Արդեն մի քանի անգամ հայկական ԱԷԿ-ի աշխատանքի ռիսկերի հետ կապված հարցը բարձրացրած Թուրքիան այս անգամ որպես առիթ կարող է օգտագործել հենց հայկական օրենսդրությունը: Հայաստանի Ազգային ժողովի լսումների ընթացքում նման կարծիք է հայտնել ՀՅԴ կուսակցության պատգամավոր Բագրատ Սարգսյանը`  «Բնապահպանական փորձագիտության մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունների վերաբերյալ:
Նա նշել է, որ, քանի որ օրենքում կատարված լրացումները ներառում են շրջակա միջավայրի վրա անդրսահմանային ազդեցության գնահատականներ, Թուրքիան կարող է հայտարարել հայկական ԱԷԿ-ի բնապահպանական ռիսկերի մասին, որը հայ-թուրքական սահմանից 16 կմ հեռավորության վրա է գտնվում:
Իր հերթին, բնապահպանության նախարարության աշխատակից Ջուլիետա Ղալեչյանը հստակեցրել է, որ անդրսահմանային ազդեցության գնահատականը որպես սկզբունք է ներառվել, որի իրագործումը պայմանավորված է միջպետական համաձայնագրերով: «Ազդեցությունը կդիտարկվի այն դեպքում, եթե օբյեկտի պոտենցիալ ազդեցության գոտում գտնվող երկու կամ երեք երկրներ համապատասխան միջպետական համաձայնագիր կնքեն», – հստակեցրել է նա:

Турция, несколько раз поднимавшая вопрос о рисках работы Армянской АЭС, в этот раз может использовать в качестве повода армянское же законодательство. Такое мнение высказал на слушаниях в Национальном Собрании Армении по изменениям в законе «О природоохранной экспертизе» депутат от АРФ «Дашнакцутюн» Баграт Саркисян.
Он отметил, что, поскольку поправки в законе включают оценку трансграничного влияния на окружающую среду, то Турция может заявить об экологических рисках Армянской АЭС, находящейся в 16 км от армяно-турецкой границы.
В свою очередь, сотрудник Минэкологии Джульетта Галечян пояснила, что оценка трансграничного воздействия вводится как принцип, реализация которого зависит от международных соглашений. «Воздействие будет изучаться в том случае, если две или три страны в зоне потенциального воздействия объекта заключат соответствующее межгосударственное соглашение», – пояснила она.