Նոր գյուտերը խոստանում են ցնցող փոփոխություններ ապագայում։ Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը՝ ելույթ ունենալով Ժնեւում Մտավոր սեփականության համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ։
Նրա խոսքով նորարարությունները կարեւորագույն դեր են կատարում տնտեսական աճի համար, դրանք օգնում են կայուն զարգացման նոր մակարդակ բարձրանալ կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ գյուղատնտեսությունից սկսած մինչեւ տրանսպորտ, բժշկություն ու բնապահպանություն, նաեւ բարելավում են կյանքի որակը ու մարդկանց բարեկեցությունը։
Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Ֆրենսիս Հարին նույնպես կոչ է արել պատշաճտը մատուցել գյուտարարներին, որոնք օգնում են բարձրացնել ամբողջ մարդկության կյանքի որակը
«Բավական է մեր այսօրվա կյանքը համեմատել 100 տարի առաջվա կյանքի հետ։ Նոր տեխնոլոգիաների շնորհիվ մեր կյանքը վերջին հարյուրամյակում արմատական փոփոխություններ է կրել»,- ասել է Ֆրենսիս Հարին։
Նա հիշատակել է ֆանտաստիկ նոր տեխնոլոգիաների՝ արհեստական ինտելեկտի, վիրտուալ իրականոթյան, եռաչափ տպագրության, նեյրոմորֆային համակարգչային միկրոսխեմաների, նանոտեխնոլոգիաների, ռոբոտեխնիկայի ու գենոմների խմբագրման համակարգի մասին՝ շեշտելով, որ դրանք բոլորը ցնցող փոփոխություններ են խոստանում ապագայում։

Новые изобретения сулят потрясающие преобразования в будущем. Об этом заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, выступая в Женеве на мероприятии, приуроченном к Международному дню интеллектуальной собственности.
По его словам, инновации играют важнейшую роль в продвижении экономического роста, они помогают перейти на новый уровень устойчивого развития во всех сферах жизни - от сельского хозяйства, транспорта, медицины до экологии, а также ведут к повышению качества жизни и благополучия населения мира.
Генеральный директор ВОИС Фрэнсис Гарри также призвал отдать должное изобретателям, которые помогают повысить качество жизни всего человечества.
«Достаточно сравнить нашу жизнь сегодня с тем, как жили люди 100 лет назад. Благодаря появлению бесчисленных новых технологий и изделий качество нашей материальной жизни в последнее столетие претерпело кардинальные изменения», - сказал Фрэнсис Гарри.
Он напомнил о появлении фантастических новых технологий, таких как виртуальная реальность, искусственный интеллект, трехмерная печать, нейроморфные компьютерные микросхемы, нанотехнологии, робототехника и системы редактирования геномов, подчеркнув, что все они сулят потрясающие преобразования в будущем.