Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է ուղարկել Մոսկվային՝ կապված ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի՝ հուլիսի 25-ին առանց ուկրաինական կողմի հետ համաձայնեցնելու Ուկրաինայի տարածք ժամանելու հետ:
Ըստ ՈՒՆԻԱՆ-ի՝ ԱԳՆ-ում նշել են, որ «Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնատար անձի այցը Ղրիմի Ինքնավար հանրապետությունը, որն Ուկրաինայի անքակտելի մասն է, վկայում է ռուսական կողմի՝ ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի բանաձեւի, Բաքվի Հռչակագրի եւ ԵԱՀԿ ԽՎ բանաձեւերի, միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների շարունակական անտեսումը»:
«Ղրիմի Ինքնավար հանրապետությունն ու Սեւաստոպոլը եղել են, կան եւ կլինեն Ուկրաինայի տարածքի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում: Դա ճանաչում է ամբողջ աշխարհը, որը համապատասխան գնահատական է տվել ռուսական կողմի գործողություններին եւ շարունակում է համապատասխան սահմանափակող միջոցառումներ կիրառել»,- ասված է ԱԳՆ-ի հայտարարությունում:

МИД Украины выразило протест в связи с несогласованным с украинской стороной пребыванием 25 июля на территории Украины председателя правительства РФ Дмитрия Медведева. Российскому внешнеполитическому ведомству отправлена соответствующая нота протеста передает УНН.
В МИД отметили, что очередное «посещение должностным лицом Российской Федерации Автономной Республики Крым, которая является неотъемлемой частью Украины, свидетельствует о продолжающемся пренебрежение российской стороной Устава ООН, резолюции ГА ООН, Бакинской Декларации и резолюциями ПА ОБСЕ, другими принципами и нормами международного права»
«Автономная Республика Крым и Севастополь были, есть и будут оставаться территорией Украины в её международно-признанных границах. Это признаётся всем миром, который дал надлежащую оценку действиям российской стороны и продолжает применять соответствующие ограничительные мероприятия. Поэтому попытки должностных лиц России интерпретировать подобные «визиты» в Украине как внутригосударственные поездки являются ничтожными» - отметили в МИД.