Առանց Իրանի  մասնակցության անհնար է պատկերացնել Սիրիայի ճգնաժամի խաղաղ կարգավորումը: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը:
Նրա խոսքով՝ Սիրիայի հարցով բանակցություններին Իրանի մասնակցությունն ամեն դեպքում դրական արդյունքներ կգրանցի: «Տարածաշրջանային հարցերի լուծումն անհնար է առանց Իրանի մասնակցության: Իրանը քաղաքականապես կայուն այն պետությունն է, որը կարող է նպաստել խաղաղության հաստատման ցանկացած գործընթացի»,- ասել է Կարեն Խանլարյանը: Նա նշել է, որ այսօրվա դրությամբ ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Սաուդյան Արաբիայի քաղաքական մոտեցումները բավական սպառնալիքներ են պարունակում խաղաղության հաստատման  համար: «Այսինքն՝ այս 2 խոշոր երկրները քայլեր են ձեռնարկում, որոնք սպառնում են խաղաղությանը, եւ դա պետք է ինչ-որ կերպ հավասարակշռության բերվի: Իմ կարծիքով Իրանը իր քաղաքական կայունության շնորհիվ նման հնարավորություն է ստեղծում եւ կարող է նպաստել բանակցությունների իրական նպատակին հասնելուն»,- հավելել է Կարեն Խանլարյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին Սիրիայի հարցով միջազգային գործընթացի մասնակից երկրները համաձայնության են եկել օգտագործել իրենց ազդեցությունը անհապաղ հումանիտար օգնություն ապահովելու համար: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին նշել է, որ Սիրիայի հարցում առաջընթաց է գրանցվել հումանիտար օգնության եւ հրադադարի վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ կողմերը համաձայնության են եկել մեկ շաբաթվա ընթացքում Սիրիայում հասնել հրադադարի ռեժիմի հաստատմանը։ Ահաբեկչական խմբերին դա չի վերաբերում: ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել էր, որ Սիրիայում հրադադարի հաստատման հարցով Ռուսաստան-ԱՄՆ խմբի մանդատը սահմանելու է այն շրջանները, որոնք վերահսկում են ահաբեկիչները:

Без участия Ирана невозможно представить мирный процесс по урегулированию сирийского кризиса. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил депутат-армянин парламента Исламской Республики Иран Карен Ханларян.
По его словам, участие Ирана в переговорах по сирийскому вопросу в любом случае приведет к положительным результатам. «Решение региональных вопросов невозможно без участия Ирана. Иран является тем политически стабильным государством, которое может способствовать любому процессу по установлению мира», - подчеркнул Карен Ханларян. На сегодняшний день, продолжил он, политические подходы как Турции, так и Саудовской Аравии содержат довольно много угроз для установления этого мира. «То есть, эти 2 крупные страны предпринимают шаги, угрожающие миру, и это должно быть каким-то образом сбалансировано. Иран, с моей точки зрения, благодаря своей политической стабильности, создает такую возможность и может способствовать достижению истинной цели переговоров», - добавил Карен Ханларян.
Напомним, что 12 февраля в Мюнхене страны-участницы международного процесса по разрешению сирийского кризиса договорились использовать свое влияние для немедленного обеспечения гуманитарного доступа. По словам госсекретаря США Джона Керри, все участники встречи в Мюнхене согласились, что женевские переговоры должны возобновиться как можно быстрее. Министр иностранных дел России Сергей Лавров подчеркнул, что главный итог заседания в Мюнхене — подтверждение принятой в декабре резолюции Совета Безопасности ООН. Он уточнил, что в мандат группы Россия-США по прекращению огня в Сирии войдет определение районов, которые занимают террористы.