Բուժվելուց հետո ցանկանում է վերադառնալ Հայաստան, սովորել ու օգնել մյուս կարիքավոր մարդկանց, որոնք իր պես օգնության կարիք ունեն:
Երեւանի Հյուսիսային պողոտայում  այսօր` սեպտեմբերի 9-ին, «Մենք» երիտասարդական նախաձեռնությունը կազմակերպել էր վերջին դրամահավաքը` բանակում 2012թ. ողնաշարի հատվածում ստացած հրազենային վնասվածքի պատճառով հաշմանդամ դարձած Սամվել Ավետիսյանի բուժման համար:
«Մենք» նախաձեռնության հիմնադիրներից Արման Անդրեասյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ սա իրենց կողմից կազմակերպված 3-րդ դրամահավաքն է Սամվելի համար:
«Գերմանիայում Սամվել Ավետիսյանի բուժման ծախսերը հոգալու է «Կարմիր խաչը», բայց Սամվելին 10.000 եվրո է հարկավոր ճանապարհածախսի, Գերմանիայում մնալու ու նախնական ստուգումներն անցնելու համար: Մենք արդեն հավաքել ենք 6500 եվրո, հույս ունենք` այս դրամահավաքի ընթացքում հավաքել 3500 եվրոն, որը պակասում է»,- ասաց Արման Անդրեասյանը:
Դրամահավաքի ընթացքում ազգագրական երգ ու պարով հանդես եկան երգիչ-երգչուհիներ ու պարային խմբեր:  Քաղաքացիներին նաև թռուցիկներ բաժանվեցին, որոնց վրա գրված էին այն հաշվեհամարները, որոնցով քաղաքացիները կարող են գումար փոխանցել Սամվելի համար:
«Հույս ունեմ, որ այս դրամահավաքը կլինի վերջինը, ու շուտով կկարողանամ քայլել»,– NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սամվելը։
Դրամահավաքը կշարունակվի մինչեւ այսօր` ժամը 23։00–ն։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ բանակում ողնաշարի հատվածում հրազենային վնասվածք ստացած արդեն 3 տարի անվասայլակին գամված  22-ամյա Սամվել Ավետիսյանի՝ Գերմանիայում  բուժման համար անհրաժեշտ է 10,000 եվրո, որից դեռևս հավաքվել է 6500 եվրոն:
Նշենք նաև, որ Սամվելի բուժման հավանականությունը Գերմանիայում 80-90 տոկոս է:
Սամվելի բուժման համար ցանկացողները կարող են գումար փոխանցել HSBC բանկում բացված հետևյալ հաշվեհամարներին`

YEREVAN. - “Menk” youth initiative held the last fundraising in support of Samvel Avetisyan in Yerevan’s Northern Avenue today. Avetisyan, 22, got a firearm wound in his spinal section in the army in 2012, after which he hasn’t been able to walk, being confined to wheelchair for already 3 years.
After treatment Samvel Avetisyan wishes to return to Armenia, study and help other people with special needs, who are in need of help like him.
“Menk” initiative co-founder Arman Andreasyan told Armenian News – NEWS.am this has been already the third fundraising they organized for Samvel.
“In Germany, Samvel Avetisyan’s treatment expenses will be born by the ICRC, but he needs Euro 10,000 for travel costs, accommodations in Germany and preliminary examinations. We have already collected Euro 6500 and hope to collect lacking 3500 Euro during this fundraising,” Arman Andreasyan said.
“I hope this will be the last fundraising and I’ll soon be able to walk,” Sanvel told Armenian News – NEWS.am.
During the event, singers and dance groups performed national songs and dances. Flyers with Samvel’s account number were also distributed to the citizens.
In case of receiving treatment in Germany, there’s 80-90 per cent possibility that Samvel will start walking again.