Գյումրիում, չնայած հորդառատ անձրեւին, շարունակվում է էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման դեմ բողոքի ակցիան՝ ի աջակցություն Երեւանում անցկացվող նստացույցի: (ֆոտոռեպորտաժ)
NEWS.am-ի Գյումրիի թղթակիցը հաղորդում է, որ մոտ 100-ից ավելի գյումրեցի ցուցարարներ երթով Թատերական հրապարակից գնացին Վերածննդի  պուրակ եւ հետ վերադարձան Թատերական հրապարակ:
Երթի ընթացքում ցուցարարները բացականչում էին «Վերջ թանկացմանը», «Էլ չի լինելու թանկացում», «Հերիք է թանկացմանը»:
Ցուցարարները նաեւ իրենց հետ բերել են «Չենք վճարելու», «Գյումրի, զարթնի», «Ոչ թալանին» «Կասեցում» եւ այլ գրությամբ պաստառներ:
Այս պահին ցուցարարներ քոչարի են պարում, ասմունքում են ու երգում:
Ցուցարարների խոսքով՝ իրենք նստացույցը կշարունակեն այնքան ժամանակ մինչեւ մայրաքաղաքում որեւէ բան  կորոշվի:

Despite heavy rain, protest over energy price hike in support of the sit-in in Yerevan continues in Armenia’s Gyumri city. (photos)
As reported by Armenian News - NEWS.am, over roughly 100 Gyumri protestors marched from the city’s Theatre Square to Rennaisance Square, returning back to Thatre Square.
During the march the protestors scanned ‘Stop price hike,’ ‘No more price hike’ and ‘Enough of price hike.’
The protestors have also brought banners reading ‘We won’t pay,’ ‘Gyumri, wake up!’, ‘No to Plunder,’ ‘Cancellation,’ etc.
Right now the protestors are dancing traditional Armenian dance kochari, reciting and singing.
According to the protestors, they will continue the sit-in as long as decision is made in the capital.
Besides young men, the protest is also attended by elder people who have come with their grandchildren.