Հունվարի 23-ին, ժամը 15:25-ին, մարտական հերթապահության մեջ գտնվող ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինծառայողների կողմից շփման գծի հյուսիս-արեւելյան հատվածում ղարաբաղյան կողմն անցնելու պահին Ադրբեջանի քաղաքացի է կալանվել:
Այս առնչությամբ հայտարարություն է տարածել ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովը:
«Կալանավորվածն Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողի համազգեստով էր, առանց տարբերիչ նշանների: Նա իր մոտ ուներ զինվորական գրքույկ` 1990թ. ծնված Ադրբեջանի Լենքորանի շրջանի բնակիչ, կրտսեր սերժանտ Ախունդզադե Մամեդբագրըու Թալիբ-օղլուի անունով:
ԼՂՀ իրավասու մարմինները պարզում են միջադեպի հանգամանքները:
ԼՂՀ իշխանությունները տեղի ունեցած միջադեպի մասին իրազեկել են Ստեփանակերտում հավատարմագրված Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի (ԿԽՄԿ) եւ ԵԱՀԿ գրասենյակներին»:

При попытке пересечения линии соприкосновения Вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в северо-восточном направлении 23 января в 15:25  часов военнослужащими Армии обороны НКР был задержан гражданин Азербайджана.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Государственной комиссии по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших НКР, задержанный был в форме военнослужащего Вооруженных сил Азербайджана, отличительных знаков на нем не было. При себе он имел военный билет на имя младшего сержанта, уроженца Ленкоранского района Азербайджана Ахундзаде Мамедбагры Талиб-оглу 1990 г. рождения.
Уполномоченные органы НКР выясняют обстоятельства инцидента.
Власти НКР проинформировали об инциденте офисы ОБСЕ и Международного Комитета Красного Креста (МККК), аккредитованные в Степанакерте.