Ադրբեջանցի քաղբանտարկյալների դեմ դատարանի դահլիճում` բոլորի աչքի առաջ ֆիզիկական բռնություններ են կիրառել: Այդ մասին հաղորդում է ադրբեջանական «Ազադլըգ» թերթը: Դեկտեմբերի 9-ին, Վերաքննիչ դատարանում տեղի է ունեցել քաղբանտարկյալներ Արիֆ Հաջլի, Ֆուադ Գահրամանլիի եւ Մոհամադ Մասիջեդի դատավարությունը` նրանց ներկայացրած բողոքարկման դիմումի հիման վրա: Դատական նիստին ներկա են գտնվել ընդդիմադիր` «Ադրբեջանի Ժողովրդական ճակատ» եւ «Մուսավաթ» կուսակցությունների ղեկավարները, իսկ դահիլիճում անվտանգության ծառայության ներկայացուցիչների թիվը սովորականից 5 անգամ ավել է եղել: Խնդիրներ են առաջացել, երբ լրագրողները փորձել են նկարահանել դատական գործընթաց:
Դրան ի պատասխան` դատավորը պահանջել է հեռացնել նրանց դահլիճից: Սակայն «Ազադլըգ»-ը գրում է, որ դատական նախկին գործընթացի ժամանակ դատավորները խոստացել էին այլեւս չխոչընդոտել նկարահանումներին: Երբ քաղբանտարկյալները փորձել են դատավորին հիշեցնել այդ մասին, դատարանի դահլիճում քաղաքացիական հագուստով մի քանի մարդ հարձակվել են քաղբանտարկյալների վրա եւ սկսել հարվածել բռունցքներով: Դահլիճում դա մեծ վրդովմունք է առաջացրել, շատերը սկսել է բացականչել «Ազադլըգ» (Ազատություն), եւ դատավորը լքել է դահլիճը բարձրացած աղմուկի հետեւանքով: Դատական նիստը հետաձգվել է մինչեւ դեկտեմբերի 16-ին:

В зале азербайджанского суда по делу о политзаключенных в отношении обвиняемых открыто, при всех было применено насилие.
Как передает азербайджанская газета «Азадлыг», сегодня, 9 декабря, в Апелляционном суде прошло судебное слушание по делу о политзаключенных Арифа Хаджлы, Фуада Гахрамали и Мохаммеда Масидже на основании их же заявления. На судебном заседании присутствовали руководители партий «Народный фронт Азербайджана» и «Мусават», а в зале было в 5 раз больше сотрудников службы безопасности, чем обычно.
Проблемы возникли тогда, когда журналисты попытались заснять судебный процесс. В ответ на это судья потребовал выдворить их из зала. Однако «Азадлыг» пишет, что на прежнем судебном процессе судьи пообещали не мешать работе журналистов. Когда политзаключенные попытались напомнить судье об этом, несколько лиц в гражданском напали на них и начали наносить удары кулаками. Инцидент вызвал сильное возмущение в зале, многие начали скандировать «Азадлыг» (Свобода). Судья покинул зал вследствие шума. Судебное заседание отложено до 16 декабря.