ազդեցության գնահատականներ, Թուրքիան կարող է հայտարարել հայկական ԱԷԿ-ի բնապահպանական ռիսկերի մասին, որը հայ-թուրքական սահմանից 16 կմ հեռավորության վրա է գտնվում:
Իր հերթին, բնապահպանության նախարարության աշխատակից Ջուլիետա Ղալեչյանը հստակեցրել է, որ անդրսահմանային ազդեցության գնահատականը որպես սկզբունք է ներառվել, որի իրագործումը պայմանավորված է միջպետական համաձայնագրերով: «Ազդեցությունը կդիտարկվի այն դեպքում, եթե օբյեկտի պոտենցիալ ազդեցության գոտում գտնվող երկու կամ երեք երկրներ համապատասխան միջպետական համաձայնագիր կնքեն», – հստակեցրել է նա:

YEREVAN. – Turkey, which already had raised the question of Armenian Nuclear Power Plant’s risks, several times, this time could make use of Armenian legislation itself, opposition ARF Dashnaktsutyun Party MP Bagrat Sargsyan stated, during Armenia’s National Assembly hearings, with reference to the changes made in the Law on Environmental Expertise.
He noted that, since the additions to the Law include the assessments of trans-border impact on the environment, Turkey could declare about the environmental risks of the Plant, which is located 16 kilometers from the Armenian-Turkish border.
And in her turn, Nature Protection Ministry representative Julieta Ghalechyan clarified: “The impact is monitored in the case when two or three countries, which are at the given object’s potential impact zone, sign a corresponding interstate agreement.”