«Դեռևս օգոստոսի 7-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել էր 4 համալսարանների հոգաբարձուների խորհուրդների կազմերը: Վար­չապետի որոշումներով՝ հաստատվել էին Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի, Երևանի պետական համալսարանի և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալ­սարանի հոգաբարձուների խորհուրդների կազմերը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն` ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը որոշել է, որ հոգաբարձուների խորհրդում այլևս չպետք է լինեն պատգամավորներ:
Կառավարու­թյան մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ Արայիկ Հարությունյանն այդ մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու նշել, որ ինքը ցանկանում է համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի անդամությունից դուրս թողնել պատգամավորներին: Ու, կարծես թե, վարչապետը համաձայնել է, որ այլևս օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչները չպետք է լինեն խորհուրդներում, ու իմքայլական պատգամավորներից շատերը անակնկալ տեղեկացել են, որ իրենք այլևս հոգաբարձուների խորհրդում չկան:
Ի դեպ, նշվում է, որ գործարար հատվածը ևս դուրս է մնացել հոգաբարձունե­րի խորհրդից, որի մեջ է մտնում նաև «Վիվա-ՄՏՍ» ընկերության տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը»,-գրում է թերթը։

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: Back on August 7, RA Prime Minister Nikol Pashinyan had approved the composition of the boards of trustees of 4 universities.
According to Zhoghovurd daily’s information, the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan has decided that there should no longer be MPs in the board of trustees [of universities].
Our government sources report that Arayik Harutyunyan informed RA Prime Minister Nikol Pashinyan about it and noted that he wanted to leave the MPs out of the membership of the university board of trustees.
And it seems that the Prime Minister has agreed that the representatives of the legislature should no longer be on the boards, and many of the [majority] My Step [parliamentary faction] MPs have been surprised to learn that they are no longer on the board of trustees.