Հայաստանը բախվում է Ռուսաստանի կողմից զգալի տնտեսական ճնշման, գրեթե բռնության։ Այդ մասին հուլիսի 2-ին Երևանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
Այս կապակցությամբ Լայենը վստահեցրել է, որ «երբ գործընկերների վրա ճնշումն ուժեղանում է, ԵՄ-ն աջակցություն է ցուցաբերում»։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը հայտնել է արտահանման գործակալության ստեղծմանն աջակցելու համար 18 մլն եվրո տրամադրելու մտադրության մասին։ Սա 52 մլն եվրոյի օգնության փաթեթի մի մասն է։ Լայենը հայտարարել է Հայաստանի արտահանման առյուծի բաժինը (գյուղատնտեսական արտադրանքի և ալկոհոլի 80-90 տոկոսը, որոնք նախկինում մատակարարվում էին ՌԴ) եվրոպական շուկա վերաուղղելու մտադրության մասին։ Նրա խոսքով՝ ծաղիկների մատակարարումները դարձել են նոր հարաբերությունների սկզբի գեղեցիկ խորհրդանիշ։
Որպեսզի դիվերսիֆիկացիան ավելի արագ ընթանա, այս ամսվա սկզբին Հայաստան կժամանեն ԵՄ փորձագետներ՝ արտահանողների հետ աշխատելու համար, որպեսզի օգնեն օգտվել բոլոր այն միջոցներից, որոնք կարող է տրամադրել արտոնյալ համագործակցությունը։

Armenia is facing significant economic pressure, almost violence, from Russia. European Commission President Ursula von der Leyen on Thursday stated this at a joint press briefing with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, in Yerevan.
In this regard, von der Leyen said that the European Union (EU) provides assistance when pressure on its partners intensifies.
Also, the European Commission chief announced their plan to provide 18 million euros to Armenia to assist in the creation of an export agency in the country; this is part of a 52 million euro aid package from the EU.
In addition, von der Leyen announced their plan to redirect the lion’s share of Armenia’s exports—that is, 80 to 90 percent of agricultural products and alcohol, which were previously supplied to Russia—to the European market. According to her, Armenia’s flower supplies to the EU have become a beautiful symbol of the beginning of a new relationship.
And to accelerate the diversification of Armenia’s exports, EU experts will arrive in the country early this month to work with its exporters to help them take advantage of all the benefits that preferential cooperation with the European Union can provide.