Մեզ սվիններով դիմավորեցին, թե ինչպես կարելի է համագործակցել ԲՀԿ-ի հետ, բայց ինչ վատ բան կար դրա մեջ, որ մենք այսօր պոկեցինք մեկին ավազակապետական իշխանություններից, վաղը՝ մյուսին: Այսօր՝ ապրիլի 13-ին, ՀԱԿ համագումարում ասել է Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Եթե այսօր խոշոր բուրժուզիան եւ իշխանությունը սերտաճած են, մենք որեւէ զարգացման չենք կարող հասնել, նույն կերպ էլ տեղի ունեցավ գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի հետ: 2008թ Խաչատուր Սուքիաայանը ո՞վ էր, այդ խոշոր բուրժուազիայի մի մասն էր, բայց այդ մարդը հասկացավ, եկավ բացահայտ միացավ մեր շարժմանը, ոչինչ չստացավ: Իշխանությունները առաջին հարվածը հասցրին նրան, հասկացան՝ որտեղ է վտանգը եւ ամենադաժան հարվածը հասցրին Խաչատուր Սուքիասյանին, պարզապես սնանկացրին այդ մարդուն, իհարկե կանեին, որովհետեւ նա մենակ էր, իսկ եթե այդպիսիք լինեին մի քանիսը, իշխանությունը անզոր կլիներ:
Նույն ճանապարհն է ընտրել Գագիկ Ծառուկյանը, որը փորձում է պոկվել իշխանություններից, նրա բոլոր քայլերը դա են ցույց տալիս, դուրս եկավ կոալիցիայից, նախագահական ընտրություներին չսատարեց Սերժ Սարգսյանին, խորհրդարանականին առանձին մասնակցեց, չմասնակցեց Սերժ Սարգսյանի երդմնակալությանը, իսկ այսօր էլ պատրաստ է ավագանու ընտրություններում ճակատ տալ: Ինչպե՞ս կարելի է վանել մեկին, որը պայքարում է այդ չարիքի դեմ: Ես չեմ բացառում, որ առաջիկա ավագանու ընտրություններում լուրջ հարված ստանալու է հենց ԲՀԿ-ն, որովհետեւ Սերժը զգում է այդ վտանգը, թույլ չեն տալու ունենալ այն հաջողությունը, որը ունեցավ խորհրդարանական ընտրություններում, որովհետեւ այս օրինակը խիստ վարակիչ կարող է լինել»,- ասաց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Նա կանխատեսեց, որ Սերժ Սարգսյանի վերաբերմունքը կփոխվի նաեւ «Ժառանգության» նկատմամբ: «Չկարծեք, թե թույլ են տալու ստանալ այն տոկոսները, ինչ նախագահականին, Սերժը Սարգսյանը հիշաչար է եւ չի ներելու ինչպես Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, այնպես էլ Գագիկ Ծառուկյանին իր երկու տարվա անկախ կուսակցական քայլերի համար, եւ թույլ չի տալու, որ նա ավելի ամրապնդի եւ լուրջ քաղաքական գործոն դառնա»,- ասաց նա:
Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի խոսքով՝ «թվում էր, թե Րաֆֆին դառնա ընդդիմության առաջնորդը եւ փողոցը կվերցներ իր հսկսղության տակ, բայց Սերժ Սարգսյանը չի ներելու այդ 37տոկոսը, պետք է փորձի այս ընտրություններով Րաֆֆին ցուցյ տալ ուրիշ տոկոս, որ ասի` այ, սա է քո տոկոսը»:

Наше сотрудничество с партией «Процветающая Армения» было воспринято в штыки, но в этом не было ничего плохого, так как мы оторвали одну политическую силу от власти бандократии, завтра это произойдет с другой партией. Об этом на съезде партии Армянский национальный конгресс 13 апреля заявил первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
«Если сегодня крупная буржуазия и власть срослись, и мы не можем достичь прогресса, то же самое произошло с предпринимателем Хачатуром Сукиасяном.  Кем был в 2008 году Хачатур Сукиасян? Частью этой крупной буржуазии, но он осознал, присоединился к нашему движению, ничего не получил.
Тот же путь выбрал Гагик Царукян, который пытается оторваться от власти, вышел из коалиции, не поддержал на выборах Сержа Саргсяна, на парламентских выборах участвовал отдельно, не присутствовал на инаугурации Саргсяна, а сегодня готовится к борьбе на выборах в Совет старейшин. Я не исключаю, что на предстоящих выборах «Процветающая Армения» получит серьезный удар, так как Саргсян чувствует эту угрозу, и не позволит достичь того успеха, который зарегистрировала «ПА» во время парламентских выборов, так как этот пример может быть заразителен»,- сказал Тер-Петросян.
По его прогнозам, Серж Саргсян поменяет свое отношение к партии «Наследие»: «Не подумайте, что им позволят получить те проценты голосов, которые Ованнисян получил на президентских выборах. Серж Саргсян злопамятный и не простит как Раффи Ованнисяна, так и Гагика Царукяна, за независимые партийные шаги последних двух лет, и не позволит ему окрепнуть и стать серьезным политическим фактором».